Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gorący czerwiec w Muzeum Fotografii. Spotkania, warsztaty i wystawy

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wystawa główna "Co robi zdjęcie"
Wystawa główna "Co robi zdjęcie" Dorota Marta
Krakowskie Muzeum Fotografii nie próżnuje. W czerwcu można będzie wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach odbywających się w dwóch jego siedzibach - przy ulicy Rakowickiej i przy ulicy Józefitów.

FLESZ - Jak na Rosję wpłynie szósty pakiet sankcji?

od 16 lat

MuFo Rakowicka

10 czerwca 2022, godz. 11:30
Czułym okiem | Geometria miasta

Cienie drzew i budynków w słoneczny dzień tworzą na chodnikach i placach trójkątne kompozycje. Okna w blokach to rytmicznie powtarzające się ciągi prostokątów. Gąsienice zwijają się w spirale. Czy otaczający nas świat możemy sprowadzić do najprostszych figur i kształtów? Na zajęciach wyjdziemy w plener i podejmiemy próbę połączenia ze sobą w jedno matematyki i fotografii.

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu "Twin Peaks".

Ważne informacje:

  • Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
  • Warsztaty przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii).
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 5 PLN.
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
  • Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

11 czerwca 2022, godz. 11
Widzi mi się | Śladami wielkich wynalazców
Naciskasz spust, a my robimy resztę!

Ko-dak! Co to za dźwięk? Z czym się kojarzy? George’owi Eastmanowi przypominał zamykający się spust migawki. Do tego to słowo wpada w ucho i jest łatwe do zapamiętania. Właśnie stąd wzięła się nazwa najpopularniejszej marki klisz fotograficznych i aparatów. Jak jej założyciel zrewolucjonizował świat fotografii? Jak przyczynił się do rozwoju innych dziedzin nauki? Te tajemnice odkryjemy podczas warsztatów! Będziemy mogli się przekonać, jak robi się zdjęcia aparatem analogowym.

Prowadzenie: Aleksandra Lesiak - komparatystka i edukatorka muzealna, jej ulubionym zajęciem jest przyglądanie się szczegółom oraz fotografia macro. Jako dziecko najbardziej lubiła czytać godzinami oraz puszczać łódki z orzecha.

Ważne informacje

  • spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
  • warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat
  • czas trwania: 1,5 godz
  • cena: 15 PLN
  • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
  • zapisując się prosimy o podanie w tytule maila dat interesujących Państwa warsztatów
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

19 czerwca, godz. 12
Oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie” z przewodnikiem

Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zobaczyć z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie, kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.

W trakcie oprowadzania wspólnie przyjrzymy się różnym rolom fotografii: rodzinnej pamiątki, wyzwalacza wspólnego wygłupu, etnograficznego narzędzia, narzędzia propagandy. „Co robi zdjęcie?” pozwoli się przekonać, jak wyglądały kolejne aparaty fotograficzne, jakich chemikaliów używano do wywoływania zdjęć, ale także – jakie tematy najchętniej fotografowano czy do jakich celów wykorzystywano fotografię.

Prowadzenie: Marcin Krotla - historyk sztuki i student psychologii, edukator muzealny i antydyskryminacyjny. Współpracuje na stałe z fundacją Forum Dialogu, dla której prowadzi warsztaty o historii i kulturze Żydów w szkołach w całej Polsce, a także z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i MOCAKiem.

Ważne informacje:

  • spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
  • cena: w ramach biletu wstępu na wystawę.
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

23 czerwca 2022, godz. 18
Foto Update. Spotkanie z Yulią Krivich

Foto Update to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjaliści/stki, artyści/stki, fotografowie/ki, autorzy/rki i kreatorzy/rki zdradzają, nad czym aktualnie pracują i jak pracują, ze swoich różnych perspektyw opowiadają o projektach fotograficznych, wystawach, publikacjach.

Gościni: Yulia Krivich - urodzona w Dnieprze w Ukrainie artystka, aktywistka i fotografka. Ukończyła Akademię Architektury w swoim rodzinnym mieście oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę migracji, wykorzystuje elementy aktywizmu w połączeniu z osobistą historią. Zainteresowania artystki oscylują wokół tematów post kolonizacji oraz kwestii związanych z Europą Wschodnią. Yulia mieszka w Warszawie i pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie w Pracowni Fotografii i Działań Postartystycznych. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę współtworzy Solidarnościowy Dom Kultury Słonecznik w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ważne informacje:

  • spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
  • cena: 5 PLN.
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48602638560 i adresem e-mail: [email protected].

MuFo Józefitów

19 czerwca 2022, godz. 10-18
Dzień Otwarty w MuFo Józefitów

Wydarzenia dla dzieci i dorosłych, promujące działalność oddziału, oprowadzania i warsztaty specjalistyczne.

Muzeum Fotografii w Krakowie zostało powołane do życia 31 grudnia 1986 roku. Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy muzeum od 1992 roku – niedawno zakończono jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji muzeum i jak dba się o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat. Wizyta w muzeum to wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

W programie:

  • godz. 10.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
  • godz. 11.00 – warsztaty dla dzieci „Muzealny minecraft”
  • godz. 11.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
  • godz. 12.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
  • godz. 13.00. - warsztaty dla dzieci „Domowe archiwa, muzealne pamiątki”
  • godz. 14.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim
  • godz. 15.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
  • godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem
  • godz. 17.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

Ważne informacje:

  • miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
  • cena: 1 zł (za każde wydarzenie).
  • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

25 czerwca 2022, godz. 15
Spacer fotograficzny. Rzeźby plenerowe w parku Krakowskim

Przestajemy je zauważać: obłe kamienne kształty, wyraziste formy z metalu, duże i małe, kolorowe lub monochromatyczne. Rzeźby plenerowe porozmieszczane w przestrzeni miejskiej wrastają w nią, stają się integralną częścią krajobrazu: im częściej je widzimy, tym rzadziej je dostrzegamy.

Właśnie dlatego tematem następnego spaceru fotograficznego będą obiekty w Parku Krakowskim – o historii powstania galerii rzeźby plenerowej opowie Monika Kozioł, kuratorka i historyczka sztuki. W trakcie spaceru opowie ona o rzeźbach i ich autorach – Bogusławie Gabrysiu, Wincentym Kućmie, Tadeuszu Mazurku, Józefie Sękowskim oraz Romanie Tarkowskim. Postaci rzeźbiarzy będą okazją, by przedstawić ich inne realizacje w przestrzeni miejskiej, zachęcając uczestniczki i uczestników spaceru do odkrywania kolejnych fragmentów krakowskiej tkanki miejskiej na własną rękę.

Prowadzenie: Monika Kozioł – kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku, muzealniczka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 2010 roku pracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie pełni funkcję głównej inwentaryzator oraz redaktor naczelnej czasopisma „MOCAK Forum”. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy środkowo-wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.

Ważne informacje:

  • miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
  • cena: 10 zł.
  • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

MuFo Strzelnica

9 czerwca 2022, godz. 16:30-20
Obrazówka. Spotkanie dla nauczycieli/ek

W programie:

Wizyta studyjna w MuFo Strzelnica: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Portret” oraz warsztat Korzenie poświęcony roślinom jako medium do pracy z pamięcią i emocjami.

Wystawa „Portret”. Jak zmieniał się portret fotograficzny - od dagerotypu po Instagram

Początkowy okres historii portretu fotograficznego był czasem niepodzielnego panowania nielicznych wtedy fotografów. Wizyta w ich atelier łącząca się z długotrwałym, męczącym pozowaniem bardziej przypominała torturę niż radosną zabawę, z jaką kojarzy się obecnie czynność fotografowania. Od momentu ogłoszenia w 1839 wynalazku fotografii postęp w tej dziedzinie przebiegał błyskawicznie, a liczba fotografów rosła lawinowo. Z biegiem czasu wytworzyła się zupełnie nowa relacja pomiędzy fotografującym i fotografowanym, w której pierwotna opresja ustąpiła miejsca obopólnej fascynacji, nierzadko o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Układ sił był płynny, za każdym razem podlegał negocjacji.

W XX wieku fotografem mógł być każdy, zróżnicowała się także estetyka fotografii. Rozluźnienie dawnych schematów i postępująca swoboda kadrów wiązały się z masowym pojawieniem się fotografów nieprofesjonalnych. Miało to spowodować spadek poziomu fotografii, a w rzeczywistości przyczyniło się do wzbogacenia jej środków wyrazu. Na przełomie wieków XX i XXI profesjonaliści zaczęli nawet świadomie wykorzystywać estetykę błędu typową dla zdjęć amatorskich. O ile w przeszłości zdjęcia powstawały w celu upamiętnienia rzeczywistości, o tyle obecnie czynność fotografowania często zdaje się być nastawiona na natychmiastowy „lans” autora. Świat zapełnił się tłumem nieustannie rejestrującym i upubliczniającym w mediach społecznościowych swoją codzienność i coraz chętniej siebie, o czym świadczy rosnąca popularność selfie.

Prowadzenie: Marta Miskowiec - antropolożka kultury, kuratorka wystaw, autorka tekstów o fotografii. Pracuje w Muzeum Fotografii, gdzie zajmuje się fotografią społeczną. Kuratorka MuFo Strzelnica.

„Korzenie“

Zachwyceni pięknym widokiem, chcemy zachować go na dłużej, zabrać go ze sobą do domu w formie fotografii, pocztówek czy zasuszonych roślin, wklejanych do zielnika. Na pamiątkę. Prawie każdy z nas ma w rodzinnych albumach fotograficznych pamiątkowe kadry znad Dunajca czy Trzech Koron w Pieninach, ujętych z przystani flisackiej albo fotografie swojej mamy lub babci w ogrodzie wśród najpiękniejszych okazów. Jesteśmy lub bywamy z przyrodą w bliskich relacjach,a tworząc drzewa genealogiczne poszukujemy swoich korzeni. Podczas warsztatów przyjrzymy się relacjom między pamięcią, roślinami i obrazami, spojrzymy na przyrodę przez pryzmat historii rodzinnych.

Zajęcia będą składały się z dwóch części: prezentacji projektów artystycznych, których tematyka dotyczy związków człowieka z naturą oraz części warsztatowej podczas, której będziemy pracować z fotografiami ze zbiorów MuFo.

Prowadzenie: dr Anka Sielska – fotografka, animatorka kultury (założycielka Fundacji Kultura Obrazu). Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie (Czechy) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z narracji w fotografii oraz edycji książek fotograficznych. Pracuje z prywatnymi historiami, zdjęciami amatorskimi oraz pamiątkami z zakładów fotograficznych.

Ważne informacje:

  • wydarzenia przeznaczone są dla nauczycielek, nauczycieli, edukatorów, edukatorek.
  • spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, Królowej Jadwigi 220, 30-218 Kraków.
  • czas trwania: 3 godz.
  • cena: 20 PLN.
  • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

22 czerwca 2022, godz. 18
Złap mnie, jeśli potrafisz. Warsztaty z Mikołajem Długoszem

Jak korzystać z dostępnych narzędzi, by odkryć gdzie i kiedy została zrobiona fotografia? Warsztaty przeznaczone dla archiwistów, historyków i domorosłych detektywów dotyczące ustalania lokalizacji miejsc uwiecznionych na fotografii.

Chętni do udziału w warsztatach powinni przynieść laptopy.

Na warsztatach prowadzonych przez artystę Mikołaja Długosza, autora projektów bazujących na znalezionych zdjęciach, takich jak Pogoda ładna, że aż żal wyjeżdżać czy Real Foto, będzie można poznać jego metody pracy związane z identyfikacją zdjęć.

Ważne informacje:

  • warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży.
  • data: 22 czerwca 2022 (środa).
  • godzina: 18:00.
  • zajęcia odbywają się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
  • czas trwania: 1,5 godz.
  • cena: 5 PLN.
  • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

26 czerwca 2022, godz. 12
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej "Portret"

Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Prowadzenie: Monika Kozień - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Dziale Fotografii i Technik Fotograficznych MuFo, kuratorka wielu wystaw. Autorka programu edukacyjnego „Szkoła widzenia" wyróżnionego jako Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2015. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roli obrazu, a także historii i teorii obrazu.

Ważne informacje:

  • spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
  • wstęp w cenie biletu na wystawę.
  • liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
  • zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Gorący czerwiec w Muzeum Fotografii. Spotkania, warsztaty i wystawy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto