Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: jest zgoda na budowę małej hali lodowiska Cracovii

Piotr Tymczak
W ostatnich latach miasto przebudowało dużą halę lodowiska MKS Cracovia. To jedyny taki obiekt w mieście. Trudno na nim pomieścić mecze hokeistów, treningi, zajęcia dla szkół i studentów oraz ślizgawki dla mieszkańców. Bardzo pomocna byłaby więc mała hala, która czeka na budowę w sąsiedztwie dużego obiektu.

Już przed laty przy hali z lodowiskiem funkcjonował mniejszy budynek. Od lat jest on jednak nieczynny ze względu na katastrofalny stan. Plan jest taki, aby w tym roku obiekt został wyburzony. Na jego miejscu ma powstać nowa mała hala z lodowiskiem. W Zarządzie Infrastruktury Sportowej (jednostka odpowiedzialna za inwestycję) chcą, aby projekt powstał do jesieni.

ZIS zgłosił do zaopiniowania przez Dzielnicę II Grzegórzki dwie propozycje dotyczące nowego obiektu. Wnioski różnią się tym, że jeden uwzględnia budowę małej hali bez podziemnego parkingu (tylko z sześcioma miejscami postojowymi dla aut), a drugi z podziemnym garażem o powierzchni 1500 mkw. na ok. 40 samochodów.

Radni z „dwójki” negatywnie zaopiniowali projekt bez garażu. Pozytywnie odnieśli się natomiast do propozycji z podziemnym parkingiem. - W tym rejonie już jest problem z parkowaniem. Jeżeli więc powstanie nowa hala z lodowiskiem, to powinny być też garaże – komentuje Małgorzata Ciemięga, przewodnicząca Rady Dzielnicy II. Jej zdaniem zaplanowanie kilku naziemnych miejsc postojowych dla aut przy hali nie wystarczy.

- Na imprezy sportowe albo ślizgawki będzie przyjeżdżać wiele osób. Potrzebny jest większy parking - argumentuje Małgorzata Ciemięga. - Skoro w przypadku opiniowania innych inwestycji na terenie Grzegórzek wnioskujemy o potrzebę zapewnienia miejsc parkingowych, to dlaczego nie miałoby tak być, jeżeli chodzi o miejską halę – dodaje przewodnicząca „dwójki”.

Budowę hali bez podziemnego garażu wstępnie szacowano w urzędzie na ok. 6 mln zł. - Na obiekt z podziemnym garażem trzeba byłoby zarezerwować większą kwotę. Ile? Na to odpowie ostateczny projekt z kosztorysem – wyjaśnia Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

W ramach inwestycji zaplanowano strefę wejścia (wyposażoną m.in. w kasy, szatnie, wypożyczalnie sprzętu), halę lodowiska (o wysokości 11–12 m) z płytą do hokeja wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym oraz technicznym.

Wyglądem (m.in. podobne nachylenie dachu) i kolorystyką mała hala ma nawiązywać do dużej. Oba obiekty tworzyłyby wspólny kompleks.

Użytkownikiem małego obiektu z lodowiskiem ma być MKS Cracovia. Władze klubu nie mogą się go doczekać. - Idziemy w tym kierunku, by szkolić młodzież. Mamy coraz więcej grup hokejowych. Współpracujemy ze szkołami. Chcemy, aby młodzi sportowcy mieli gdzie trenować. Brakuje już jednak miejsca na lodzie - mówił JakubTabisz, wiceprezs MKS Cracovia.

Z dodatkowego lodowiska w małej hali skorzystają również mieszkańcy Krakowa, gdyż będzie możliwość organizacji większej liczby ogólnodostępnych ślizgawek dla maksymalnie 100 osób na tafli plus pięć osób obsługi.

Duże lodowisko Cracovii zostało otwarte w 1961 roku. Piętnaście lat później przykryto je halą. Mała tafla została wybudowana w 1966 roku. Miasto oficjalnie przekazało obiekt Cracovii w styczniu 2004 roku w użytkowanie na 30 lat. W 2003 roku rozpoczęto modernizację obiektu. Obecnie duża hala może pomieścić ponad 2500 widzów.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto