Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dziś turyści chodzą śladami... seksu i medycyny

Łukasz Gazur
Zainteresowanie nietypowymi wycieczkami stale rośnie
Zainteresowanie nietypowymi wycieczkami stale rośnie Andrzej Banas
Odkrywamy Kraków. Wawel i Sukiennice to za mało. Dziś turyści chodzą śladami... seksu i medycyny.

Moda na nietypowe wycieczki dotarła z Zachodu pod Wawel. Bo Barcelonę od dawna można zwiedzać tropiąc bohaterów filmów Pedro Almodovara, Londyn odkrywać po śladach Sherlocka Holmesa i Kuby Rozpruwacza, Nowy Jork odwiedzając ulubione miejsca serialowej Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”, a Dubrownik - zaglądając w zakamarki miasta znanego z serialu „Gra o tron”. Teraz Kraków również można poznać z mniej oczywistej strony. Pomysłów na nietypowe trasy jest wiele. Nie brakuje ani chętnych przewodników, ani uczestników. Wystarczy wspomnieć, że chodzi o cmentarze, zagadki kryminalne, zbrodnie, medycynę i... seks.

- Kraków, jak każde inne miejsce na ziemi, kryje w swoich murach tajemnice, o jakich mało kto wie. Ja te tajemnice odkrywam przed turystami, nawet rodowitymi krakowianami, którzy pędząc codziennie ulicami miasta nie zdają sobie sprawy z tego, w jak cudownym miejscu przyszło im żyć - mówi przewodnik Wojciech Zabielski, który przygotował już trasy m.in. „Kryminalny Kraków”, „Margines społeczny Krakowa”, „Kraków - miastem kobiet”, „Krakowska Belle Epoque”, „Trzy cmentarze - trzy nekropolie” oraz „Medycyna w dawnym Krakowie”.

Z kolei „Seksualny Kraków” to spacer w ramach „Mini przewodnika po Krakowie”, dzięki któremu spokojnym krokiem przejść można po ulicach miasta, miejscach ważnych dla obyczajów, rewolucji seksualnych, jak i ciemniejszych stron tematu. - Na spacerze tym Kraków jest miastem pionierów, kronikarzy rewolucji, ale i prostytutek i prowokatorów. To pełna gama kolorów tematu, podanych w lekkiej formie z dozą humoru - tłumaczy oprowadzający Tobiasz Majstrenko, poeta, dziennikarz, specjalista ds. wizerunku.

Dodaje, że spacery z nim odbywają się kilka razy w tygodniu, a szczegóły można znaleźć w internecie - na profilu facebookowym „Mini przewodnik po Krakowie”.

Jak tłumaczy socjolog i specjalista ds. wizerunku Mariusz Zawiślak, takie podejście jest związane z rozwojem turystyki miejskiej. - Dziś coraz więcej osób wyrusza na trzy-, czterodniowe wyprawy do wielkich miast. To często wykształcona, młoda klasa średnia, która lubi aktywny wypoczynek. Jednocześnie dla tych ludzi trasa z oczywistymi zabytkami to nudny sposób zwiedzania. Oni wolą zobaczyć miasto, które poznali już dzięki filmom, serialom, komiksom, a nawet grom komputerowym. To one dziś tworzą „urban legends”, miejskie historie - tłumaczy Zawiślak.

Co ciekawe, w wycieczkach tego typu chętnie uczestniczą zarówno turyści, jak i stali mieszkańcy. - To także nie dziwi. Mieszkańcom często wydaje się, że swoje miasto dobrze znają. Gdy nagle słyszą o możliwości poznania ciekawostek, często pikantnych i zaskakujących, chętnie w to idą - dodaje Mariusz Zawiślak.

Zainteresowanie jest spore; na każdym spacerze jest nawet kilkudziesięciu chętnych (na niektórych wprowadzono limit do 20 osób). Przybywa też tematów, przez pryzmat których można zgłębić przeszłość Krakowa.

Kalendarz zwiedzania

Trzy miasta - trzy nekropolie. Cichy spacer po cmentarzach Krakowa; 3.09 godz. 11 (stary cmentarz Podgórski) i 14.30 (cmentarz Rakowicki).

Zapisy na stronie: krakow-przewodnik.com.pl

Cena: 10 zł

Seksualny Kraków. Poznać można odpowiedź na pytania: Co z prostytutkami miała wspólnego woda sodowa? Jak wysoką temperaturą walczono ze skutkami rozpusty? Dlaczego młodzi chłopcy mieli nakaz korzystania z domów publicznych? 1.09 godz 18, 2.09 godz. 15 i 17, 3.09 godz. 15. Start: Mały Rynek. Zapisy przez profil na Facebooku „Mini przewodnik po Krakowie”. Cena: 15 zł.

Medycyna w dawnym Krakowie. Czyli spotkanie balwierzy, cyrulików, chirurgów, medyków.

10.09 (godz. 16), 14.09 i 28.09 (godz. 18), kościół Bonifratrów.

Zapisy na stronie: krakow-przewodnik.com.pl
Cena: 10 zł

Dzieje się w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto