Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fala wakacyjnych remontów - gdzie prace, gdzie utrudnienia

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dominikańska
Dominikańska Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Połowa wakacji. Władze miasta korzystają z tego, że w mimo pandemii cześć krakowian wyjechała na wczasy. Ruszyła fala remontów. W wakacje jest je urzędnikom robić łatwiej, bo mieszkańcy z powodu utrudnień i zmian w komunikacji mniej narzekają.

FLESZ - Od 1 sierpnia po receptę do pielęgniarki

Intensywnie na torowiskach w centrum

Prace serwisowe toczą się na węźle “Filharmonia”. Natomiast 10 sierpnia br. (poniedziałek) rozpoczną się prace na newralgicznym węźle “Poczta Główna” od strony Starowiślnej. W związku z tymi robotami pojawią się duże zmiany w organizacji ruchu.

Żadne inne torowiska w mieście nie są tak narażone na zużycie, jak te w obrębie pierwszej obwodnicy. Dotyczy to w szczególności węzłów rozjazdowych. Przejeżdża nimi najwięcej tramwajów, a tym samym szyny i rozjazdy są narażone na szybsze zużycie. Dlatego prace remontowe w tym rejonie są tak ważne.

W poniedziałek, 27 lipca br. zakończyły się prace na węźle św. Gertrudy/Dominikańska od strony Dominikańskiej. W tym dniu ruszyły prace związane z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Straszewskiego. W tym miejscu odtworzona została także uszkodzona betonowa płyta górna torowiska. Roboty trwały do 2 sierpnia (niedziela).

W dniach 3-10 sierpnia br. wymieniane będą z kolei szyny na torze wewnętrznym pętli Cichy Kącik.

Z kolei w poniedziałek, 10 sierpnia br. rozpoczną się wspomniane już prace serwisowe na na węźle “Poczta Główna” od strony Starowiślnej. W tym miejscu wymienione zostaną zwrotnice (2), krzyżownice (6) i szyny łukowe w kierunku św. Gertrudy oraz dodatkowo szyny łukowe na wyłączonym z ruchu odcinku trasy tramwajowej w rejonie przystanku Starowiślna. Prace potrwają do końca sierpnia br.

W czasie prac obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu – najważniejszą zmianą będzie brak lewoskrętu w relacji Westerplatte – Starowiślna. Pojawi się również objazd dla rowerzystów do ul. Wielopole.

Remont Nowohuckiej – wymiana nawierzchni na jezdni południowej

W niedzielę, 2 sierpnia br. rozpoczął się natomiast kolejny etap remontu ulicy Nowohuckiej.

- Ulica Nowohucka – na odcinku od mostu do skrzyżowania z ul. Saską – zyska nową nawierzchnię. Drogowcy zakończyli prace brukarskie, teraz czas na wymianę nawierzchni na jezdni południowej. Roboty właśnie na jezdni południowej (kierunek Czyżyny – od skrzyżowania z ul. Saską do mostu) rozpoczną się w niedzielę, 2 sierpnia i potrwają do 10 sierpnia br. W tym czasie jezdnia południowa ulicy Nowohuckiej zostanie zamknięta – ruch pojazdów odbywał będzie się po jezdni północnej, po jednym pasie w każdym kierunku - zapowiadali już kilka dni temu urzędnicy miejscy.

O skutkach, jakie wywołało ograniczenie o połowę dostępnych pasów na ulicy Nowohuckiej przekonali się kierowcy w poniedziałek rano. Na ulicy Nowohuckiej utworzyły się gigantyczne korki.

Dodatkowo, w nocy z 7 na 8 sierpnia br. oraz w nocy z 10 na 11 sierpnia br. realizowane będą prace związane z wymianą nawierzchni na tarczy skrzyżowania z ul. Saską (od strony jezdni południowej). Od poniedziałku, 10 sierpnia br. drogowcy ruszą z wymianą krawężników na jezdni północnej. W związku z robotami będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu – miejscowe połówkowe zamknięcia jezdni (na długości ok. 150 m). Wymiana nawierzchni na jezdni północnej planowana jest w drugiej połowie sierpnia br.

Całkowity koszt prac to ok. 3,6 mln zł. Zakończenie remontu pod koniec sierpnia br. Remont ulicy Nowohuckiej realizowany jest w cieniu prac jakie obecnie toczą się na samym moście Nowohuckim.

Autobusy i tramwaje wracają na ul. Podwale

Dla pasażerów MPK dobra informacja jest taka, że w poniedziałek, 3 sierpnia został przywrócony ruch tramwajów i autobusów na ulicach Podwale i Straszewskiego. W związku z tym zostały wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie:

Linie tramwajowe:

  • nr 2, 4, 6, 10, 14, 16, 17, 49 – w dalszym ciągu będą zawieszone;
  • nr 8 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: „Borek Fałęcki” – ... – ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Podwale, ul. Karmelicka – ... – „Bronowice Małe”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • nr 13, 18, 70 – będą kursować po obecnych trasach czasowo zmienionych;
  • nr 20 – zostanie przywrócona na stałą trasę. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • pozostałe linie tramwajowe będą kursować bez zmian.

Linie autobusowe:

  • nr 124/424, 152, 502 – zostaną przywrócone na stałe trasy;
  • nr 601, 902– zostaną przywrócone na stałe trasy od nocy z 3 na 4 sierpnia;
  • nr 669 – będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej.

Przebudowa Krakowskiej

Przebudowa reprezentacyjnej ulicy Kazimierza i mostu łączącego tę dzielnicę z Podgórzem na ostatniej prostej. Wykonawca deklaruje, że piesi i tramwaje wrócą na most Piłsudskiego w połowie sierpnia br. Sama ul. Krakowska, oczywiście razem z mostem, będzie dostępna dla kierowców na początku września.

W tej chwili trwają intensywne prace na południowej nitce ul. Dietla, przy skrzyżowaniu z ul. Krakowską. Trwają tam prace przy nowym torowisku i jezdniach.

Na samej ul. Krakowskiej trwają ostatnie prace kosmetyczne i podłączanie trakcji tramwajowej. Ulica Krakowska zmieniła się nie do poznania. Chodniki dla pieszych są zdecydowanie szersze i ułożone z estetycznej, podkreślającej charakter miejsca kostki. Ulica przestała być też betonową pustynią. Na całej długości wygospodarowano kilka oaz zieleni niskopiennej.

Modernizacja ul. Krakowskiej przeciągnęła się w czasie z powodu licznych znalezisk archeologicznych na czele z przyczółkami mostu i bramą Krakowską. Archeolodzy musieli je dokładnie zbadać.

Utrudnienia na wrocławskiej

Rozpoczął się remont wiaduktu kolejowego nad ul. Wrocławską. W związku z tym dwa z czterech pasów pod wiaduktem są wyłączone z ruchu. Przejazd pod obiektem odbywa się wg. zmienionej organizacji ruchu, a sygnalizacja świetlna jest wyłączona. A trzeba pamiętać, że prace - jak zapowiadają w PKP PLK - potrwają do końca sierpnia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Fala wakacyjnych remontów - gdzie prace, gdzie utrudnienia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto