Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest śledztwo w sprawie działań ZIKiT. Chodzi o zmiany w strefie płatnego parkowania

Piotr Ogórek
Jednym z efektów zmian w ruchu było pojawienie się słupków w wielu częściach miasta
Jednym z efektów zmian w ruchu było pojawienie się słupków w wielu częściach miasta Andrzej Banas / Polska Press
Śledczy sprawdzą, czy podczas ubiegłorocznego wprowadzania zmian w strefie płatnego parkowania nie doszło do niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników. Prokuratura precyzuje, że śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś.

- Od grudnia 2017 roku w Prokuraturze Rejonowej Kraków – Nowa Huta zarejestrowane jest postępowanie z zawiadomienia Wojewody Małopolskiego o podejrzeniu niewykonania przez Prezydenta Miasta Krakowa zaleceń zawartych w wystąpieniu pokontrolnym z 4 marca 2016 roku (dotyczących zarządzaniem ruchem drogowym) oraz wprowadzania i utrzymywania przez ZIKIT rozwiązań drogowych niezgodnych z prawem - wyjaśnia Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledztwo zostało wszczęte na początku lutego. Śledczy sprawdzą, czy urzędnicy mogli się dopuścić niedopełnienia obowiązków poprzez opóźnienia w realizacji zaleceń z wystąpienia pokontrolnego wojewody. Chodzi m.in. o właściwe oznaczanie miejsc parkingowych oraz błędne oznakowanie dróg dla pieszych, na których dopuszczono ruch rowerowy.

- Śledztwo prowadzone jest „w sprawie”. Na jego dotychczasowym etapie przesłuchano pracownika Wojewody, gromadzona jest w dalszym ciągu dokumentacja związana z czynnościami kontrolnymi i wystąpieniem pokontrolnym kierowanym przez Wojewodę Małopolskiego. Trwają przesłuchania świadków posiadających wiedzę w tej sprawie - zaznacza Janusz Hnatko.

W zeszłym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadził szerokie zmiany w strefie płatnego parkowania. Zlikwidowano ok. 3 tys. miejsc parkingowych. Nowe wyznaczono zgodnie z przepisami. Te określają, że na chodniku muszą pozostawić 2 metry szerokości pieszym lub 1,5 metra w wyjątkowych sytuacjach. Tam gdzie się dało to uzasadnić, przyjęto drugie rozwiązanie. W wielu miejscach postawiono słupki - 3419 za 800 tys. zł, które mają uniemożliwić nieprawidłowe parkowanie. Te jednak często stawiano tam, gdzie i tak nikt nie parkował. Na wielu ulicach w centrum zmieniono ruch na jednokierunkowy. Na Kazimierzu wprowadzono strefę ograniczonego ruchu.

To wszystko spowodowało niezadowolenie sporej grupy mieszkańców, głównie tych ze Starego Podgórza. Później dołączyli do nich mieszkańcy z innych dzielnic. Razem połączyli się w inicjatywie „Nic o nas bez nas”. Od początku przekonywali, że zmiany w organizacji ruchu w strefie płatnego parkowania są niezgodne z prawem i ostro przeciwko nim protestowali. Wskazują na przykład, że ZIKiT nie wyznaczył prawidłowo 4 proc. miejsc dla osób niepełnosprawnych. Urzędnicy odpowiadają, że te pojawią się na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne pozwolą na malowanie kopert. Mieszkańcom udało się zebrać ponad 9 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały powołującym komisję do spraw zbadania wprowadzonych zmian w strefie płatnego parkowania.

Urzędnicy na razie o śledztwie nic nie wiedzą. - Nikt nas oficjalnie o niczym nie powiadomił - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.


WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto