Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Klasztorne ogrody dostępne dla mieszkańców?

Piotr Tymczak
Partia Razem domaga się, aby samorząd przejął i udostępnił mieszkańcom miasta obecnie zamknięte i ogrodzone ogrody klasztorne w Krakowie.

Aktywistki i aktywiści działający w Partii Razem uważają, że miasto ma narzędzia do tego, by poprawić komfort życia mieszkańców i pomóc osobom, których zdrowie, a nawet życie jest w tym czasie zagrożone. Dlaczego? Mówi dr Joanna Grzymała-Moszczyńska z Rady Krajowej Partii Razem: - Kurtyny wodne nie wystarczą w sytuacji, gdy liczba zgonów w trakcie upałów może zwiększyć się o kilkaset procent.

- Samorząd korzystając z dostępnych narzędzi prawnych takich jak ustawa o rewitalizacji wraz z jej nowelizacją z 2015 roku może ustanawiać tereny przeznaczone pod parki, może je przejąć i zabezpieczać w ten sposób interesy mieszkańców. Miasto może objąć klasztorne ogrody Miejskim Programem Zagospodarowania Przestrzennego, następnie przejąć je, aby oddać je mieszkańcom - mówiła podczas konferencji prasowej Daria Gosek Popiołek, która w najbliższych wyborach ubiegać się będzie o urząd prezydenta Krakowa.

Dlaczego to właśnie samorząd powinien być aktywną stroną w procesie udostępniania mieszkańcom terenów zielonych? - Nie wiemy, jak wiele osób, szczególnie starszych, jest uwięzionych w przegrzanych budynkach. Miastu brakuje polityki wsparcia osób w trakcie fal upałów. Potrzebujemy więcej terenów zielonych, w których ludzie mogą znaleźć ukojenie. Na ulicy Łobzowskiej znajduje się olbrzymi, ale zamknięty na cztery spusty ogród klasztorny, który kiedyś był parkiem publicznym. Niedaleko znajduje się szpital położniczy Siemiradzkiego. Dyrekcja szpitala wielokrotnie próbowała wynegocjować, żeby pacjentki mogły korzystać z ogrodu, za każdym razem spotykali się z odmową - mówiła Grzymała-Moszczyńska.

Gosek-Popiołek podkreśliła: - Ogrody te należy także wpisać do rejestru zabytków, aby miasto nie mogło ich sprzedać. Wtedy zostaną udostępnione mieszkańców, stając się oazą na czas upałów. Pamiętajmy, że w dokumentach strategicznych Kraków przedstawiany jest jako nowoczesna metropolia tętniąca kulturą, otwarta, bezpieczna, przyjazna i współtworzona przez mieszkańców. I taka jest nasz propozycja dla Krakowa: otworzymy klasztorne ogrody.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

FLESZ: Owady, które zmieniają lato w horror

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Klasztorne ogrody dostępne dla mieszkańców? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto