Kraków i Małopolska: rekordowo dużo firm! W których gminach jest ich najwięcej? W jakich branżach przybywa miejsc pracy? [RANKING GMIN]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mimo pandemii, w całej Małopolsce przybyło firm. Najwięcej w Krakowie. A gdzie jest ich dziś najwięcej? Oto małopolski RANKING GMIN. By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Mimo pandemii, w całej Małopolsce przybyło firm. Najwięcej w Krakowie. A gdzie jest ich dziś najwięcej? Oto małopolski RANKING GMIN. By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Małopolsce zarejestrowanych jest już (w REGON) ponad 426 tys. firm oraz innych podmiotów (spółdzielni, fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych). To aż o 16,5 tys. więcej niż przed pandemią (wzrost o 4 proc., przy 3,4 proc. w kraju). Ponad jedna trzecia z nich - blisko 153 tys. - ma siedzibę w Krakowie, kolejne 35,5 tys. w powiecie krakowskim. W sumie w Krakowie i otaczającym go obwarzanku zarejestrowanych jest ponad połowa wszystkich firm i organizacji w Małopolsce. A gdzie poza tym jest najwięcej? By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Rekord upadłości w 2021 r.

Z najnowszych danych krakowskiego GUS wynika, że wśród 426 tys. figurujących w REGON-ie podmiotów dominują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – stanowią one blisko trzy czwarte ogólnej liczby podmiotów wpisanych do rejestru w województwie małopolskim. W porównaniu z końcem 2019 r. ich liczba wzrosła o 4,1 proc. Ponad 97 proc. podmiotów wpisanych do REGON to firmy prywatne. Blisko połowa z nich prowadzi działalność w trzech sekcjach (PKD): handel i naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

W sektorze publicznym działa 7 tys. podmiotów (o 0,7 proc. więcej niż w 2019 r.). Najwięcej jednostek tego sektora deklarowało prowadzenie działalności w edukacji (51,2 proc. ogólnej liczby podmiotów sektora publicznego), a następnie obsługa rynku nieruchomości (12,6 proc.), administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (10,1 proc.), a także opieka zdrowotna i pomoc społeczna (9,1 proc.).

Liczebnie najwięcej mamy w Małopolsce firm w następujących sekcjach PKD:

  • handel; naprawa pojazdów samochodowych – 87,6 tys. (wzrost o 1,3 proc.)
  • budownictwo – 66,3 tys. (wzrost o 7,3 proc.),
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 44,6 tys. (wzrost o 4,4 proc.),
  • przetwórstwo przemysłowe – 38,4 tys. (wzrost o 1,7 proc.).

W budownictwie najbardziej przybyło firm wykonujących roboty specjalistyczne (o 3,2 tys. firm), stawiających budynki (o 1,1 tys.) oraz obiekty inżynieryjne, np. drogi i mosty (100 firm).

Mimo pandemii w Krakowie i Małopolsce przybyło firm

GUS zauważa, że przybyło nam firm we wszystkich branżach (sekcjach PKD), a najbardziej w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 20 proc.!
Na drugim miejscu podium znalazła się informacja i komunikacja (wzrost o 10,0 proc.), a na trzecim wspomniane już budownictwo. Tuż za nim jest obsługa rynku nieruchomości (o 7 proc. firm więcej niż przed pandemią).

W pandemii wzrosła liczba podmiotów we wszystkich powiatach województwa małopolskiego. Największy wzrost zaobserwowano w powiecie limanowskim (o 6,2 proc.), a w dalszej kolejności w nowosądeckim (o 5,6 proc.) oraz w wielickim (o 5,5 proc.).

Największa przedsiębiorczość na 1000 mieszkańców

Na 1000 mieszkańców województwa małopolskiego przypada dziś 125 firm i innych podmiotów gospodarki narodowej (w Polsce 122). Najwyższy wskaźnik przed przedsiębiorczości mamy Krakowie (196 podmiotów na 1000 mieszkańców), następnie w powiecie tatrzańskim (169) i wielickim (132). Najmniej podmiotów na 1000 ludności jest zarejestrowanych w powiecie dąbrowskim (66), a w dalszej kolejności tarnowskim (74) i gorlickim (81). „Terytorialne rozmieszczenie podmiotów potwierdza, że przedsiębiorczość rozwija się zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych, atrakcyjnych pod względem turystycznym, dysponujących dobrą infrastrukturą oraz kapitałem ludzkim” – czytamy w komentarzu GUS.

W ciągu roku wykreślono z rejestru REGON 14,1 tys. jednostek prawnych, tj. mniej o 22,1 proc. niż w 2019 r. (wobec spadku o 28,5 proc. rok wcześniej), w tym 12,1 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (spadek o 20,7 proc. w skali roku) oraz 1,1 tys. spółek handlowych (spadek o 16,8 proc.). Największą liczbę wykreśleń podmiotów odnotowano w sekcjach takich jak: handel; naprawa pojazdów samochodowych – 3,3 tys. (23,7 proc. ogólnej liczby podmiotów wykreślonych z rejestru), a w dalszej kolejności budownictwo – 2,6 tys. (18,4 proc.), przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa – po 1,2 tys. (po 8,8 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 1,1 tys. (8,1 proc.).

Największą liczbę nowo wpisanych podmiotów zarejestrowano w Krakowie – 10,7 tys., tj. 34,6 proc. ogólnej liczby nowo wpisanych podmiotów, a najmniejszą w powiecie proszowickim – 0,3 tys. podmiotów, tj. 0,9 proc.. Jednocześnie w ciągu roku najwięcej wykreśleń podmiotów z rejestru było również w Krakowie – 4,7 tys., tj. 33,6 proc. ogólnej liczby wykreślonych podmiotów, a najmniej także w powiecie proszowickim – 0,1 tys. (0,9 proc.).

Przedsiębiorcy w pandemii zawiesili działalność. Mniej likwidacji firm

46,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej miało zawieszoną działalność (o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem), w tym 43,3 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 15,1 proc. więcej) oraz 2,3 tys. spółek handlowych (o 18,5 proc. więcej), wśród których najwięcej było spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – 1,7 tys. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zawieszenia działalności większej liczby podmiotów niż przed rokiem. Tarcze antykryzysowe, działania m.in. sektora bankowego czy branży leasingowej, amortyzują i zmniejszają negatywny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę. Oferowane wsparcie dla przedsiębiorstw (m.in. zwolnienie mikrofirm ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla części zleceniobiorców i samozatrudnionych, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników) uchroniło wiele firm przed bankructwem i likwidacją. Przedsiębiorcy częściej decydowali się na zawieszenie działalności niż likwidację.

Najwięcej podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w budownictwie - 9,4 tys. (20,4 proc. ogólnej liczby zawieszonych podmiotów), handlu; naprawie pojazdów samochodowych – 9,0 tys. (19,5 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 5,0 tys. (10,8 proc.). Największą liczbę podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w Krakowie - 15,1 tys., tj. o 18,2 proc. więcej niż w 2019 r., a najmniejszą w powiecie proszowickim i dąbrowskim – po 0,4 tys. (odpowiednio o 11,7 proc. i 15,2 proc. więcej).

A GDZIE JEST NAJWIĘKCEJ FIRM W MAŁOPOLSCE? By poznać szczegóły, kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie