Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kłótnia o zmiany w strefie płatnego parkowania

Jarosław Kowalski
Członkowie Partii Razem oraz stowarzyszeń Wenus z Milo i Miasto Wspólne
Członkowie Partii Razem oraz stowarzyszeń Wenus z Milo i Miasto Wspólne Fot. Jarek Kowalski
Trwa likwidacja 3 tys. miejsc postojowych i malowanie nowych. Część mieszkańców protestuje. Ale z drugiej strony sporo takie zmiany popiera.

W ubiegły wtorek mieszkańcy Krakowa protestowali przeciw zmianom w strefie parkingowej. Teraz głos zabrali zwolennicy zmian w postaci partii Razem oraz stowarzyszeń Wenus z Milo i Miasto Wspólne. Chcą, by miasto poszło jeszcze dalej i jak najmocniej ograniczyło ruch samochodów w centrum miasta.

Niedawno poseł PO Bogusław Sonik zaapelował do władz miasta, by te przeprowadziły konsultacje społeczne zanim zaczną wprowadzać zmiany w strefie parkowania. Posła krytykuje Michał Sadowski z Partii Razem.

- Wniosek o przeprowadzenie konsultacji, które już się odbyły, to przykład obrazujący butę władzy. Świat zza szyby auta wygląda inaczej, a tymczasem 40 proc. krakowian nie ma dostępu do samochodu - mówi Sadowski.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszeń Wenus z Milo i Miasto Wspólne piesi mają niewystarczającą ilość miejsca na chodnikach, która jest zabierana przez samochody. Zwracają także uwagę na, ich zdaniem, zbyt wysokie krawężniki.

- Polska ratyfikowała w 2012 roku konwencję dotyczącą praw osób niepełnosprawnych - mówi Katarzyna Żeglicka ze Stowarzyszenia Wenus z Milo. - Obowiązkiem miasta jest, aby o te osoby zadbać i usunąć bariery utrudniające im korzystanie z przestrzeni miejskie - podkreśla.

Jako przykłady utrudnień wymienia między innymi dziury i samochody na chodnikach. Podobnego zdania jest Anna Ratecka ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne. Mimo iż, jak sama przyznaje, porusza się po Krakowie samochodem, zaznacza, że każdy jest pieszym i to im należy się w mieście pierwszeństwo.

Daria Gosek-Popiołek z zarządu okręgu krakowskiego partii Razem dodaje, że obecnie samochody zostawiające zbyt mało miejsca dla pieszych są ogromną przeszkodą dla matek z dziećmi w wózkach. I apeluje, aby podtrzymać przekształcenia.

- Każda zmiana w kierunku oddania chodników pieszym to zmiana na lepsze . Chcę miasta dostępnego i przyjaznego dla wszystkich - podkreśla.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto