Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Flagi, świetlne iluminacje, skromne koncerty. Obchody 11 listopada w większości przeniesione do internetu

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Michal Gaciarz / Polska Press
Przed nami 102 rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku z pewnością zabraknie uroczystości, w których zazwyczaj gromadzili się mieszkańcy, aby oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wywalczoną wolność. 11 listopada w całym mieście zostaną wywieszone polskie flagi, najważniejsze obiekty zostaną podświetlone w narodowych barwach, a na ulice i torowiska wyjadą pojazdy udekorowane flagami. Złożenie kwiatów na miejscach pamięci odbędzie się w kilkuosobowych grupach. Najwięcej jednak będzie działo się w przestrzeni wirtualnej.

FLESZ - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz TAURON ARENA Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

Hymn państwowy z wieży kościoła Mariackiego

Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał. W tym roku z powodu ograniczeń wynikających z epidemii Krakowska Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości” zostanie przygotowana w zmienionej formule – odbędzie się w sieci.

11 listopada o godz. 9.30 wojewoda małopolski Łukasz Kmita złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Pół godziny później w katedrze wawelskiej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.
- Z oczywistych względów liczba uczestników mszy w katedrze wawelskiej będzie musiała zostać ograniczona - mówi Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody.

O godz. 11.30 Łukasz Kmita złoży kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego przed kościołem św. Idziego, a o 11.45 na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- W tym roku uroczystości mają przede wszystkim charakter symboliczny, co jest podyktowane aktualną sytuacją epidemiczną. Zachęcamy do przede wszystkim takiego – symbolicznego – uczczenia Narodowego Święta Niepodległości - dodaje Joanna Paździo.

Filharmonia Krakowska

11 listopada odbędzie się Koncert Patriotyczny (g. 19.30).

W programie:

  • Józef Elsner – Dwa polonezy orkiestrowe
  • Karol Kurpiński – Uwertury do oper Zamek na Czorsztynie, Dwie chatki
  • Stanisław Moniuszko – Polonez z opery Hrabina
  • Jan Stefani – Polonez z opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
  • Michał Kleofas Ogiński – Polonez A-dur Pożegnanie ojczyzny

Wystąpią:

  • Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
  • Jakub Chrenowicz – dyrygent

Dodatkowo:
11 listopada chór Filharmonii wystąpi w czasie koncertu „Totus Tuus” w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a 15 listopada chór i orkiestra wezmą udział w koncercie z okazji 40 lecia NZS.

Opera Krakowska

W dniach 6, 8 i 10 listopada w związku z tegorocznym świętem odzyskania niepodległości instytucja planuje spektakle "Straszny Dwór" S. Moniuszki.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Prezentacja na profilu Facebook wybranych obiektów z portalu Wirtualne Muzea Małopolski związanych z odzyskaniem niepodległości oraz quiz internetowy - do wygrania egzemplarze gry „Małopolska. Moja wolność”.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Formy upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości w interencie:

  • Publikacja tekstu prezentującego sylwetki osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości, a były przetrzymywane w więzieniu św. Michała. W dniu 10.11. każdy, kto przychodząc do kasy poda hasło - czyli nazwisko osoby wymienionej w tekście - będzie mógł wejść za darmo na wystawę.
  • Stworzenie kolażu z indywidualnych zdjęć pracowników muzeum z flagą Rzeczypospolitej Polskiej i zaproszenie odbiorców do dzielenia się podobnymi zdjęciami na muzealnym profilu na Facebooku. Zdjęcia można będzie dodawać w komentarzach pod postem z kolażem.

Muzeum AK w Krakowie

Z okazji Święta Niepodległości zespół instytucji przygotuje tematyczny dostępny w internecie podcast, którego treść będzie w sposób dydaktyczny tłumaczyć odbiorcom kontekst historyczny oraz międzynarodowy tej szczególnej daty.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Prezentacja multimedialna, którą w dniu 11 listopada będzie można obejrzeć w sali kinowej (z zachowaniem wszelkich koniecznych środków bezpieczeństwa), poświęcona roli lotnictwa w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. i roli lotniska Rakowice - Czyżyny w odrodzeniu państwa Polskiego. Planowana na ten dzień jest również internetowa wystawa archiwalnych nieprezentowanych wcześniej fotografii dotyczących początków lotnictwa polskiego. Ponadto trwa wystawa czasowa ,,Skrzydła Wielkiej Wojny", gdzie można zobaczyć samoloty, które posłużyły naszym pilotom do walki o granice odrodzonej Rzeczypospolitej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, w Zielonej Czytelni WBP w Krakowie stanie wystawa „Węgry Pála Telekiego i… kontakty z Polską" towarzysząca posadowieniu rzeźby Premiera Węgier w tejże przestrzeni, a także powstanie krótki reportaż przybliżający postać Pála Telekiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Flagi, świetlne iluminacje, skromne koncerty. Obchody 11 listopada w większości przeniesione do internetu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto