Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koniec kiczu, chaosu i tandetnych reklam na Kazimierzu? Ruszają prace nad parkiem kulturowym

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Chaotyczne reklamy, neony, przypadkowy handel obwoźny, budki i stoiska gastronomiczne, rozrastające się ponad wyznaczony teren ogródki kawiarniane - to może zniknąć z terenu Kazimierza. Radni przegłosowali właśnie uchwałę w sprawie ogłoszenia o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego na tym obszarze miasta.

- Dzisiejsza uchwała na dobrą sprawę przypieczętowuje to, że startujemy z parkiem kulturowym na Kazimierzu. Dla Wydziału Kultury jest to początek prawie dwuletniego procesu, który musimy przeprowadzić - powiedziała nam Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodała, że na początku trzeba będzie ogłosić przetarg na wykonawcę, który przygotuje plan ochrony dla obszaru Kazimierza ze Stradomiem. - Jest to głównie obszar wpisany na listę UNESCO, obok ścisłego centrum Krakowa. Granice mamy wstępnie uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków - dodała Doksa-Tverberg.

Od 17 czerwca do końca grudnia tego roku magistrat będzie zbierać opinie od mieszkańców na temat ich wizji Kazimierza.

- Równolegle będzie pracował zespół wyłoniony w drodze przetargu, który potrzebuje ok. 12 miesięcy na to, aby opracować plan ochrony dla tego obszaru. Gdy plan ochrony będzie gotowy, zostanie poddany konsultacjom społecznym. Następnie zostanie przygotowany projekt uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa. Przepisy o parku kulturowym na Kazimierzu obowiązywałyby najwcześniej od połowy 2021 roku - skwitowała Doksa-Tverberg.

Wstępnie planuje się, aby ochroną objęty był teren ok. 120 ha, wytyczony granicami obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania, tj. ulicami Starowiślną, Grzegórzecką, dalej wzdłuż nasypu kolejowego aż do Wisły, następnie środkiem nurtu Wisły do Mostu Dębnickiego. Obszar Parku obejmowałby również teren przyległy do północnej części Bulwaru Czerwieńskiego wraz z pl. Na Groblach.

- Skoro taki Park sprawdza się na terenie ścisłego centrum, to uważamy, że podobne przepisy powinny także obowiązywać na Kazimierzu - mówił na naszych łamach Tomasz Daros, radny miejski PO, a także przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto, która swoim zasięgiem obejmuje Kazimierz.

Park Kulturowy Stare Miasto obowiązuje od 2012 r. Radni z „jedynki” w poprzednich latach zabiegali także o wprowadzenie podobnych przepisów na Kazimierzu. Władze Krakowa już siedem lat temu obiecywały, że to kolejny teren, na którym przestrzeń będzie chroniona. Problemem był jednak brak miejscowego planu zagospodarowania dla tej części miasta, ale w końcu taki dokument został uchwalony w 2017 r.

Podczas środowej sesji radni miejscy przegłosowali uchwałę w sprawie ogłoszenia o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego na terenie Kazimierza ze Stradomiem.

WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Koniec kiczu, chaosu i tandetnych reklam na Kazimierzu? Ruszają prace nad parkiem kulturowym - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto