Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków dyskryminował właścicieli aut i źle przyznawał abonamenty postojowe

Redakcja
Łukasz Żołądź
Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował we wtorek sposób przyznawania abonamentów postojowych w Krakowie. Był on dyskryminujący.

NSA podtrzymał w tej sprawie orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - rada miasta poprzez sposób przyznawania abonamentów postojowych dyskryminowała współwłaścicieli aut oraz osoby zameldowane na pobyt czasowy. Nie mogła też skrócić terminu ważności wcześniejszych abonamentów.

Sprawa dotyczy uchwały z 2011 roku o strefie płatnego parkowania. Jej postanowienia zaskarżył wojewoda małopolski i trzech mieszkańców Krakowa. Główne zarzuty odnosiły się do nieuzasadnionego podziału mieszkańców na tych, z prawem do tańszego parkowania i na tych, którzy abonamentu z ulgą nabyć nie mogli.

Problem dotyczył nierównego traktowania właścicieli i współwłaścicieli pojazdów - tym pierwszym abonament przysługiwał, tym drugim już nie. Kolejnym kryterium dyskryminującym było rozróżnienie mieszkańców na zameldowanych na stałe i czasowo. Osoby z czasowym meldunkiem również były pozbawione możliwości zakupu abonamentu na tańsze parkowanie.

Kolejne zastrzeżenie odnosiło się do ograniczenia abonamentu na tylko jeden samochód w rodzinie. Skarżący zwrócili także uwagę, że rada miasta zdecydowała o wygaśnięciu z końcem 2011 roku ważności wcześniejszych abonamentów, nawet jeśli zostały one wydane na dłuższy okres.

W styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał te zarzuty za zasadne i orzekł, że w tej części uchwała jest nieważna. Uznał, że uchwała nie powinna wykluczać możliwości uzyskania abonamentu przez współwłaścicieli samochodu, ani przez osoby niebędące właścicielami, które posiadają auto na innej podstawie, np. dzięki umowie użyczenia, ograniczenie prawa do abonamentu wyłącznie do jednego samochodu w rodzinie narusza konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz równości wobec prawa, a rada miasta niesłusznie wygasiła ważność abonamentów z końcem 2011 roku, ponieważ pozbawiła w ten sposób ich posiadaczy praw, które już im przysługiwały.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał orzeczenie WSA - w omówionym zakresie uchwała Rady Krakowa jest nieważna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto