Kraków. Konie dorożkarskie mają się dobrze

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Andrzej Banaś
Krakowski magistrat opublikował informację o wynikach kompleksowych badań, którymi objęto 48 koni dorożkarskich pracujących w obrębie Starego Miasta. Ich kondycji oraz warunkom pracy przyjrzano się dokładnie w okresie od 7 sierpnia do 12 września tego roku. Jak się okazuje, kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Jak przekazują urzędnicy, kontrola obejmowała m.in. podstawowe parametry fizjologiczne (w tym częstotliwość uderzeń serca), morfologię, poziom jonów, biochemię i immunochemię krwi, warunki mikrobiologiczne w miejscu postoju, dystans przebyty w ciągu dnia, a także oznaczenie kortyzolu, wskazującego na poziom stresu u zwierząt.

Wniosek – nie stwierdzono u kontrolowanych zwierząt przekroczonych wartości fizjologicznych, a badane parametry nie odbiegały od norm przyjętych dla pracujących koni.

Koniom tuż przed wyruszeniem do pracy zakładano pulsometry, które zapisywały w pamięci urządzenia liczbę uderzeń serca na minutę, pokonywaną trasę oraz temperaturę powietrza mierzoną tuż przy skórze zwierzęcia.

Warunki mikroklimatyczne w miejscu postoju koni były monitorowane około godziny 12, 14 oraz 18 przy pomocy urządzenia WBGT (wypożyczonego przez Urząd Miasta na czas badań). Dodatkowo na ciele zwierząt oraz w miejscach ich postoju kilkukrotnie przeprowadzono pomiar przy pomocy kamery termowizyjnej.

Magistrat podkreśla: badania wykonywano w najcieplejszych tygodniach wakacji, kiedy temperatura powietrza w cieniu wczesnym popołudniem kilkukrotnie sięgała powyżej 28 st. C (według wskazań termometru zawieszonego na Sukiennicach, WBGT oraz czujnika Airly). Przy przekroczonej wartości 28 st. konie muszą być dodatkowo pojone i należy zapewnić im zacienione miejsca, w których mogą odpoczywać.

Do oceny wydolności fizycznej koni oraz poziomu zmęczenia wykorzystano metody stosowane dla koni sportowych, pozwalające na monitorowanie stanu fizjologicznego pracującego zwierzęcia i wyznaczenie tzw. profilu wydolnościowego. Wskazuje on na aktualny poziom przystosowania do pracy.

Urząd Miasta przekazuje, że z badań wynika, iż wysokie temperatury powietrza nie powodowały istotnych, przekraczających fizjologiczne, zmian w kontrolowanych parametrach krwi badanych koni. Poziom analizowanych mikroelementów nie odbiegał od norm, podobnie jak i częstotliwość uderzeń serca. W trakcie pomiarów nie stwierdzono stanu odwodnienia koni ani procesu konwekcji ciepła z podłoża do kopyt (nagrzewania się puszki kopytowej).

Potwierdzono także, że podczas upałów optymalne warunki mikroklimatyczne występują u wylotu ulicy Mikołajskiej, w cieniu kościoła Mariackiego, a zawyżone wskazania temperatury termometru zawieszonego na północnej ścianie Sukiennic mogą wynikać z bliskości otworów wentylacyjnych usuwających ciepłe powietrze (około 47 st. C) z pomieszczeń muzeum mieszczącego się pod płytą Rynku Głównego.

Miasto przekonuje, że dba o konie dorożkarskie. Zwierzęta muszą być zaczipowane, posiadać paszport z wpisem potwierdzającym wykonanie badań lekarsko-weterynaryjnych, a dorożka może zabierać maksymalnie czterech pasażerów. Dorożkarze są także zobligowani do udzielania informacji o miejscu utrzymania koni, udostępniania stajni w celu kontroli, co roku muszą brać udział w szkoleniu prowadzonym przez specjalistów z zakresu hodowli i użytkowania koni. Konie mogą pracować w zaprzęgu nie dłużej niż 12 godzin, co drugą dobę, a gdy temperatura powietrza przekroczy w cieniu 28 st. C, dorożkarze muszą opuścić miejsce stałego postoju w Rynku Głównym od godz. 13 do 17.

Przypomnijmy, że ostatnio krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków, a w efekcie działanie na szkodę interesu publicznego przez urzędników Urzędu Miasta Krakowa. Chodzi o zaniechanie przeprowadzenia czynności mających na celu zapobieżenie narażeniu koni zaprzężonych do dorożek na niebezpieczeństwo dla ich życia i zdrowia, wynikające z pracy w największe upały.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Konie dorożkarskie mają się dobrze - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie