Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Długa lista oszczędności krakowskich urzędników. Chłodniejsze grzejniki, montaż fotokomórek i koniec z organizacją dużych imprez

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia zobowiązał się do podjęcia licznych działań w zakresie oszczędności energii i prawidłowego gospodarowania nią w pomieszczeniach, które zajmuje. Wydział wprowadził także elektroniczny obieg dokumentów, zrezygnował z organizacji dużych imprez i kongresów.
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia zobowiązał się do podjęcia licznych działań w zakresie oszczędności energii i prawidłowego gospodarowania nią w pomieszczeniach, które zajmuje. Wydział wprowadził także elektroniczny obieg dokumentów, zrezygnował z organizacji dużych imprez i kongresów. Andrzej Banaś
Krakowskie urzędy i jednostki organizacyjne tłumaczą, jakie działania podjęły od połowy 2022 roku, aby zmniejszyć zużycie energii. W długich listach zastosowanych oszczędności można znaleźć m. in. informację o zmniejszeniu temperatury grzejników i wody, zamontowaniu czujników ruchu, wyłączeniu z użytkowania niektórych pomieszczeń biurowych, skróceniu czasu pracy, wymianie sprzętu elektronicznego, stosowaniu trybu oszczędzania, czy też gotowaniu w czajniku tyle wody, ile aktualnie urzędnicy zużyją. Poszczególne jednostki miejskie wyliczają z czego już zrezygnowały oraz co mają w planach na najbliższe miesiące. Krakowscy urzędnicy przedstawili również plan działania na czas, gdyby miały wystąpić czasowe ograniczenia w dostawie energii.

Radny Miasta Krakowa Łukasz Sęk wystosował do prezydenta Jacka Majchrowskiego interpelację, w której pyta o to, jakie działania dotychczas podjęła gmina oraz jakie działania planuje w najbliższych miesiącach podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii.

Radny Sęk zwrócił również uwagę na wcześniejszą petycję napisaną przez aktywistów ruchu Extinction Rebellion Kraków, w której zwracali uwagę na to, że "Obecna sytuacja energetyczna w kraju i Europie jest coraz gorsza, od jakiegoś czasu zauważamy znaczne podwyżki cen energii, które są przyczyną niewystarczającej podaży energetycznej. Już teraz firmy prywatne i jednostki publiczne płacą za energię o wiele większe kwoty niż przed rokiem, a jak wiadomo nie osiągnięto jeszcze szczytu kryzysu energetycznego, który zapowiadany jest na zimę 2022/23".

Aktywiści jednocześnie przygotowali listę propozycji w zakresie oszczędzania energii, a wśród nich rezygnację z oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego wszystkich budynków gminnych w godzinach nocnych, zmniejszenie ogrzewania, wyłączenie oświetlenia pomników czy rezygnacja z miejskiej imprezy sylwestrowej i innych dużych wydarzeń. Zaapelowali także o przeprowadzenia przez UMK kampanii skierowanej do przedsiębiorców, która zachęcałaby ich do podobnych oszczędności w używaniu energii.

Pierwsze zmiany zostały wprowadzone w połowie 2022 roku

Pierwsze poważne kroki do oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej, cieplnej i gazu Kraków wprowadził w połowie 2022r. W lipcu ubiegłego roku komórki organizacyjne UMK oraz miejskie jednostki organizacyjne zostały zobowiązane do przeprowadzania działań jak np. skontrolowanie budynków pod kątem energetycznym, rozplanowania remontów i inwestycji przyczyniających się do zmniejszenia energii, przygotowanie listy bieżących ograniczeń zużycia energii elektrycznej i cieplnej, a także przygotowanie zasad postępowania na wypadek ograniczeń w dostawach energii.

Spośród licznych zaleceń dla miejskich jednostek pojawiła się konieczność montażu czujników ruchu sterujących oświetleniem, obniżenie temperatury ciepłej wody, ograniczenie iluminacji obiektów oraz oświetlenia parków czy też parkingów. Wśród zaleceń znalazło się również obniżenie temperatury na klatkach schodowych i korytarzach, a także ograniczenie wykorzystywania lub zupełne wyłączenie z użytkowania pomieszczenia, które nie są niezbędne do pracy. Krakowskie urzędy zostały także zobligowane do monitorowania zużycia energii.

- Doradcy ds. klimatu i środowiska zatrudnieni W Wydziale Gospodarki Komunalnej i Klimatu od października do grudnia 2022 r. przeprowadzili kampanię edukacyjną pn. OszczędzaMY - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak oszczędzają poszczególne jednostki miejskie?

Pierwszy pod lupę został wzięty Wydział Obsługi Urzędu, który zainicjował działania służące oszczędzaniu oraz przygotowaniu UMK do możliwych ograniczeń i przerw w dostawie energii. M. in. sprawdzono szczelność okien i drzwi, kurtyny powietrze blokujące nawiewy zimnego powietrza, zawory grzejnikowe, a także możliwość obniżenia temperatury na korytarzach. Co więcej wprowadzono również wcześniejsze godziny sprzątania pomieszczeń - od 14.30 do 17.00 by ograniczyć późniejszą konieczność korzystania z oświetlenia. Z tego samego powodu do 16.00 skrócono godziny pracy urzędników.

Urzędnicy zostali również zobowiązani, by na dni wolne odłączać urządzenia elektryczne, a w trakcie pracy stosować tryb oszczędzania energii. Co więcej używanie klimatyzatorów, nagrzewnic, oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza zostało mocno ograniczone.

Wydział Komunikacji Społecznej jako swoją największą oszczędność wymienił rezygnację z organizacji imprezy sylwestrowej.

Wydział Edukacji przekazał jednostkom oświatowym komunikat dotyczący podjęcia tematu kształtowania nawyków związanych z ograniczeniami zużycia energii wśród krakowskich społeczności szkolnych.

Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji planuje z kolei przeprowadzić akcję informacyjną wśród przedsiębiorców korzystających z usług w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy przy ul. Zabłocie 22 poprzez udostępnianie broszur edukacyjnych.

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia zobowiązał się do podjęcia licznych działań w zakresie oszczędności energii i prawidłowego gospodarowania nią w pomieszczeniach, które zajmuje. Wydział wprowadził także elektroniczny obieg dokumentów, zrezygnował z organizacji dużych imprez i kongresów.

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie przypomina, że od 2019r. korzysta z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku jego głównej siedziby. Zostały także wymienione oprawy oświetlenia na energooszczędne typu LED oraz zamontowano programatory do sterowania czasowego podgrzewaczy wody. Pracownicy ZBK włączyli się również do wielu zaleceń oszczędzania energii jak np. ograniczenia korzystania z klimatyzatorów czy korzystania z oszczędzania energii w urządzeniach elektronicznych.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wymienia długą listę oszczędności, a wśród nich m. in. wyłączenie zewnętrznej iluminacji budynków, obniżenie temperatury w pomieszczeniach, odłączenie od zasilania urządzeń po godzinach pracy, wykorzystywanie naturalnego oświetlenia i ograniczanie korzystania z światła sztucznego. W ZDMK pracownicy zostali zobowiązani do gotowania takiej ilości wody w czajnikach elektrycznych, by została od razu w całości wykorzystana. W oświetleniu drogowym nie wprowadzono zmian.

- Oświetlenie świąteczne jest ściśle powiązane z oświetleniem Miasta. Dekoracje świecą w godzinach świecenia lamp drogowych i nie ma możliwości zmniejszenia tego zakresu. Lampki wykorzystywane do dekoracji są energooszczędne. W przypadku oświetlenia małej architektury i pomników, jakkolwiek tam, gdzie odłączenie oświetlenia obiektu lub pomniku byłoby możliwe, analizowana jest zasadność tego działania - informuje ZDMK.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie poinformował, że na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana m. in. wyłączono centralną wentylację w miejscach gdzie na co dzień nikt nie przebywa, wcześniej niż w poprzednich latach wyłączono system chłodzenia stadionowego, usprawniono automatykę gaszenia światła, czy też wyłączono oświetlenie w miejscach gdzie nie jest konieczne i wiele innych. Z kolei w siedzibie ZIS wyłączono połowę grzejników i świetlówek na korytarzach, a po godzinach pracy w pomieszczeniach biurowych zmniejszono temperaturę do 16 stopni. Na Orlikach oświetlenie w budynkach socjalnych jest włączane dopiero po zmroku.

Wodociągi Miasta Krakowa SA przeprowadziły kampanię informacyjną wśród swoich pracowników, oświetlenie jest wymieniane na energooszczędne, zmniejszono ilość lamp do oświetlania terenu a w Zakładach Uzdatniania Wody napełnianie zbiorników wodą jest realizowane nocą a w ciągu dnia utrzymywana jest minimalna produkcja uzdatnianej wody. Ponadto w 2022r. została przeprowadzona modernizacja ścieżki biogazowej w Oczyszczalni Ścieków Kujawy, a w 2023r. zakończy się modernizacja ścieżki biogazowej w Oczyszczalni Ścieków Płaszów - całość produkowanej energii elektrycznej i ciepła będzie zużywana na potrzeby własne oczyszczalni.

Krakowskie Biuro Festiwalowe oprócz standardowych działań, które podjęły inne jednostki, postanowiło wymienić komputery stacjonarne na laptopy, a także przeprowadzono audyty i zautomatyzowano wyłączanie energii. Co więcej KBF nie planuje w najbliższym czasie organizować kongresów, czy też sympozjów, a także zrezygnowało z organizacji imprezy sylwestrowej. W KBF wprowadzono także system pracy hybrydowej.

Zarząd Areny Kraków SA m.in. zaplanował na 2023r. zamontowania paneli fotowoltaicznych na obiekcie Tauron Areny Kraków.

Krakowski Holding Komunalny SA planuje w bieżącym roku rozbudowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie o instalację odzysku ciepła ze spalin, rozbudowę potencjału instalacji fotowoltaicznych czy też budowę układu odzysku ciepła opartego na pompie ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto