Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fala zmian na ulicach miasta. Nowe remonty, utrudnienia i maraton

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W ramach inwestycji ul. Królowej Jadwigi zostanie zmodernizowana na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla. Zadanie obejmie przebudowę infrastruktury podziemnej: kanalizacji sanitarnej wraz z przepięciem istniejących przyłączy sanitarnych, sieci wodociągowej wraz z przełączeniem istniejących przyłączy. Wybudowana zostanie kanalizacja opadowa wraz z przykanalikami i studzienkami wodościekowymi. Realizowane będą też roboty na sieci: energetycznej, teletechnicznej i gazowej. Powstaną obustronne chodniki, oświetlenie oraz nowa nawierzchnia. Zyskają ją również wloty ul. Królowej Jadwigi: 28 Lipca 1943, Podłącze, Korbutowej, Koło Strzelnicy, Pod Sikornikiem, Czeremchowej.

Prace potrwają do końca maja 2023 r.
W ramach inwestycji ul. Królowej Jadwigi zostanie zmodernizowana na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla. Zadanie obejmie przebudowę infrastruktury podziemnej: kanalizacji sanitarnej wraz z przepięciem istniejących przyłączy sanitarnych, sieci wodociągowej wraz z przełączeniem istniejących przyłączy. Wybudowana zostanie kanalizacja opadowa wraz z przykanalikami i studzienkami wodościekowymi. Realizowane będą też roboty na sieci: energetycznej, teletechnicznej i gazowej. Powstaną obustronne chodniki, oświetlenie oraz nowa nawierzchnia. Zyskają ją również wloty ul. Królowej Jadwigi: 28 Lipca 1943, Podłącze, Korbutowej, Koło Strzelnicy, Pod Sikornikiem, Czeremchowej. Prace potrwają do końca maja 2023 r. Adam Wojnar
Zmiany będą związane m.in. z budową trasy S7 na północy Krakowa oraz z rozbudową al. 29 Listopada. Sporo w mieście, choć tylko na kilka godzin, namiesza półmaraton. Urzędnicy zapowiadają też wielkie malowanie pasów w Krakowie. Do tego dochodzi sporo trwających remontów i zmian w organizacji ruchu. Dobrą wiadomością jest to, że widać faktyczny postęp prac na Królowej Jadwigi.

Królowej Jadwigi

Od 30 stycznia trwa drugi etap przebudowy ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ul. Robla do ul. Jesionowej. Zamknięto skrzyżowanie z ul. 28 Lipca 1943. Całkowite zamknięcie skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi, Podłącze i 28 Lipca 1943 obowiązuje do 9 maja. Dojazd do posesji jest zachowany.

Ważne jest to, że położono już wszystkie rury pod ulicą i inwestycja wchodzi w etap kładzenia podbudowy pod droge, asfaltu i wykonywania chodników, tym samym ma być łatwiej dla kierowców.

Powstańców

W ramach kontynuacji przebudowy sieci infrastruktury podziemnej, od 21 marca (godz. 7.00) do 24 marca (godz. 17.00) zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Powstańców. Utrudnienia będą dotyczyć kierowców i pieszych.

W pierwszym etapie (21 – 22 marca) na czas prowadzenia robót zostanie zwężony wjazd w ul. Na Barciach po stronie wschodniej. Zamknięty zostaje również fragment chodnika po wschodniej stronie od ul. Na Barciach do przejścia dla pieszych. Ruch pieszych zostaje przeniesiony na stronę północną ul. Powstańców.

W drugim etapie (23 – 24 marca) na czas prowadzenia robót zostanie zwężony wjazd w ul. Na Barciach po stronie zachodniej. Zamknięty zostaje również fragment chodnika po zachodniej stronie od ul. Na Barciach. Ruch pieszych zostaje przeniesiony na stronę północną ul. Powstańców. Dodatkowo zostanie wyznaczone nowe tymczasowe przejście dla pieszych.

Budowa S7 – zmiany na Łowińskiego

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z budową drogi ekspresowej S7 (odcinek Widoma-Kraków), 16 marca br. wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ul. Łowińskiego.

W dniu 16.03.2023 o godz. 8:00 wprowadzone zostanie obustronne zwężenie jezdni ul. Łowińskiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Wąwozową. Na odcinku ok 100 m obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h. Ruch pieszy możliwy będzie jedynie północną stroną drogi. Organizacja ruchu związana jest z budowa kanalizacji deszczowej i potrwa ok. 4 tygodnie.

Prace na ul. Włóczków

W środę, 15 marca ruszy remont chodnika na ul. Włóczków – na odcinkach od Morawskiego do Ujejskiego oraz od Stachowicza do Morawskiego. Pojawią się zmiany w organizacji ruchu, głównie dla pieszych.

15 marca (czwartek) ruszy remont chodnika na ul. Włóczków. Ekipy będą działać na odcinku od Morawskiego do Ujejskiego (strona nieparzysta) oraz od Stachowicza do Morawskiego (strona parzysta). Pojawią się zmiany w organizacji ruchu, głównie dla pieszych. Roboty potrwają ok. miesiąca, a ich koszt to ok. 300 tys. zł (środki dzielnicy).

Na ul. Włóczków planowana jest również modernizacja nawierzchni jezdni – na odcinku od Tatarskiej do Michała Stachowicza (zakres: krawężniki i nawierzchnia jezdni).

19. Krakowski Półmaraton Marzanny

w dniu 19.03.2022 r. (niedziela) na terenie Krakowa odbędzie się impreza sportowa 19. Krakowski Półmaraton Marzanny oraz 8. Bieg z Dystansem “dla małych serc” – 10 km.

TRASA BIEGU: START PÓŁMARATONU: Al. 3 Maja (deptak) o godz. 11:00 – al. Focha (deptak) – al. Focha (jezdnią przez most na Rudawie i do ul. Królowej Jadwigi) – Królowej Jadwigi – Księcia Józefa – Most Zwierzyniecki (chodnik) – Zielińskiego (chodnik) – Bulwary Wiślane – Ludwinowska – Most Retmański – Bulwary Wiślane – Kładka O. Bernatka – Bulwary Wiślane / START BIEGU NA 10 KM na Bulwarach w rejonie Mostu Kotlarskiego – Bulwary Wiślane – od Kładki O. Bernatka – dalej OBA BIEGI razem: Bulwary Wiślane – Bernardyńska – dalej PÓŁMARATON: Planty – przecięcie ul. Dominikańskiej przy Plantach – Planty – przecięcie ul. Franciszkańskiej przy Plantach / BIEG NA 10 KM: Św. Idziego – Podzamcze – Kanonicza – Senacka – Poselska – Planty – dalej OBA BIEGI RAZEM – Podzamcze – Bulwary Wiślane – Flisacka – Kościuszki (południowy pas ruchu dla samochodów) – Królowej Jadwigi – Gryfity – Emaus – al. Focha (jezdnią przez most na Rudawie) – al. Focha (deptak) – al. 3 Maja (deptak) – META (dla obu biegów).

W związku z imprezą w godzinach ok. 10:30 – 14:00 zostanie wyłączony ruch pojazdów na al. Focha, ul. Księcia Józefa (od ul. Królowej Jadwigi do Mostu Zwierzynieckiego) i ul. Kościuszki (pas ruchu samochodów w kierunku centrum Krakowa od ul. Królowej Jadwigi do ul. Flisackiej). Dodatkowo, w godz. ok. 11:00 – 14:00 zostanie wyłączony ruch tramwajów na ul. Franciszkańskiej i Dominikańskiej. Natomiast kursowanie tramwajów do pętli Salwator będzie przez cały czas utrzymane.

W tym czasie zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Malowanie pasów

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br. rozpoczną się prace związane z odnową oznakowania drogowego. Proces „zabielania się” krakowskich ulic zakończy się jesienią.

Oznakowanie w mieście odnawiane jest co roku. Jest to konieczne, z uwagi na fakt, że warunki zimowe, w tym środki do zimowego utrzymania dróg, nie są obojętne dla farb drogowych. W tym roku, miasto wyda na ten cel 4,5 mln zł – na odnowę oznakowania poziomego cienkowarstwowego, ponad 200 tys. m² oraz odnowę oznakowania poziomego grubowarstwowego, ponad 8 100 m².

Linie ciągłe, przerywane, strzałki oraz symbole – to te elementy oznakowania poziomego będą odnawiane przy użyciu białej farby na bazie żywicy akrylowej. Ekipy będą pracować metodą na zimno przy użyciu specjalistycznego sprzętu – malowarki hydrodynamicznej i pneumatycznej. Aby spotęgować efekt odblasku – świeża warstwa farby zostanie posypana materiałem wykazującym niezwykle dużą odblaskowość, tzw. mikrokulkami szklanymi.

Dlaczego malowanie można rozpocząć dopiero na wiosnę? Wykonanie trwałych elementów oznakowania poziomego jest zależne od szeregu parametrów uwarunkowanych pogodą czy porą roku. Warunki stosowania dla każdego z wyrobów budowlanych (w tym wypadku farb do poziomego oznakowania dróg) określane są w kartach produktu, aprobatach technicznych, instrukcjach i innych dokumentach. Podstawowym wymogiem jest w każdym przypadku sucha nawierzchnia, na którą nanoszone są znaki. Natomiast zakres temperatur i wilgotność powietrza są zróżnicowane i zależą od technologii wytwarzania farby. Najlepiej, gdy w czasie wykonywania oznakowania poziomego m.in.: temperatura nawierzchni i powietrza wynosi co najmniej 5°C, maksymalna temperatura powietrza nie więcej niż 25°C, jest bezwietrznie, nie ma opadów.

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Fala zmian na ulicach miasta. Nowe remonty, utrudnienia i maraton - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto