Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Krypta u pijarów odzyskała swoje freski. Będzie ją można odwiedzać po Nowym Roku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Mieszkańcy i turyści będą zapraszani do krypty od stycznia
Mieszkańcy i turyści będą zapraszani do krypty od stycznia Anna Kaczmarz
Krypta krakowskiego kościoła pijarów odzyskała swoje barokowe polichromie, które przez ok. 150 lat pozostawały zamalowane i... zapomniane. To nie wszystkie rewolucje przy ul. Pijarskiej 2. Zamontowano windę do podziemi, a odwiedzający tutejsze przyszłe wystawy będą mogli skorzystać z nowo urządzonej toalety, do której prowadzi XIV-wieczny portal.

W krypcie specjaliści z firmy konserwatorskiej Piotra Białki wydobyli spod warstw pobiały i farb, uzupełnili i w części zrekonstruowali polichromię z XVIII wieku. Wnętrze odzyskało wysokiej klasy malowidła - cykl pasyjny, którego autorem był Andrzej Radwański, w swoim czasie najbardziej ceniony malarz krakowski, a dziś niedoceniany. Radwański jest autorem polichromii na ścianach, natomiast malowidła w tzw. lunetach to dzieło Franciszka Ecksteina i jego zespołu.

Na ścianach znajdziemy teraz tajemnice bolesne różańca: modlitwę Jezusa w Ogrójcu, biczowanie Chrystusa, ukoronowanie cierniem, drogę krzyżową (połączoną ze sceną spotkania Chrystusa niosącego krzyż z opłakującymi go kobietami), ukrzyżowanie Jezusa. Dodana jest ponadto scena szósta, która nie stanowi tajemnicy różańca - Pieta, czyli opłakiwanie Chrystusa. "Modlitwa w Ogrójcu" została zrekonstruowana, natomiast pozostałe sceny są oryginalne.

W dolnym kościele wyremontowano także m.in. monumentalne, dwubiegowe tzw. Święte Schody. Brakuje jeszcze bramek prowadzących na nie. Zostaną przywrócone, na ich oryginalne zawiasy. Pierwotnie krypta (konsekrowana w maju 1733 r.) była kaplicą z ołtarzem przedstawiającym Więzienie Chrystusa, na szczycie Świętych Schodów. Na terenie klasztoru niedawno został ostatnio znaleziony obraz, który się tam znajdował. Istnieje też zachowany postument ołtarza, w związku z czym pozostałe elementy zostaną jeszcze w ramach dalszych prac zrekonstruowane.

Konserwatorzy w ubiegłym roku dokonali w krypcie zaskakującego odkrycia: w prawym biegu Świętych Schodów znaleźli 59 niewielkich nisz, w których były umieszczone relikwie męczenników, Krzyża Świętego oraz relikwie Ziemi Świętej. Wydobyto je i zabezpieczono, a przewidziany jest ich powrót do tego wnętrza. - Ale nie ma jeszcze decyzji, gdzie dokładnie zostaną umieszczone - zaznacza o. Józef Tarnawski - koordynator ze strony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów projektu realizowanego przy Pijarskiej.

Na przyszły rok już zaplanowano cztery wystawy, które będą korespondować z charakterem tego miejsca, bo do barokowych podziemi kościoła oo. Pijarów powraca działalność galerii "Krypta u Pijarów". Ale w krypcie będą odbywały się nie tylko wydarzenia kulturalne, również powrócą do niej nabożeństwa. - W trakcie prac coraz bardziej sobie uświadamialiśmy, że to nie jest krypta, tylko kaplica, kaplica Świętych Schodów.

Dlatego odnowimy tutaj pewne wydarzenia o charakterze religijnym - czy też podejmiemy nowe - które będą w wyraźny sposób nawiązywały do tajemnic pasyjnych, paschalnych. Zaproponujemy mieszkańcom Krakowa (i nie tylko) uczestnictwo w nich w okresie Wielkiego Tygodnia - mówił nam o. Tarnawski. Ponadto pijarzy chcieliby zapraszać tu np. 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na medytację pasyjną lub inne wydarzenie religijne.

Dwa lata temu w podziemiach kościoła pijarów zostały odkryte katakumby, a w nich kilkadziesiąt pochówków. Trumny znajdują się w zamurowanych niszach. Odwiedzający podziemia będą mogli zobaczyć w tych katakumbach wykonane w tynku tablice epitafijne.

W piwnicach Kolegium Pijarskiego powstało potrzebne zaplecze, m.in. sala konferencyjna, magazyny, toalety. Jedna to toaleta z niezwykle ekskluzywnym wejściem - przez XIV-wieczny kamienny portal.

Prace wykonane w krypcie oraz pomieszczeniach niezbędnych, aby przystosować tę przestrzeń do funkcji wystawienniczych i kulturalnych były finansowane ze środków Unii Europejskiej, z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (z NFRZK pochodziły nieco ponad 2 mln zł), jak też wkład własny zakonu, czyli inwestora. Przedsięwzięcie (zakończony właśnie projekt unijny) kosztowało prawie 16 mln zł, z czego 13,5 mln stanowiła unijna dotacja. Prace trwały od sierpnia 2017 do listopada 2019 roku.

Pijarzy planują kolejne prace w 2020 roku. Będzie to m.in. rekonstrukcja kamiennej groty Grobu Pańskiego pod Świętymi Schodami.

Krypta ma być udostępniana do zwiedzania dla mieszkańców Krakowa i turystów od stycznia (po Nowym Roku), w określonych godzinach. Pijarzy zapowiadają też wtedy obsługę osoby przewodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto