Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków Kazimierz: przewodnik na dzień i noc [zdjęcia+mapa]

Redakcja
Krakowski Kazimierz to idealna dzielnica zarówno do dziennych spacerów, jak i nocnych szaleństw. Zobacz, co warto tam zobaczyć.

Kazimierz znany jest przede wszystkim z tego, że przed wojną był dzielnicą żydowską. Wyznawcy judaizmu osiedlili się tam jeszcze w XV wieku i przetrwali pięć stuleci, zostawiając spuściznę na skalę europejską, która przede wszystkim odcisnęła się w architekturze dzielnicy.

Ale Kazimierz to również historia chrześcijaństwa. To tu na Skałce, gdy jeszcze miasto nie było lokowane, miał zginąć święty Stanisław, tutaj również jego założyciel Kazimierz Wielki zbudował dwa wielkie gotyckie kościoły: Bożego Ciała i św. Katarzyny.

Te dwie przyczyny spowodowały, że przez Kazimierz przebiegają dwie krakowskie trasy turystyczne: zabytków żydowskich i św. Stanisława. Zaznaczyliśmy je obie na mapie, ale zachęcamy nie trzymać się ich ściśle i zaliczyć dwie jednocześnie.

Trasa św Stanisława [linia i punkty czerwone na mapie]:
Skałka [Skałeczna 15]
Zespół klasztorny Paulinów. Obecna bryła kościoła i klasztoru jest w stylu barokowym i pochodzi z XVII wieku. W podziemiach kościoła znajduje się krypta zasłużonych, w której pochowany jest między innymi Czesław Miłosz. My proponujemy zwrócić uwagę na dwie nowe architektoniczne ciekawostki na dziedzińcu: ołtarz oraz pomnik siedzącego papieża... Opinię zostawiamy zwiedzającym.


Kościół św. Katarzyny
[Augustiańska 7]

Jeden z dwóch wielkich gotyckich kościołów na Kazimierzu. Bardziej znany, choć w naszej opinii mniej okazały, niż kościół Bożego Ciała. Doskonałe miejsce na koncerty z racji świetnej akustyki. Uratowany przed wyburzeniem w XIX wieku. Wcześniej dwukrotnie ucierpiał... w trzęsieniach ziemi.

Kościół Bonifratrów [Krakowska 48]

Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku w stylu późnego baroku. Początkowo zarządzali nim Trynitarze - zakon utworzony, aby wykupywać jeńców z niewoli tureckiej. Następnie przejęty przez Bonifratrów, którzy obok urządzili szpital. Obok kościoła znajduje się wciąż czynna i słynna apteka Bonifratrów.

Kościół Bożego Ciała [Bożego Ciała 26]

O ile kościół św. Katarzyny w ogóle nie ma wież, ten ma jedną - niemal wolnostojącą, tuż obok bryły budynku.

Gdy wejdziecie do środka, z pewnością waszą uwagę przykuje tajemniczy półmrok świątyni i ciekawy barokowy wystrój w gotyckim wnętrzu.

Trasa zabytków żydowskich [linia i punkty fioletowe na mapie]:
Synagoga Tempel [Miodowa 24]

Chyba najbardziej okazała kazimierska synagoga. Odzyskała swój dawny blask dzięki remontom z lat dziewięćdziesiątych. To postępowa świątynia - ci bardziej tradycyjni żydzi woleli modlić się w synagodze Remuh. Na uwagę zasługują witraże wewnątrz świątyni.


Synagoga Kupa
[Warschauera 8]

Zbudowana ze środków gminy żydowskiej, modlili się w niej bardziej ubodzy członkowie społeczności. Przylegała do murów obronnych Kazimierza - ich pozostałość można oglądać od strony ulicy Kupa.

Synagoga Stara [Szeroka 24]


Najważniejsza synagoga dla dawnych mieszkańców Kazimierza, a obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


Synagoga Remuh [Szeroka 40]

Obecnie jedyna synagoga, w której regularnie odbywają się modlitwy. Czynna jest również synagoga Tempel na Miodowej, ale tam wyznawcy judaizmu modlą się tylko przy rzadkich okolicznościach, jak na przykład festiwal kultury żydowskiej.

Cmentarz żydowski

A raczej Nowy Cmentarz Żydowski - w odróżnieniu od tego, który znajduje się przy synagodze Remuh.

Zajmuje powierzchnię 19 hektarów, a został założony w 1800 roku na terenach kupionych od kazimierskich augustianów.

Kazimierz kulturalnie:
Muzeum Inżynierii Miejskiej [Wawrzyńca 15]

Coś dla wielbicieli techniki miejskiej. Muzeum zostało założone w specjalnie odnowionej na ten cel najstarszej zajezdni tramwajowej w mieście.
>>>Zobacz relację z Nocy Muzeów w starej zajezdni

Muzeum Żydowskie Galicja [Dajwór 18]

Miejsce dla amatorów kultury żydowskiej, ale również dla całych rodzin, szczególnie z dziećmi - placówka organizuje cykliczne Rodzinne Niedziele

Teatr Nowy

Przy Gazowej 21 ma swoją siedzibę grupa teatralna, założona przez młodych aktorów w 2006 roku. Jak sami mówią o sobie, "filisterskich sztuk tu nie obejrzycie".
>>>Zobacz wakacyjny program teatru

Kazimierz wieczorem:

Z niemal zapomnianej i nadwątlonej upływem lat dzielnicy, w krótkim czasie Kazimierz stał się drugim, po okolicach Rynku Głównego zagłębiem knajpianym Krakowa. Niekoniecznie musie się to podobać mieszkańcom, ale z pewnością przypadło do gustu turystom i studentom odwiedzającym Kazimierz późnym wieczorem i w nocy.

Głównymi dwoma miejscami-skupiskami kazimierskich lokali są plac Nowy oraz ulica Szeroka. W ostatnim czasie na mapie pojawiły się również ciekawe miejsca w rejonie placu Wolnica [Notabene i Laf] oraz po drugiej stronie ulicy Krakowskiej [Face 2 Face]. Kilka interesujących lokali upadło [Tytus i Koka, Fuego] lub przeniosło się gdzie indziej [Drukarnia].

My polecamy zajrzeć do:

  • Face 2 Face [Paulińska 28] - młoda dyskoteka, a tak dużego lokalu długo by szukać. Poza tym często organizowane są tu koncerty, slajdowiska, wieczorki kulturalne, a lokal współpracuje chociażby z MM-ką.

  • Magiel [Meiselsa 9] - knajpa w której można potańczyć - przyjemna dla ucha, gdyż lecą główne lata 70 i 80, bynajmniej nieprzemiksowane, jak w dyskotekach koło Rynku.

  • Stajnia [Józefa 12] - bardzo sympatyczne miejsce, dziedziniec lokalu znany jest z "Listy Schindlera" zaś sam lokal z polskiej komedii "Nie kłam kochanie". W weekendy wstęp płatny, ale w tygodniu wieczorki tematyczne: salsy, tanga i inne.

  • Alchemia [Estery 5] - najbardziej znany lokal Kazimierza, obecnie instytucja kultury jeszcze prężniejsza, niż Piwnica pod Baranami. Możecie tu między innymi podziwiać spektakl "Królowa Nocy" w wykonaniu Janusza Radka. Skuście się koniecznie na ciasto czekoladowe.

  • Ulica Krokodyli [Szeroka 30] W sam raz na weekendowy wieczór, szczególnie dla lubiących potańczyć przy troszkę starszych przebojach.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto