Kraków. Katolickie liceum zakazuje uczniom "podejmowania aktywności seksualnej". Jest wniosek o sprawdzenie, czy to legalne

Red.
Stowarzyszenie działające m.in. na rzecz praw ucznia wystąpiło do małopolskiej kurator o kontrolę legalności zapisów statutu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. O co chodzi? O punkt zakazujący uczniom "podejmowania aktywności seksualnej", w szkole i poza szkołą. A także o obowiązkowe lekcje religii.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Fakt, że w statucie katolickiej szkoły z Krakowa istnieje zapis dotyczący zakazu aktywności seksualnej uczniów, nagłośniło Stowarzyszenie na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”. W mediach społecznościowych zamieściło skopiowane fragmenty tego statutu, z adnotacją: "CELIBAT w... szkolnym statucie! Tego jeszcze nie było".

W statucie liceum działającego przy ul. Pędzichów w Krakowie rzeczywiście w jednym z paragrafów zostało zapisane, że ucznia obowiązuje - w szkole i poza nią - bezwzględny zakaz m.in. palenia tytoniu, picia alkoholu, stosowania i dystrybucji środków odurzających, przynależności do organizacji, których idee są sprzeczne z zasadami międzyludzkimi i wartościami chrześcijańskimi, ale także:

"podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych, publicznym podejmowaniu zachowań o zabarwieniu seksualnym".

„Stowarzyszenie Umarłych Statutów” komentuje, że te zakazy są sprzeczne z prawem. Podobnie jak - co też wytyka stowarzyszenie - zapis z innego paragrafu, mówiący, że: "Nauka religii katolickiej jest w szkole obowiązkowa dla wszystkich uczniów".

Stowarzyszenie - przedstawiające się jako działające na rzecz praw ucznia - przekonuje, że statut nie może nakładać na uczniów zakazów, które "w nadmierny sposób ograniczają wolność człowieka i które wiązałyby ucznia poza szkołą. Uczeń to też obywatel, to człowiek, któremu przysługują określone prawa i wolności - jak każdemu z nas" - czytamy na profilu Facebookowym stowarzyszenia. Wskazuje ono też, że narzucany osobom pełnoletnim uczącym się w szkole zakaz picia alkoholu i palenia papierosów jest sprzeczny z prawem.

Co do obowiązkowej religii w krakowskim katolickim liceum stowarzyszenie stwierdza, że mówiący o tym paragraf statutu "jest rażąco sprzeczny z art. 53 ust. 1 i 4 Konstytucji, ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, ustawą o systemie oświaty i rozporządzeniem ws. zasad organizacji nauki religii".

- W statucie znalazły się przepisy wprowadzające obowiązkową naukę religii czy zakazujące palenia papierosów i picia alkoholu przez uczniów poza szkołą (a zakaz taki nie może dotyczyć uczniów pełnoletnich) oraz zabraniające posiadania przedmiotów o charakterze erotycznym i podejmowania aktywności seksualnej. Skierowaliśmy w tej sprawie do Małopolskiej Kurator Oświaty wniosek o wszczęcie z urzędu kontroli legalności statutu - poinformowało też na swojej stronie internetowej „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”.

We wspomnianym wniosku stowarzyszenie domaga się kontroli legalności obu kwestionowanych przez nie zapisów ze statutu krakowskiej szkoły. Stowarzyszenie podkreśla, że Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu jest szkołą publiczną, a "uczniowie i nauczyciele szkół i placówek prowadzonych przez Kościół katolicki mają takie same prawa, jak nauczyciele i uczniowie w szkołach publicznych".

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Katolickie liceum zakazuje uczniom "podejmowania aktywności seksualnej". Jest wniosek o sprawdzenie, czy to legalne - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie