Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koronawirus paraliżuje prace szpitali i sanepidu. Wirus dotarł też do jednego z samorządowych żłobków

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Archiwum
Tak źle w Małopolsce jeszcze nie było. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 175 osób, w tym u aż 29 w samym tylko Krakowie. W stolicy regionu sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna: wirus znów paraliżuje prace szpitali.

FLESZ - Wrócą handlowe niedziele?

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 175 osób, łącznie z powiatu nowosądeckiego i Nowego Sącza (104 osoby), Krakowa (29), powiatu bocheńskiego (11), gorlickiego (9), tatrzańskiego (7), oświęcimskiego (6), wielickiego (5) oraz powiatów: wadowickiego, tarnowskiego, myślenickiego i krakowskiego (po 1 osobie). Aktualnie 4 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Wirus paraliżuje pracę kolejnych placówek medycznych. Przykładowo Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie do odwołania zawiesił przyjęcia pacjentów na Oddział Dziecięcy. To drugi odział - obok Położnictwa i Ginekologii z Onkologią - który w tej chwili zmienił sposób funkcjonowania w związku z koronawirusem, który pojawił się w placówce.

Wstrzymanie przyjęć na Oddział Dziecięcy ma związek z dwoma potwierdzonymi przypadkami zarażenia COVID-19 u personelu medycznego. Przypomnijmy: wcześniej potwierdzone zostało zakażenie koronawirusem u dwóch osób z personelu Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią, a oddział w czwartek, 6 sierpnia, wstrzymał przyjęcia. Cały personel oddziału - nie tylko osoby z najbliższego otoczenia zarażonych pracowników - miał pobrane wymazy do testu na koronawirusa. Do pracy nie przyszło kilkanaście osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na COVID-19. Natychmiastowym badaniom miały być także poddane pacjentki oddziału - łącznie 26 pań. Szpital informuje, że pozostałe oddziały i poradnie specjalistyczne funkcjonują bez zmian.

Próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem prasowym placówki, ale nie odebrał telefonu. Wysłaliśmy pytania: Czy wiadomo, jak doszło do pojawienia się koronawirusa w szpitalu? Kto zakaził się pierwszy i dlaczego choroba rozprzestrzeniła się w placówce? Czekamy na odpowiedzi.

Przypomnijmy, że trudna sytuacja jest również w Szpitalu im. Dietla. Placówka poinformowała, że "w związku z sytuacją epidemiologiczną, w dniu 4 sierpnia br. do odwołania, wstrzymana została praca Izby Przyjęć Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie przy ulicy Skarbowej 1. Od dnia 5 sierpnia br. od odwołania wstrzymane zostaje udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom w ramach oddziału rehabilitacji dziennej, oddziału diagnostyki obrazowej oraz endoskopii dla pacjentów ambulatoryjnych w budynku Szpitala, przy ulicy Skarbowej 1".

Tymczasem coraz bardziej niepokojące informacje napływają również z samorządowych placówek opiekuńczych. W Żłobku Samorządowym nr 6 na os. Piastów 42 koronawirusem zarażone są dwie opiekunki, które wraz z dziećmi z kontaktu zostały poddane testom przez Sanepid, który nie podał jeszcze wyników.

- Wyniki pozostałych pracowników żłobka są negatywne. W sierpniu Żłobek Nr 6 jest zamknięty z powodu przerwy wakacyjnej. Stosuje się do bieżących postanowień i zaleceń Sanepidu, który jest tu właściwy do podejmowania decyzji i określania postępowania. Placówka została poddana dezynfekcji - tłumaczą w magistracie.

Natomiast nasi czytelnicy alarmują, że telefon w sanepidzie milczy, w związku z czym rośnie również kolejka tych, którzy czekają na informację, czy są zdrowi czy nie. Sanepid odpowiada: "Utrudnienia w ostatnim czasie w kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie wynikają tylko i wyłącznie z bardzo dużej ilości zgłoszeń, dot. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a co za tym idzie koniecznością prowadzenia wytężonych działań, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie miasta Krakowa i powiatu krakowskiego".

Niestety badania laboratoryjne potwierdziły również zakażenie u jednego z pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którego siedziba znajduje się przy ulicy Sebastiana w Krakowie. "Od środy 12 sierpnia 2020 roku do odwołania Wydział Spraw Obywatelskich zaprzestaje przyjmowania klientów i przyjmowania bezpośrednio nowych wniosków. Dotyczy to przede wszystkim spraw paszportowych oraz spraw obywatelstwa polskiego" - poinformowało biuro wojewody małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Koronawirus paraliżuje prace szpitali i sanepidu. Wirus dotarł też do jednego z samorządowych żłobków - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto