Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego na wystawie w Starym Teatrze

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Zdjęcie ze spektaklu "Życie snem" (1983)
Zdjęcie ze spektaklu "Życie snem" (1983) Wojciech Plewiński
Muzeum Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej przygotowało wystawę "Wojciech Plewiński - dobry obraz", na której prezentuje ujęcia z teatralnych sztuk okiem jednego z najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych związanego z Krakowem. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 15 stycznia 2022 o godz. 17 w MICET przy ul. Jagiellońskiej 1.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Miałem świadomość tego, czego teraz ze względu na technikę już nie ma – że jestem odpowiedzialny za to, co zostanie z tej sztuki. Że to, co ja zauważę, to, co zanotuję, i jak to zrobię – w tym mogę przemycić trochę swojego spojrzenia, stylu, czy jakiegoś akuratnie takiego a nie innego ujęcia

- opowiadał nam w sierpniu 2019 roku Wojciech Plewiński, legendarny fotograf „Przekroju”, autor fotoreportaży i zdjęć dokumentujących spektakle teatralne. Sfotografował ponad 820 sztuk, w tym takie, jak "Nosorożec" (1961), "Kaligula" (1963), "Miłość i gniew", "Biesy" (1971), "Panna Julia" (1977), "Bezimienne dzieło" (1982), "Miasto snu" (1985) czy "Hamlet" (1989).

W latach 50-tych zrewolucjonizował pozowane zdjęcia teatralne. Zamiast statywu, ustawiania i odliczania – robienie zdjęć z ręki, eksperymenty z kadrowaniem, kompozycją scen, głębią ostrości. Szukanie strzałów, które nie tylko zbiegają się z wizją reżysera, ale zagęszczają sytuacje i podkręcają emocje. Wizualną historię Starego Teatru dokumentował przez 40 lat, pracując z największymi - Lidią Zamkow, Zygmuntem Hübnerem, Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą.

Dobry fotograf to jest ten, który widzi więcej, więcej dostrzega. Potrafi szybko podjąć decyzję i łatwo odnaleźć się w stosunku do tego, co fotografuje. Kiedy wszystko wkoło nas płynie, on ma jakieś widzenie głębsze, potrafi zatrzymać odpowiedni moment w kadrze. I dlatego ważna jest dyspozycja fotografa. Jego gotowość, chęć poświęcenia czasu. Ale też kondycja fizyczna. Wielogodzinne fotografowanie w teatrze jest gonitwą, sprawność i dynamika mogą odbijać się na zdjęciach. Fotografia dopiero w drugiej mierze składa się z rzemiosła, które trzeba opanować - podkreślił w rozmowie.

Wystawa 26 zdjęć Wojciecha Plewińskiego z różnych, często legendarnych spektakli Starego Teatru, to - jak podkreślają kuratorzy - pole badawcze fotografa. Poszukiwanie momentów kulminacji emocji i kompozycji równoważnej scenicznej akcji, podczas którego dokumentacje sprzed lat zyskują nowe życie. Przestrzeń ekspozycji uzupełnią filmowe komentarze do wystawianych prac, które artysta nagrał w grudniu 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Fotografie teatralne Wojciecha Plewińskiego na wystawie w Starym Teatrze - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto