Kraków drugą metropolią w Polsce, goni Warszawę

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kraków jest drugą co do wielkości metropolią w Polsce
Kraków jest drugą co do wielkości metropolią w Polsce Joanna Urbaniec / Polska Press
Spośród 12 polskich metropolii Kraków ustępuje tylko Warszawie, ale ma za to największą dynamikę rozwoju - wynika z raportu o stanie polskich metropolii przygotowanym przez firmę PricewaterhouseCoopers (PwC). Wśród najważniejszych wyzwań dla Krakowa są m.in. dalszy rozwój transportu publicznego (w tym połączeń podziemnych) oraz silniejsza kontrola nad działalnością deweloperów i konsekwentna realizacja uchwalonych planów miejscowych.

W ciągu ostatnich 4 lat Kraków dokonał największego skoku rozwojowego spośród 12 największych miast w Polsce. Obok Warszawy, jest najbardziej rozwiniętą metropolią – wynika z czwartej edycji raportu o stanie polskich metropolii, przygotowanej przez firmę doradczą PwC.

- To nie jest żaden ranking, nie chcemy mówić: to miasto jest lepsze od tamtego. Nie da się rozwoju miasta opisać jedną liczbą. My opieramy się na siedmiu kapitałach. Tu trzeba jednak wskazać, że Kraków, obok Poznania, w ciągu ostatnich 4 latach dokonał największego wzrostu w rozwoju kapitałów - tłumaczy prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC i współtwórca raportu.

Raporty o 12 polskich metropoliach (Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Szczecin, Bydgoszcz, Gdańsk, Białystok Lublin i Rzeszów) powstają co cztery lata, począwszy od roku 2007 (wtedy miast w raporcie było siedem). Ich podstawą jest siedem wspomnianych kapitałów: instytucjonalno-demokratyczny, techniczny i infrastrukturalny, kultury i wizerunku, jakości życia, źródeł finansowania atrakcyjności inwestycyjnej oraz ludzki i społeczny.

W ciągu 12 lat poziom kapitałów we wszystkich miasta wzrósł. Średnia ze wszystkich kapitałów dla Krakowa cały czas rośnie, a dla Warszawy spada. Tylko pięć metropolii (warszawska, krakowska, poznańska, wrocławska i trójmiejska) jest powyżej średniej kapitałów. Kraków jest tu na drugim miejscu - 117 proc. Warszawa ma 131 proc., ale jej średnia spada cały czas od roku 2011.

- 4 z 7 kapitałów w Krakowie uległo zdecydowanej poprawie w stosunku do roku 2015 - wylicza prof. Orłowski. Te kapitały finanse, inwestycje, jakość życia i instytucje. Kraków stracił nieco w wizerunku, ale i tak jest tu zdecydowanym liderem w stosunku do pozostałych miast.

– Patrząc na rozwój wszystkich analizowanych kapitałów w ciągu ostatnich 4 lat, Kraków dokonał największego skoku spośród 12 miast. Także pod względem wzrostu PKB, Kraków znajduje się w czołówce zestawienia, za Wrocławiem, Rzeszowem i Warszawą – mówił Bartosz Jasiołek, partner w PwC, lider krakowskiego biura firmy.

Gdzie Kraków traci? - Stan środowiska, czyli przede wszystkim smog oraz korki – to dwa czynniki, które ściągają Kraków w dół w kapitale jakości życia - przyznaje prof. Orłowski.

Raport PwC wśród największych atutów Krakowa wymienia:

  • ruch turystyczny (157 turystów zagranicznych w ciągu roku przypada na 100 mieszkańców – dwa razy więcej niż w Warszawie i Gdańsku);
  • 13 tys. studentów rocznie przyjmowanych na kierunki ścisłe i informatyczne;
  • jakość edukacji - współczynnik 86 proc. zdawalności matur (trzeci w Polsce) oraz drugi w Polsce wynik krakowskich uczelni w ogólnopolskim rankingu szkół wyższych.

Z kolei wyzwania, z którymi Kraków musi się zmierzyć, to:

  • wysokie ceny mieszkań - 7800 zł za mkw;
  • zła jakość powietrza - 150 dni, gdy normy dla pyłu PM2.5 są przekraczane;
  • słabo rozwinięta sieć tras rowerowych - 0,69 km/km2, sieć dróg rowerowych jest słabiej rozwinięta niż w innych miastach średnio o 14 proc.

Raport PwC zawiera też szereg rekomendacji dla Krakowa. Najważniejsze punkty to:

szersza współpraca w gronie metropolii, głównie pod względem walki ze smogiem, a także zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej;

integracja taryfy Szybkiej Kolei Aglomeracyjne i Zarządu Transportu Publicznego;
rozwój system monitoringu miejskiego, także poza ścisłe centrum;
poprawa dostępności publicznej służby zdrowia;
silniejsza kontrola nad działalnością deweloperów i konsekwentna realizacja uchwalonych planów miejscowych;
wzmocnienie promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego (MOK);
dalszy rozwój współpracy z uczelniami i firmami w celu promocji rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki.

Prof. Orłowski podkreśla, że Kraków musi stworzyć system atrakcyjnego transportu. - Bez podziemnego transportu nie da się wprowadzić sprawnego systemu komunikacyjnego w centrum miasta - zaznacza. Co do służby zdrowia, to profesor zdaje sobie sprawę, że to kwestia, za którą miasto nie odpowiada. - Jednak w interesie miasta jest, żeby służba zdrowia była jak najlepsza, więc trzeba działać w tym zakresie wszelkimi możliwymi środkami - dodaje.

Mocne strony Krakowa

Eksperci PwC zwracają także uwagę na inne mocne strony miasta w pozostałych kapitałach. Wśród wymienionych przez nich przewag znajdują się m.in. duży odsetek nowych mieszkań, rozbudowywana sieć dróg ekspresowych i autostrad wokół i do miasta, wysoka aktywność społeczeństwa obywatelskiego oraz jedno z najlepszych w Polsce wykorzystanie funduszy europejskich.

– Kraków, obok Warszawy, jest najlepiej rozwiniętą polską metropolią, centrum wiedzy, edukacji i kultury. Miasto ma ugruntowany wizerunek oraz ogromny potencjał rozwojowy, m.in. w obszarze budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. – powiedział prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Według danych zebranych w raporcie, w 12 miastach objętych badaniem mieszka 6,7 mln osób, czyli 18 proc. całej ludności kraju, wytwarzając 32 proc. całkowitego PKB. Z kolei biorąc pod uwagę obszary metropolitalne ukształtowane wokół tych miast, mieszka w nich aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy opracowania, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

WIDEO: Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków drugą metropolią w Polsce, goni Warszawę - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie