Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków i Małopolska liderami w korzystaniu z internetowej mapy zagrożeń

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Z mapy zagrożeń może skorzystać każdy - wystarczy wejść na stronę internetową policji
Z mapy zagrożeń może skorzystać każdy - wystarczy wejść na stronę internetową policji Marcin Banasik
Na tle całego kraju to właśnie Krakowscy i Małopolscy internauci najczęściej zgłaszali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa miejsca, gdzie dochodzi do wykroczeń. Internetowe narzędzie do zgłaszania m.in. dzikich parkingów i miejsc pijackich spotkań, okazało się w naszym regionie dużym sukcesem, choć tylko co drugie zgłoszenie zostało potwierdzone przez policję. Zobaczcie jakie wykroczenia najczęściej zgłaszają mieszkańcy Krakowa. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Rząd chce dopłacać Polakom do zakupu mieszkań

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) funkcjonuje od 2016 roku. Jest to narzędzie wspierające pracę policji oraz innych służb. Twórcy KMZB zadbali aby użytkownik otrzymał łatwe w obsłudze oraz intuicyjne narzędzie. Oprócz możliwości zaznaczenia miejsca występowania zagrożenia i wybrania go z listy 27 dostępnych kategorii, użytkownik może określić pory i dni jego występowania a nawet dodać własny komentarz i zdjęcia.

Kraków, jak i cała Małopolska zajmują pierwsze miejsce w Polsce, pod względem zgłoszonych za pośrednictwem KMZB zagrożeń. Od początku funkcjonowania mapy krakowscy policjanci otrzymali i zweryfikowali ponad 111 tysięcy zgłoszeń, z czego ponad 64 tysiące po wnikliwej weryfikacji zostało potwierdzonych. Najczęściej zgłaszanymi przez mieszkańców miasta problemami są nieprawidłowe parkowanie (prawie 74 tysiące zgłoszeń), dzikie wysypiska śmieci i przekraczanie dozwolonej prędkości (po około 8 tysięcy zgłoszeń) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (prawie 7 tysięcy zgłoszeń).

- Jak poważnie mieszkańcy Krakowa podchodzą do zgłaszania zauważonych problemów, niech świadczy fakt, że w okresie ponad 4 lat funkcjonowania KMZB zaledwie 729 zgłoszeń zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka - mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji. .

Z kolei w skali całego województwa Małopolanie zgłosili blisko 216 000 zagrożeń. Czyni to Małopolskę liderem na tle pozostałych województw. Dla porównania drugie miejsce zajmuje województwo śląskie z ilością ok 198 000 zgłoszeń, a podium zamyka Dolny Śląsk z ok 166 000 zgłoszeniami. Zgłoszenia z Małopolski w zdecydowanej większości dotyczą nieprawidłowego parkowania (95 397 zgłoszeń), przekraczania prędkości (44 424 zgłoszeń) oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (21 628 zgłoszeń).

- Część zgłoszeń zakwalifikowanych jako niepotwierdzone wynika z faktu traktowania mapy jako narzędzia do zgłaszania interwencji, podczas gdy jest ona zaprojektowana do zgłaszania niepokojących zjawisk. Jest to idealne narzędzie do zgłoszenia powtarzającego się nieprawidłowego parkowania lub zauważonego dzikiego wysypiska śmieci, jednak z uwagi na proces weryfikacji, naniesienie zagrożenia na mapę nie spowoduje natychmiastowego przyjazdu Policji. Sprawdzenie zgłoszenia może trwać do siedmiu dni od daty zgłoszenia - mówi Sebastian Gleń.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń o charakterze nagłym. W przypadku potrzeby zgłoszenia takiego zdarzenia należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

W większości zgłoszone zagrożenia powtarzają się i dotyczą tych samych miejsc. To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Potwierdzalność zgłoszeń w Małopolsce to ok 53 proc. i jest zbliżona do średniej krajowej która wynosi 51 proc.

Z mapy zagrożeń może skorzystać każdy - wystarczy wejść na stronę internetową policji. Aby zgłosić jakieś zagrożenie, trzeba zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj niebezpieczeństwa, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków i Małopolska liderami w korzystaniu z internetowej mapy zagrożeń - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto