Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kontrolerzy z Ministerstwa sprawdzali kontrowersyjną inwestycję na Stradomiu

Piotr Tymczak
Na terenie inwestycji przy ul. Stradomskiej  pojawili się kontrolerzy
Na terenie inwestycji przy ul. Stradomskiej pojawili się kontrolerzy Fot. Archiwum, A. Żurek. Wizualizacja: Angel Poland
W Krakowie pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyjechali sprawdzić, co dzieje się na terenie budowy apartamentowca na Stradomiu, gdzie wykopano cmentarz z 1609 ludzkimi szkieletami.

Kontrolerom z ministerstwa została udostępniona dokumentacja, jaka w sprawie inwestycji i związanych z nią badań archeologicznych oraz architektonicznych znajduje się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. - Reprezentanci ministerstwa zapoznali się u mnie z dokumentacją i byli na miejscu, gdzie prowadzona jest inwestycja - wyjaśnia Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków.

Przyznaje, że kontrolerzy byli bardzo zainteresowani dotychczasowymi rezultatami badań. - Konkluzje z ich wizyty poznamy za jakiś czas - dodaje konserwator.

Przypomnijmy, że przy ul. Stradomskiej 12-14 inwestycję realizuje firma Angel Poland, która wykupiła nieruchomość od miasta za ok. 28 mln zł. Plan jest taki, że kamienica od strony ul. Stradomskiej zamieni się w ekskluzywny hotel na 125 pokoi. Na tyłach powstanie apartamentowiec z parkingiem na 150 aut oraz ogród.

Prace budowlane poprzedzają badania archeologiczne. W kwietniu okoliczni mieszkańcy zwrócili uwagę, że wykopywane są tam szkielety ludzkie. Okazało się, że w miejscu, gdzie ma powstać apartamentowiec, odkryto szczątki 1609 osób. Groby pochodzą prawdopodobnie z okresu od XIV do XVII wieku.

Część budynku od strony ul. Stradomskiej, która zmieni się w hotel, stanowią mury dawnego kościoła św. Jadwigi Śląskiej, istniejącego od XIV do XVIII wieku. Później była tam m.in. poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. We wnętrzach będących pozostałością kościoła ma powstać sala restauracyjna z wysokim barem.

W podziemiach budynku odsłonięto gotyckie ściany dawnego kościoła św. Jadwigi. Archeolodzy natrafili też na podziemne przejście pomiędzy kościołem a mieszczącym się przed wiekami obok niego klasztorem. Znajdował się tam też przytułek dla zubożałej szlachty, a przy nim cmentarz.

- Mają być kontynuowane badania architektoniczne murów dawnego kościoła, które zostały odsłonięte w rejonie piwnic kamienicy. Na tym etapie badań trudno przesądzać, co odkryto. Pojawiło się kilka hipotez - mówi Jan Janczykowski.

Mieszkańcy protestujący przeciwko inwestycji, zarzucają mu, że zezwolił na budowę w miejscu dawnego cmentarza. - Analiza wszystkich dostępnych archiwaliów nie pozwoliła na określenie, gdzie ten cmentarz mógł się znajdować. Zakładaliśmy, że tak, jak zwykle bywa, można na niego natrafić wokół kościoła. Znalezienie cmentarza w miejscu, które na najstarszych planach nazywane jest „ogrodem ozdobnym” było dużym zaskoczeniem - tłumaczy Jan Janczykowski.

Inwestycja jest realizowana na terenie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Nie oznacza to, że na takim obszarze nie wolno niczego wybudować. Chodzi o to, aby nowe obiekty były odpowiedniej wielkości i nie zaburzały krajobrazu kulturowego - dodaje małopolski konserwator.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto