Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym z zabawą andrzejkową, kolędami, folklorem z Ukrainy i Słowacji

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądał Jarmark Bożonarodzeniowy w zeszłym roku.
Tak wyglądał Jarmark Bożonarodzeniowy w zeszłym roku. Aneta Żurek
W najbliższy piątek (25 listopada) na płycie Rynku Głównego od strony Wieży Ratuszowej o godz. 10 rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Kupcy z całej Polski zaproszą do 85 stoisk. Kraków będzie też gościć kupców z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, u których będzie można kupić regionalne produkty, ciasta, słodycze, wędliny, sery i kiełbasy, biżuterię z tkanin i drewna czy ceramikę. Na terenie kiermaszu zostanie ustawiona drewniana szopka, którą wykonał Józef Lasik - twórca ludowy pochodzący ze Stryszawy. Świąteczny jarmark potrwa do 1 stycznia 2023 roku.

Na kramach rozstawionych na Rynku jak zawsze będzie można znaleźć świąteczne ozdoby i przysmaki, szopki, świece z wosku, miody i wyroby pszczelarskie, rękodzieło, kalendarze, drewniane zabawki, wyroby skórzane, kożuchy... Zaaranżowana zostanie kuźnia, w której będą się odbywać pokazy kowalstwa. Będzie tam też można nabyć podkowę ze swoim imieniem. Przewidziane jest również stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać kartki z życzeniami i listy. Na jarmarku znajdą się też stoiska z potrawami z grilla, z pierogami, a także serwujące zupy. Tradycyjnie na kiermaszu oferowany będzie "Grzaniec Galicyjski", wina i miody pitne.

Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się w samo południe w sobotę (26 listopada). Około godziny 12.30 wystąpi wtedy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy", a o godz. 13.30 - Krakowski Chór Dziecięcy.

30 listopada o godz. 18 na estradzie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy "Adalex".

Z kolei 1 grudnia na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek krakowskich. Od godz. 10 pod pomnikiem Mickiewicza będzie można oglądać ich misterne dzieła stworzone na doroczny konkurs szopek, w tym roku odbywający się po raz 80. Prezentacja poszczególnych szopek oraz ich twórców odbędzie się o godz. o 12 na estradzie Jarmarku Bożonarodzeniowego (od strony Wieży Ratuszowej).

Organizatorzy jarmarku zapraszają na rozmaite koncerty czy prezentacje gmin. Przykładowo 10 grudnia na godz. 13 zaplanowany jest koncert zespołu folklorystycznego "Vesnianka" z Ukrainy, a godzinę później występ zespołu folklorystycznego "Staroľubovňan" ze Słowacji. W tym samym dniu o godzinie 15 na estradzie zaprezentuje się Gmina Pcim, a o godz. 17 wystąpi grupa kolędnicza "Pleśnioki" z Pleśnej.

6 grudnia na Rynku spodziewana jest wizyta 147 Mikołajów, którzy przyjadą z Ronda Grzegórzeckiego specjalnie przygotowanym mikołajowym tramwajem. Przejazd Mikołajów organizuje MPK S.A., które w tym roku obchodzi 147-lecie istnienia.

Stęsknieni za wspólnym śpiewem powinni się pojawić na jarmarku 16 i 17 grudnia o godzinie 18. Odbędzie się wtedy kolejna edycja koncertu "ŚPIEWAJ Z NAMI! Kolędowanie z krakowskimi chórami". Okazja do wspólnego kolędowania będzie również 26 grudnia od godz. 14. Pokaz i kolędowanie tego dnia przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny".

Na 17 grudnia (sobota) zaplanowano najbarwniejszą imprezę jarmarku - Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły folklorystyczne spotkają się przy Barbakanie o godz. 11.30, a następnie przejdą na Rynek, gdzie na estradzie jarmarku około godziny 12 zaśpiewają kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku.

18 grudnia (niedziela) o godz. 12 organizatorzy jarmarku zapraszają na uroczyste składanie życzeń świąteczno-noworocznych przez włodarzy miasta oraz przedstawicieli krakowskiego Kościoła. Przed tym spotkaniem, o godz. 11.30 w koncercie pastorałek "Pokój nieśmy ludziom wszem" wystąpią: Jacek Wójcicki, Anna Sokołowska, Lidia Jazgar i Łukasz Lech. Natomiast o godzinie 18.30 odbędzie się koncert artystów z Ukrainy.

Na jarmark zapraszają: Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Firma Artim.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto