Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dogoterapia w Centrum Opieki Wyręczającej

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Centrum Opieki Wyręczającej
Centrum Opieki Wyręczającej Fot: Adam Wojnar/Polska Press
W krakowskim Centrum Opieki Wyręczającej ruszyły zajęcia terapeutyczne z udziałem czekoladowej labradorki Bony.

Bona po raz pierwszy pojawiła się w ośrodku, gdzie na turnusach przebywają niepełnosprawni i niesamodzielni młodzi ludzie, w lipcu. Dogoterapia wyjątkowo przypadła do gustu podopiecznym Centrum Opieki Wyręczającej, dyrekcja placówki zdecydowała więc, że pies będzie regularnie pojawiać się w ośrodku.

- Osoby niepełnosprawne, niesamodzielne są szczere, nie udają. Młodzi ludzie, których poznałyśmy ostatnio w Centrum - mimo, że mieli problem z komunikowaniem się - cudownie reagowali całym swoim ciałem. Pies pozwala nauczyć empatii, pomaga w ćwiczeniach motoryki małej i dużej. I tu jak najbardziej konieczna jest współpraca z fizjoterapeutą - podkreśla Aldona Nowicka, tyflopedagog i kynoterapeuta.

Fizjoterapeuci, którzy ćwiczą w Ośrodku przy ul. Odmętowej z przewlekle i nieuleczalnie chorymi dziećmi, po pierwszych zajęciach z dogoterapii, są do tej współpracy nastawieni bardzo pozytywnie:

- To jest przede wszystkim bardzo ciekawe urozmaicenie rehabilitacji. Kolejny i jakże interesujący element całej, dużej układanki, jaką jest proces rehabilitacji - zauważa Paweł Daniłowicz, fizjoterapeuta Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, którego częścią jest Centrum Opieki Wyręczającej. I dodaje: - Dogoterapii towarzyszy sporo emocji, a każdy pacjent reaguje inaczej. Jest lęk, niepokój – za chwilę śmiech i chęć dotknięcia psa, co z pewnością powoduje bardzo dużo bodźców w mózgu i w układzie nerwowym. A to z kolei sprzyja wyobrażeniu ruchu i późniejszej próbie jego wykonania.

Centrum Opieki Wyręczającej w Krakowie to pierwszy taki ośrodek w Polsce. Placówka jest drugim domem dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci. Rodzice mogą zostawić w ośrodku swoje niesamodzielne pociechy pod fachową opieką na dzień, tydzień czy dwa, a w tym czasie mają szansę odpocząć, wyjechać gdzieś, zadbać o swoje zdrowie, spotkać się ze znajomymi, załatwić ważne sprawy. Osoby pracujące w Centrum, wyręczają opiekunów w codziennych obowiązkach po to, by ci znaleźli czas dla siebie i pozostałych, zdrowych dzieci.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dogoterapia w Centrum Opieki Wyręczającej - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto