Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kompleks wysokich bloków powstanie tuż przy domach jednorodzinnych

Bartosz Dybała
Przy ulicy Walerego Sławka ma powstać kompleks wysokich bloków. Obok dominuje niska zabudowa. Radni twierdzą, że liczba miejsc parkingowych będzie zbyt mała, a droga bardziej się zakorkuje.

Urzędnicy znów pozwalają na dogęszczanie już mocno zabudowanych terenów. Tym razem padło na Wolę Duchacką, a dokładniej okolice ulicy Walerego Sławka. Tuż przy domach jednorodzinnych powstanie kompleks wysokich bloków (nawet dziewięciokondygnacyjnych - 28 metrów), które przeraźliwie kontrastują z okoliczną, niską zabudową. Część budynków ma być nieco niższa (4 kondygnacje), ale to nie uspokaja już mieszkających w okolicy ludzi.

Mieszkańcy i radni protestują. Boją się, że proponowana przez inwestora liczba miejsc parkingowych będzie niewystarczająca, a w pobliżu nie ma dużego parkingu, więc mieszańcy nowych bloków będą parkować pod domami lokatorów domków. Prawdopodobnie zmniejszy się również przepustowość ulicy Walerego Sławka, która jest odnogą ruchliwej ulicy Kamieńskiego. Deweloper pozwolenie budowlane już ma. Trwają prace w terenie. Okazuje się, że już w 2007 roku rada dzielnicy wydała pozytywną opinię dla tej inwestycji.

Nie da się ukryć, że opinie rad dzielnic w sprawie planowanych inwestycji są traktowane bardzo wybiórczo przez miejskich urzędników, ale pozytywne z pewnością nieco pomagają deweloperom w uzyskaniu ostatecznego pozwolenia na budowę.

Radni dali zgodę na bloki

Paweł Bystrowski, radny dzielnicy Dębniki (nagłośnił sprawę), obawia się przede wszystkim tego, że mieszkańcy nowych bloków nie będą mieli gdzie parkować.

- Ma powstać 85 miejsc parkingowych pod ziemią, a 17 na powierzchni. Mieszkań, tylko w pierwszym etapie, ma powstać 146. Wobec tego około stu samochodów nie będzie miało gdzie stanąć. Nowi lokatorzy będą parkować w okolicy, pewnie pod domami obecnych mieszkańców - obawia się Bystrowski. Radny przypomina, że liczba miejsc parkingowych, jaka jest nakazywana w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla zabudowy wielorodzinnej, to półtorej na każde mieszkanie. Podaje przykład miejscowego planu „Cystersów”. Zgodnie z tymi założeniami, przy 146 mieszkaniach, inwestor, który buduje przy ulicy Walerego Sławka, powinien wybudować 219 miejsc postojowych. Jednak, jak wskazuje Bystrowski, na podstawie warunków zabudowy deweloper musiał ich stworzyć 0,7 na każde mieszkanie. - Mówimy dopiero o pierwszym etapie, a mają być trzy lub cztery - twierdzi Bystrowski. - Z całą pewnością pogorszy się również przepustowość ulicy Walerego Sławka - kwituje radny.

Przeciwny inwestycji jest również Krzysztof Sułowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Podgórze Duchackie. Twierdzi, że owszem, rada dzielnicy wydała pozytywną opinię dla bloków, ale nie było to za jego kadencji.

- Ta inwestycja zakłóci ład architektoniczny w tej okolicy. Od strony wschodniej, czyli ulic Mochnackiego i Zabawa, jest historyczna część Woli Duchackiej. Charakterystyczną zabudową dla tego rejonu są domy jednorodzinne, a nie bloki - zaznacza Sułowski. - W naszej dzielnicy już jest problem z miejscami parkingowymi. Często negatywnie opiniujemy inwestycje, właśnie z tego względu, że deweloperzy nie zapewniają odpowiedniej liczby miejsc postojowych - zaznacza.

Wzmożenie ruchu na ulicy Walerego Sławka, które może spowodować nowa inwestycja, może się okazać również problemem dla pasażerów komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że po zmianach, jakie wprowadził Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu na tę drogę (z ulicy Malborskiej) zostały m.in. skierowane autobusy linii 184. Korki mogą spowodować duże opóźnienia w ich kursowaniu.

Inwestor odpowiada

W kwestii inwestycji krakowski magistrat podpiera się pozytywną opinią rady dzielnicy. Co jednak z problemami komunikacyjnymi, które mogą się tam pojawić? Obsługę ma zapewnić zjazd od strony ulicy Walerego Sławka. I to w zasadzie wszystkie wyjaśnienia ze strony urzędników w tej sprawie.

Budowę bloków planuje Lokum Deweloper. Na swojej stronie internetowej chwali się, że w zakres inwestycji wejdzie również stworzenie placów zabaw, fontanny oraz strefy relaksu. Wizualizacje robią wrażenie, jednak dla mieszkańców ważniejszą kwestią jest komunikacja i to, jak deweloper będzie chciał rozwiązać problemy, które z pewnością się pojawią.

Inwestor potwierdza, że inwestycja będzie się składała z siedmiu budynków (od 4 do 9 kondygnacji). - W odniesieniu do całej inwestycji, współczynnik miejsc parkingowych będzie wynosić minimum 0,7. Przewidujemy, że wartość ta może być większa i sięgać maksymalnie 1, w zależności od uzyskanych decyzji administracyjnych - przyznaje Marta Tymińska z Lokum Deweloper. - Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie wszyscy przyszli mieszkańcy będą zainteresowani zakupem miejsca postojowego. Dotyczy to przede wszystkim małych metraży. Dla komfortu osób zainteresowanych zakupem na terenie inwestycji dostępne będą miejsca postojowe naziemne oraz w podziemnej hali garażowej - kwituje.

Masowe wydawanie pozwoleń na budowę doprowadziło już do chaosu komunikacyjnego w Czyżynach. Mieszkańcy nowych bloków, które nadal tam powstają, nie mają wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Parkują gdzie popadnie, nawet na trawnikach w parku Lotników Polskich. Podobne problemy mogą się teraz pojawić na Woli Duchackiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: INFO Z POLSKI 25.05 2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto