Kraków. Kolejne zmiany na ulicach miasta, m.in. Królowej Jadwigi, niedługo - Wielicka

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Polska Press
Udostępnij:
Zostały dwa tygodnie wakacji, drogowcy spieszą się by finalizować remonty przed powrotem wzmożonego ruchu. Wiele inwestycji będzie jednak trwało i po sezonie urlopowym. Zmiany dotknęły właśnie Królowej Jadwigi, na rondzie Matecznego mamy potężne utrudnienia, a kolejne ulice są w planach do rozkopania.

Królowej Jadwigi

Od wtorku, 16 sierpnia – na ul. Królowej Jadwigi obowiązywał będzie kolejny etap prac – ruch wahadłowy na wysokości ul. Odyńca (bez przejazdu). Roboty na tym odcinku potrwają do 5 września br. (poniedziałek).

Ulica Królowej Jadwigi – na odcinku od Robla do Tondosa – zostanie przebudowana/rozbudowana. Dodatkowo rozbudowane zostaną fragmenty ul. Lajkonika i Korzeniowskiego oraz przebudowana zostanie ul. Borowego (w granicy istniejącego pasa drogowego). W pierwszej kolejności realizowane będą prace związane z wymianą lub budową infrastruktury podziemnej, później układane będą chodniki, a na końcu pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa. Koszt inwestycji 7,7 mln zł w zakresie drogowym oraz ponad 2 w zakresie robót na sieci wodociągowej.

Prace na rondzie Matecznego

Na tydzień zamknięta została północna część ronda Matecznego. Zmieniono organizację ruchu drogowego, a także trasy linii tramwajowych i nocnych linii autobusowych. W rejon ronda dojeżdżają dzienne linie autobusowe, a także linie tramwajowe nr 11 i 78.

Na tarczy ronda Matecznego wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni oraz torowisko. W przejazdach drogowych pojawią się prefabrykowane płyty torowe, które pozwolą wyeliminować problem uszkodzeń nawierzchni. Dodatkowo na węźle Wadowicka/Rzemieślnicza wymienione zostaną zwrotnice.

Zasadnicze prace na tarczy ronda Matecznego rozpoczęły się we wtorek, 16 sierpnia.

na tydzień, od 16 do ok. 22 sierpnia* – zamknięta została część północna ronda, ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej – Kamieńskiego odbywa się częścią południową, zmieniona została lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku centrum.

Potem również na tydzień (od ok. 23 do ok. 29 sierpnia) – zamknięta zostanie południowa część ronda, ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej – Kamieńskiego będzie odbywał się północną częścią, zmieniona zostanie lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku ul. Wielickiej.

Po zakończeniu robót na tarczy ronda, od ok. 29 sierpnia* – ekipy wrócą na łącznicę w rejonie ul. Kamieńskiego – w trakcie asfaltowania będą one zamknięte. Dla pojazdów będą wyznaczone objazdy: przy pracach na łącznicy w stronę Tischnera ulicami: Puszkarską, Walerego Sławka, Kamieńskiego, z kolei na tej w stronę Kamieńskiego przez rondo Matecznego. Wtedy również będą działać na samej ul. Kamieńskiego – zajmą się chodnikami (wybrane odcinki) oraz wymianą nawierzchni na odcinku od ul. Puszkarskiej do ronda Matecznego.

Koniec remontu przejazdu kolejowego na ul. Półłanki

Kończy się ostatni etap modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Półłanki. Już w sobotę, 20 sierpnia, w tym miejscu zostanie przywrócony ruch samochodów. Na swoje trasy powrócą linie autobusowe nr 163 (do pętli „Rżąka”) i 183 (do pętli „Złocień”).

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

  • nr 163 – powróci na trasę do pętli „Rżąka”. W rejonie modernizowanej ul. Jakubowskiego będzie kursować po trasie czasowo zmienionej
  • nr 183 – powróci na trasę do pętli „Złocień”. W rejonie modernizowanej ul. Jakubowskiego nadal będzie kursować po trasie czasowo zmienionej
  • nr 725 – zostanie zlikwidowana.

Wkrótce rusza przebudowa skrętu z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego

Za kilka miesięcy poprawi się bezpieczeństwo przy skręcie w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego. W ramach modernizacji układu drogowego w rejonie szpitali w Prokocimiu wąski prawoskręt zostanie przebudowany, by być zgodny z obowiązującymi warunkami technicznymi. Roboty rozpoczną się pod koniec sierpnia.

Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma Energopol Sp. z o.o., która zrealizuje inwestycję za kwotę około 3,1 mln zł. Jej zadaniem będzie poszerzenie ulicy Wielickiej o około 1,5 m przed wlotem w ulicę Kostaneckiego, aby zapewnić tam przepisową szerokość prawoskrętu o szerokości 3,25 m.

Prace będą prowadzone na odcinku o długości ok. 163 m. W ramach zadania powstanie nowy podwójny przystanek autobusowy o długości ok. 40 m. Aby poprawić odwodnienie tego odcinka, podniesiony zostanie poziom ul. Wielickiej o ok. 10 cm na długości ok. 115 m. Na całej szerokości wylotówki na Wieliczkę położona będzie nowa nakładka asfaltowa.

Dodatkowo przebudowany będzie chodnik, który będzie miał od 2,5 do 3 m szerokości. Powstanie tez ścieżka rowerowa o szerokości ok. 2,5 m. To nie wszystko – na odcinku, gdzie nie są zlokalizowane perony autobusowe zmieści się jeszcze zieleniec o szerokości do 1,25 m. Wcześniej wymienione zostaną sieci podziemne: energetyczna, wodociągowa, gazowa, kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny.

Awaryjne prace kanalizacyjne na al. Kasztanowej, tak kursują autobusy

Od 17 do 19 sierpnia prowadzone są awaryjne prace kanalizacyjne na alei Kasztanowej. W godz. od ok. 8.00 do 21.00 tą ulicą nie mogą przejeżdżać autobusy. Swoje trasy zmieniły więc linie nr 102 i 192.

Linie nr 102 i 192 kursują w obu kierunkach ulicami Królowej Jadwigi i Junacką. Przystanki „Kasztanowa”, „Kopalina” i „Zielony Dół” w obu kierunkach zostały pozostawione bez obsługi. Na zmienionym odcinku trasy autobusy zatrzymują się na przystankach „Panieńskich Skał” i „Grabowa”.

Wymiana nawierzchni na ul. Wybickiego

Od początku sierpnia na fragmencie ul. Wybickiego – od Radzikowskiego do Łokietka – drogowcy realizują prace brukarskie (wymiana krawężników). Teraz, nocami drogowcy zajmą się wymianą nawierzchni – zaczną od czwartku, 18 sierpnia.

Po raz kolejny drogowcy realizować będą prace pod osłoną nowy, tym samym minimalizując uciążliwości w ciągu dnia.

Pierwsze cztery noce (od nocy z 18 na 19 sierpnia*, w godz. 19:00-06:00): prace na jezdni północnej ul. Wybickiego – ruch jednokierunkowy od Łokietka w kierunku skrzyżowania z ul. Stachiewicza.

Kolejne cztery noce (od nocy z 23 na 24 sierpnia*, w godz. 19:00-06:00): prace na jezdni południowej ul. Wybickiego – ruch jednokierunkowy od skrzyżowania z ul. Stachiewicza w kierunku Łokietka.

Dodatkowo w trakcie tych robót – ekipy będą działać na skrzyżowaniach.

Dla pojazdów wyznaczone objazdy ul.: Stachiewicza, Makowskiego, Łokietka.

Remonty w dzielniach

Dzielnica VI – Bronowice
We wtorek, 16 sierpnia prace rozpoczęły się na ul. Juliusza Lea (jezdnia i wybrane odcinki chodników na odcinku od ul. Armii Krajowej do Przybyszewskiego). W pierwszej kolejności prace brukarskie – ograniczenia postoju pojazdów, utrudnienia dla pieszych – poruszanie się drugą stroną ulicy. Następnie wymiana nawierzchni – zakaz postoju, zmiany dla ruchu pojazdów, układanie nawierzchni połową jezdni. Prace zakończą się w drugiej połowie września br., a ich koszt to ok. 1,2 mln zł.

Dzielnica VII – Zwierzyniec
W dzielnicy trwają prace na al. Krasińskiego. Drogowcy pracują nocami – obecnie roboty brukarskie. W czasie wymiany nawierzchni odcinkowe zamknięcia, przejezdność zachowana. Roboty potrwają do końca sierpnia br., a ich koszt to ok. 550 tys. zł.

Dzielnica VIII – Dębniki
W dzielnicy po 22 sierpnia planowane są roboty bitumiczne na ul. Kobierzyńskiej – na odcinku od Rostworowskiego do Zalesie (więcej o pracach w komunikacie Przed nami prace na Wawelskiej, Kazimierza Wielkiego, Kobierzyńskiej).

Dzielnica X – Swoszowice
16 sierpnia (wtorek) rozpoczął się remont ok. 400 m odcinka ul. Władysława Taklińskiego – od Dębskiego w kierunku Studniarskiego. W czasie prac przejezdność zachowana. Remont potrwa kilka dni, a jego koszt to ok. 500 tys. zł.

Dzielnica XI – Podgórze Duchackie
W dzielnicy ruszyły prace na ul. Dobczyckiej. Więcej w komunikacie Prace na ul. Dobczyckiej.
Na ul. Herberta obecnie trwają prace brukarskie na odcinku od Witosa do Chmielnej. Drogowcy szykują się wymiany nawierzchni – trwają uzgodnienia dot. projektu zmian w organizacji ruchu. Zadanie w ramach Programu modernizacji dróg i chodników.

Dzielnica XVI – Bieńczyce
Od wtorku, 16 sierpnia ruszył remont chodników na os. Wysokim. Bieńczyckie remonty chodników – potrwają do końca października br.

Budowa drogi łączącej Dietla z Wrzesińską – raport z konsultacji

W dniach 31 maja-24 czerwca 2022 roku odbyły się przeprowadzone przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa konsultacje społeczne zadania pn. „Budowa drogi gminnej klasy D łączącej ulicę Józefa Dietla z ulicą Wrzesińską – koncepcja”. Powstająca koncepcja dotyczy inwestycji planowanej w Dzielnicy I Stare Miasto.
Podsumowaniem konsultacji jest raport. W dokumencie ujęte zostały działania podjęte podczas konsultacji oraz zgłoszone przez mieszkańców wnioski i uwagi. RAPORT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Sentech

SENTECH AL 2500 EXPERT

269,00 zł119,00 zł-56%
miejsce #2

Sentech

PROMILER AL 6000 LITE

338,99 zł194,80 zł-43%
miejsce #3

Gtx

GTX Alkomat Elektrochemiczny

399,00 zł269,00 zł-33%
miejsce #4

Certen

Certen Personal White

389,00 zł338,00 zł-13%
miejsce #5

AlcoFind

Alcofind Polaris

648,00 zł589,00 zł-9%
miejsce #6

Promiler

PROMILER AL 7000 LITE

238,00 zł229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nowy taryfikator

Materiał oryginalny: Kraków. Kolejne zmiany na ulicach miasta, m.in. Królowej Jadwigi, niedługo - Wielicka - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie