Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kiedyś było tam ściernisko. 50 zdjęć Ruczaju sprzed lat! Niektóre miejsca są nie do poznania [ZDJĘCIA]

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Kiedyś było tam ściernisko. Zobacz 50 zdjęć Ruczaju sprzed lat!
Kiedyś było tam ściernisko. Zobacz 50 zdjęć Ruczaju sprzed lat! archiwum
Ruczaj w ostatnich latach mocno rozwinął się, głównie za sprawą budowy nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz rozwoju podstrefy Kraków-Pychowice, czyli specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Nie jest tajemnicą, że zanim powstały tam osiedla mieszkaniowe i uniwersyteckie kampusy, zabudowa istniała głównie wzdłuż ul. Kobierzyńskiej, większość terenu stanowiły pola uprawne, z gdzieniegdzie pojedynczymi zabudowaniami. Przejdźcie do galerii i zobaczcie, jak jeszcze nie tak dawno, bo 10 lat temu, prezentował się Ruczaj.

50 zdjęć Ruczaju sprzed lat! Niektóre miejsca są nie do poznania

Ruczaj, czyli od ścierniska po apartamenty

Ruczaj w przeważającej części jest osiedlem nowym, historia jego zabudowy sięga najdalej do lat 90. XX w. Granice omawianego obszaru wytyczają ulice: Grota Roweckiego, Bobrzyńskiego, Bunsha, Babińskiego, Kobierzyńską, Skośną, Obozową, Podhalańską, Turonia i Lipińskiego. To właśnie w tych okolicach rozpoczął się gwałtowny i długotrwały rozwój działalności deweloperskiej.

Najszybciej zabudowane zostały rejony położone na zachód od wyżej wymienionych ulic, zwłaszcza obszar w rozwidleniu ul. Bobrzyńskiego i Kobierzyńskiej. Dzięki położeniu na wzniesieniu teren ten nie jest podmokły, pozostała tylko nazwa „Ruczaj”, oznaczająca mały ciek wodny o niewielkim spadku. Tereny obecnie gęsto zagospodarowane, jeszcze w pierwszej połowie lat 90. były szczerymi polami, łąkami i nieużytkami. Przed zabudową bowiem większość stanowiły grunty rolne (64 proc.), w późniejszym okresie przekształcone na budowlane - podaje Krajowym Rynku Nieruchomości.

Ruczaj to obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Nie jest oficjalnie nazwą żadnej jednostki urbanistycznej, jednak tak zwyczajowo krakowianie nazywają obszar rozciągający się ok. 4 km na południowy - zachód od centrum miasta. Składa się z dwóch części:

  • osiedla wielkopłytowego Ruczaj-Zaborze z lat 1986–1993,
  • nowych osiedli mieszkaniowych powstających w latach. 90. XX wieku i na początku XXI wieku na południe od ul. Zachodniej. Największym osiedlem w nowej części Ruczaju jest wysunięte najbardziej na południe Osiedle Europejskie.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto