Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejna edycja projektu studentów UP „Upoluj kulturę! #stopfake” za nami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Fake news to jeden z najczęstszych problemów w Internecie. Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego podczas kolejnej edycji swojego projektu UPoluj Kulturę! podjęli tematykę bardzo istotnego problemu. 3 i 4 czerwca zorganizowali spotkania w ramach „Upoluj kulturę! #stopfake”. Projekt jest realizowany przez studentów Zarządzania Informacją i Publikowania Cyfrowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Organizatorzy wydarzenia informowali przed jego rozpoczęciem, że „Upoluj kulturę! #stopfake” to czwarta odsłona corocznego projektu, który w każdej edycji porusza inny problem. Całe przedsięwzięcie ma charakter prospołeczny, a jego celem w tym roku było zwiększanie świadomości w obszarze istnienia w cieci nieprawdziwych informacji oraz sposobów ich weryfikacji.

1 czerwca w Dzień Dziecka, tak jak obiecywali organizatorzy projektu, była niespodzianka, a bardziej psikus. O godz. 14.00 w sali 344 UP miało się odbyć spotkanie z Adamem Salwińskim, czyli absolwentem uniwersytetu, który ma bardzo bogate CV i wiele do opowiedzenia. Godzina rozpoczęcia spotkania minęła, a gość się nie pojawił. Jak się później okazało, organizatorzy ogłosili, że spotkania nie będzie, bo….. Adam Salwiński nie istnieje! Studenci bardzo dokładnie zadbali, aby goście uwierzyli w ich informacje o absolwencie i całym spotkaniu, bo przecież tak właśnie działają fake newsy. Jednak w ramach przeprosin, organizatorzy przygotowali dla zebranych gości słodkie upominki i krzyżówkę, za której rozwiązanie czekało wiele ciekawych nagród.

3 czerwca z kolei odbył się Live „Fake news, ale co dalej?”. Rozmowa była transmitowana na kanale YouTube Upoluj Kulturę. Gośćmi spotkania byli Paweł Cymbor (absolwent Politechniki Wrocławskiej kierunku telekomunikacja i elektronika) oraz Katarzyna Lipka (absolwentka biologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) z Fundacji „Przeciwdziałamy Dezinformacji” oraz Marek Więcek (absolwent Instytutu Historii UJ) z Fundacji Hackerspace Kraków. Live poprowadziła Klaudia Leszczyńska ze Stowarzyszenia Filmowego ZCF, która pytała gości m.in. o ich doświadczenie z pojęciem fake news, a także o jego definicję i przykłady, a także genezę.

- Właściwie nie da się powiedzieć, kiedy się to zaczęło. Początki tego zjawiska giną w mrokach dziejów, chociaż sam termin „fake news” jest nowy, pojawił się kilka lat temu i zrobił ogromną furorę w Internecie. Nie da się powiedzieć, kiedy to zjawisko się pojawiło, ponieważ tak naprawdę jeśli się zastanowić to jego geneza sięga czasów przed wynalezieniem pisma – mówił Marek Więcek.

Paweł Cymbor zwracał z kolei uwagę, że na fake newsy najbardziej narażone jest środowisko dziennikarskie, wymieniając jednocześnie przykłady. Katarzyna Lipka tłumaczyła też w jaki sposób i dla kogo fake newsy są przydane (komu mogą wyrządzić szkodę, a komu dać korzyści) i co mają na celu.

4 czerwca studenci przygotowali wiele wyjątkowych wydarzeń w ramach Festiwalu Filmowego UPoluj Kulturę!. Najpierw o godzinie 11.00 odbyły się warsztaty „Ogólnie o fake newsach”, a o 13.00 kolejne warsztaty „Jak zostać osobą, która weryfikuje informacje?” dla studentów kierunków pedagogicznych. Wydarzenia poprowadziła Kateryna Savranska (analityczka w Stowarzyszeniu Demagog i ekspertka ds. rosyjskiej propagandy i dezinformacji). Na zakończenie, po godzinie 15.00 uczestnicy wydarzenia wzięli udział w projekcji filmu „Nie patrz w górę” i panelu dyskusyjnym, który poprowadzili Kamil Kazimierczyk i Krystian Wiśniewski z grupy studenckiej „MediaCheck”.

Problem informacji niezgodnych z prawdą (częściowo lub całkowicie) jest częstym zjawiskiem pojawiającym się w sieci. Studenci UP wyszli naprzeciw problemowi i informowali, czym jest fake news.

- Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że niemal co druga osoba choć raz w tygodniu napotyka na informacje niezgodne z prawdą, a co trzecia widuje je codziennie. Plusem tej sytuacji jest fakt, że wzrasta nasza świadomość dotycząca fake newsów, ponieważ już całkiem spora grupa osób potrafi je rozpoznawać – pisali organizatorzy wydarzenia.

Patronem medialnym wydarzenia był „Dziennik Polski”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Kolejna edycja projektu studentów UP „Upoluj kulturę! #stopfake” za nami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto