Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Hotel Forum 15 lat owiany tajemnicą. Atrakcyjny teren nad Wisłą czeka na zagospodarowanie

Piotr Tymczak
Hotel Forum jest obecnie wykorzystywany w części parterowej m.in. jako przestrzeń dla sklepów. Przed nim jest tor motocyklowy
Hotel Forum jest obecnie wykorzystywany w części parterowej m.in. jako przestrzeń dla sklepów. Przed nim jest tor motocyklowy Aneta Żurek
Władze Krakowa nie mają pomysłu na rozwiązanie patowej sytuacji.

Hotel Forum został zamknięty 9 listopada 2002 r. po zaledwie 13 latach funkcjonowania. Teren, na którym stoi, jest najatrakcyjniejszym, jaki pozostał w mieście do zainwestowania. Budynek nad Wisłą od 15 lat marnuje się. Głównie pełni rolę największego wieszaka reklamowego w mieście. Tylko w niewielkiej części jest wykorzystywany, m.in. na klub muzyczny, siłownię, termy czy sklepy. Krakowski architekt Krzysztof Ingarden, apeluje, aby prezydent Krakowa rozważył wykup terenu wraz z budynkiem.

- Byłem ostatnio w termach w hotelu Forum. Dobrze, że ten obiekt jakoś żyje, ale to wciąż stan przejściowy. A to ostatni tak cenny teren w sercu Krakowa. Moim zdaniem władzom miasta i województwa powinno zależeć, aby ten obszar przejąć i stworzyć tam kolejne instytucje kulturalne - przekonuje Krzysztof Ingarden.

Projektantem hotelu Forum był jego stryj Janusz Ingarden. Jest więc z tym obiektem mocno związany. Poza tym Krzysztof Ingarden był projektantem obiektów, jakie powstały nad Wisłą w sąsiedztwie: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (współautor) i Centrum Kongresowego. Architekt opowiada się za pozostawieniem i odrestaurowaniem hotelu Forum.

- Piętra budynku można wykorzystać na apartamenty albo hotel apartamentowy, a cały parter mógłby być nieco przebudowany na usługi, niektóre już znalazły tam miejsce. Są termy, kawiarnia. Czemu nie? Widać, że miejsce przyciąga inwestorów, ale to ciągle za mało - mówi Krzysztof Ingarden. Jego zdaniem teren otaczający hotel mogłyby zająć obiekty związane z kulturą i zieleń. - Wiem, że filharmonia czy centrum nauki planowane są w innych lokalizacjach, ale dopóki nie zaczęto ich budowy, można zmienić plany - zaznacza Krzysztof Ingarden.

Co sądzi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na temat propozycji wykupu działki nad Wisłą z hotelem? - Żeby kupić cokolwiek, to właściciel musi chcieć to sprzedać. Z tego co się orientuję, teren ten nie pojawił się w ofercie sprzedaży - wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski. - Słysząc jednak z informacji krążących po mieście, na jaką kwotę wycenia go właściciel, nie sądzę, by miasto mogło taki wydatek unieść. Wyczerpałoby to na wiele lat możliwości miasta jeżeli chodzi o wykupy terenów, na które przecież czekają mieszkańcy w innych rejonach Krakowa.

Właścicielem hotelu Forum jest spółka Wawel-Imos International, która działkę o powierzchni ponad 4 ha, na której stoi ten obiekt, kupiła od Orbisu - za około 40 mln zł - w 2004 r. Wawel Imos jest również właścicielem hoteli Grand przy ul. Sławkowskiej i Crown Piast przy ul. Radzikowskiego. Zwróciliśmy się do władz spółki z zapytaniem, jakie ma plany związane z zagospodarowaniem hotelu Forum i atrakcyjnego terenu nad Wisłą. Pytaliśmy o to już w maju, a także w ostatnich dniach. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

„Dziennik Polski” od kilku lat pozostaje w sporze prawnym ze spółką Wawel-Imos, która nie pierwszy raz odmawia nam informacji. Natomiast już po publikacji artykułu, domaga się jego sprostowania. - Warto podkreślić, że w polskim prawie instytucja sprostowania nie reguluje kwestii prawdziwości informacji prasowych, a jest narzędziem do przedstawienia subiektywnej wersji informacji o faktach - komentuje Michał Krok, radca prawny „Dziennika Polskiego”.

Właśnie dlatego w listopadzie 2016 roku opublikowaliśmy dwa sprostowania. Spółka żąda jednak ponownego ich wydrukowania, twierdząc, że zapowiedź polemiki redakcji „DP” zamieszczona przy sprostowaniach, nie była właściwym wykonaniem orzeczeń sądu. Ponadto Wawel Imos zażądał przeprosin, twierdząc, że we wspomnianej polemice naruszyliśmy dobra osobiste spółki. Sad jednak nie podzielił tej argumentacji i 31 października 2017 roku oddalił powództwo w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponieważ sytuacja z odmową informacji przez Wawel Imos się powtarza, nie pozostaje nim nic innego jak skorzystanie z pism przedkładanych przez tę spółkę w sądzie. W jednym z nich władze Wawel-Imos zaznaczają, że „nigdy z nikim nie spółka prowadziła rozmów o sprzedaży hotelu Forum i tym bardziej w jakimkolwiek kontekście nie mogły być wskazywane, czy też oczekiwane, jakiekolwiek ceny”.

Specjaliści od nieruchomości podają przykład, że obecnie w tej okolicy mieszkania są sprzedawane nawet w kwocie 18 tys. zł za mkw. Firma Wawel-Imos przed laty miała plan, aby wyburzyć hotel i wybudować tam zespół apartamentowców, z częścią usługowo-hotelowo-biurową. Uwagi do koncepcji zgłosił jednak konserwator zabytków, podkreślając, że proponowane budynki są za wysokie i za duże jest również zagęszczenie zabudowy. Postępowanie trwało pięć lat, sprawa trafiła do sądów, bowiem inwestor skarżył bezczynność miasta w wydawaniu „wuzetki”. W 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Wawel Imos.

W październiku 2007 r. prezydent Krakowa ogłosił natomiast przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania „Bulwary Wisły”, obejmującego też tereny dawnego hotelu Forum. Plan został uchwalony przez Radę Miasta we wrześniu 2013 r. - Jeżeli chodzi o hotel Forum to mamy klarowną sytuację - dopuszczalny jest remont istniejącego obiektu lub inwestycja, która będzie spełniała warunki przyjętego planu. Właśnie dlatego, że jest to cenny dla miasta teren, zagwarantowaliśmy w planie, że ta przestrzeń pozostanie otwarta i ogólnodostępna dla mieszkańców - komentuje prezydent Majchrowski.

Właśnie zapisy planu są kością niezgody, chodzi między innymi o ograniczenia wysokości budynków do 18 metrów, podczas gdy dotychczasowa wysokości wynosi tam 38 m. Według Wawel Imos „.. intencja, by wykluczyć w tym miejscu nową inwestycję jest oczywista”.

Zdaniem spółki Wawel-Imos bezprzedmiotowa jest dyskusja o ewentualnym wyburzeniu hotelu, skoro w Studium zagospodarowania Krakowa budynek wpisano do ochrony jako „Dobro Kultury Współczesnej”. Wawel-Imos podkreśla też, że w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi (zbyt mała wysokość stropów nie spełniająca współczesnych norm) gospodaruje obiektem tak jak to jest możliwe.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto