Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jak sztuka przekracza bariery w Teatrze KTO

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Połączenie dwóch światów - osób słyszących i niesłyszących, dla których sztuka ma być płaszczyzną do dialogu to cel jaki stawiają sobie „Kreatywy. Centrum Kreatywności”
Połączenie dwóch światów - osób słyszących i niesłyszących, dla których sztuka ma być płaszczyzną do dialogu to cel jaki stawiają sobie „Kreatywy. Centrum Kreatywności” Klaudyna Schubert
Słyszący, niedosłyszący i niesłyszący będą wspólnie rozwijać swoje artystyczne uzdolnienia i pasje. Pierwsze tego typu miejsce powstało właśnie w Krakowie, w nowej siedzibie Teatru KTO.

FLESZ - Podatek od psa

od 16 lat

"Kreatywy. Centrum Kreatywności" to pierwsza w Polsce przestrzeń twórcza dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących, której celem jest rozwój twórczego myślenia, mówienia o sztuce i bycia w sztuce. Inicjatorem projektu jest Krakowska Fundacja Migawka.

- Będzie to przestrzeń wolna od wszelkich ograniczeń, przestrzeń wolności twórczej, która możliwa jest do uzyskania wyłącznie dzięki sztuce. W ramach “Centrum Kreatywności” będziemy realizowali naszą innowacyjną metodę rozwoju kreatywności osób słyszących i niesłyszących - mówi Dominika Feiglewicz, prezeska Fundacji.

„Kreatywy” mają być miejscem warsztatów i spotkań, ale przede wszystkim przestrzenią, w której osoby niesłyszące i niedosłyszące otrzymają wsparcie w realizacji swoich artystycznych pasji.

W ramach warsztatów „Kreatywy. Centrum Kreatywności” realizowany będzie innowacyjny program rozwoju kreatywności osób g/Głuchych, którego celem jest połączenie dwóch światów - osób słyszących i niesłyszących, dla których sztuka ma być płaszczyzną do dialogu, przełamywania barier i wspólnego tworzenia. Na każdym spotkaniu będzie obecny tłumacz języka migowego.

Raz w miesiącu przy ul. Zamoyskiego 50 będą się odbywały bezpłatne spotkania teoretyczno-kreatywne otwarte dla wszystkich.

Udział w różnorodnych zajęciach artystycznych ma pomóc w rozwijaniu m.in. technik aktorskich, tanecznych oraz muzycznych. Przez trzy miesiące wybrana, stała grupa spotykać się będzie raz w tygodniu podczas trzygodzinnych warsztatów teoretyczno-kreatywnych, ruchowych i improwizacyjnych.

- Każdy z sześciu tematów będzie oscylował wokół „JA”, ujętego w różnych kontekstach. Uczestnicy zastanowią się nad znaczeniem tego słowa, jego zastosowaniem, a także czynnikami, które wpływają na jego różnorodne definiowanie - wyjaśniają pomysłodawcy miejsca.

W kolejnym roku zostanie zebrana nowa grupa uczestników, która będzie rozwijać swoją kreatywność.

Szczegółowy program na stronie www.fundacjamigawka.pl lub www.teatrkto.pl. Pierwsze spotkanie otwarte dla wszystkich odbędzie się 4 października, wstęp wolny.

Fundacja Migawka to organizacja non-profit, działająca w Krakowie od 2019 roku. Jej początek dał spektakl “Wojna w niebie”, tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, łamiący bariery komunikacyjne, pokazujący, że dysfunkcja może być funkcjonalna w teatrze.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparty jest na utworze “Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor poprzez afazję (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia. Tekst został przetłumaczony na Polski Język Migowy, tak aby poetycka forma tekstu została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby głuche. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jak sztuka przekracza bariery w Teatrze KTO - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto