Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dlaczego obrazy? Jubileuszowa edycja Miesiąca Fotografii

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Po raz dwudziesty w Krakowie spotkają się miłośnicy fotografii
Po raz dwudziesty w Krakowie spotkają się miłośnicy fotografii Andrzej Wisniewski / Polskapresse
"Będzie to odsłona poszukująca, zaangażowana, badająca i krytycznie komentująca aktualne zjawiska polityczne i społeczne, chcemy, by stała się także wyrazem solidarności z Ukrainą" – zapowiadają organizatorzy. Weekend otwarcia 20. edycji Miesiąca Fotografii zaplanowano na 26–29 maja, a tegoroczny festiwal potrwa do 26 czerwca. Miejscem prezentacji wystaw zbiorowych będą: Muzeum Nowej Huty, Bunkier Sztuki i krakowskie galerie, jak co roku twórczość debiutantów prezentowana w Sekcji Fringe zaistnieje w przestrzeni miasta.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

"Dlaczego obrazy?" to pytanie, które będzie przyświecało 20. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, który rozpocznie się 26 maja.

- Hasło "Dlaczego obrazy?" odnosi się do naszych zainteresowań szeroko pojętą sprawczością obrazów i tym, co one z nami robią - wyjaśnia Tomasz Gutkowski z Fundacji sztuk Wizualnych, organizator wydarzenia.

Gadające rośliny, okulografy, heatmapy, encefalograf cudotwórcy, generator nieistniejących twarzy, a także klasyczne zdjęcia Nowej Huty i fotograficzne notatki Władysława Hasiora. Wszystko pod dachem Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid. To flagowa wystawa tegorocznej edycji - “I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You”. Kuratorki, Magdalena Kownacka i Anna Olszewska, zaprosiły do współpracy osoby zajmujące się sztuką i działalnością naukową, by wspólnie przyjrzeć się wzajemnym relacjom człowieka, obrazu i technologii.

Bunkier Sztuki będzie miejscem prezentacji wystawy opowiadającej o Krakowie.

- Od dawna myśleliśmy o wystawie, która przystawiłaby lustro nam, krakowianom, ponieważ jesteśmy specjalistami w samozadowoleniu. Taką wystawą jest właśnie “Nie od razu zbudowano”, gdzie twórcy przywołują wyparte legendy, współczesne symptomy celowej niepamięci i zamiatania pod dywan, a jednocześnie zarazem to wystawa o współczesnej Polsce – mówi Tomasz Gutkowski. - Bunkier Sztuki, do współpracy z którym udało nam się po kilka latach przerwy powrócić, ma wymarzoną lokalizację dla takiej ekspozycji, czyli piwnice na krakowskim Rynku.

Na wystawie pojawią się nowe prace m.in. Macieja Cholewy, Marty Romankiv, Łukasza Surowca, Nagrobków.

Sekcja ShowOFF to część festiwalu prezentująca premierowe projekty debiutujących twórców i twórczyń, wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Z jednej strony jest to platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś oferuje wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu międzynarodowej kariery. Rozpiętość tematów i postaw twórczych prezentowanych w sekcji ShowOFF jest jak zwykle szeroki. W tym roku będzie można zobaczyć sześć premierowych prezentacji rozsianych po krakowskich galeriach.

Okazją do przyjrzenia się dokonaniom i poszukiwaniom młodych jest Sekcja Fringe, w której zaprezentowanych zostanie blisko trzydzieści projektów studentek i studentów czołowych polskich uczelni artystycznych oraz dziesięć projektów – zgłoszonych lub zainicjowanych przez organizatorów, które łączy eksperymentalne podejście do formy, miejsca realizacji i tematu. Zaproszeni artyści i artystki pokażą swoje prace w przestrzeni publicznej, na podwórkach, strychach i w pracowniach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie wspólnie z łódzkim Fotofestiwalem przygotował blok wydarzeń solidarnościowych i wspierających Ukrainę oraz blok wydarzeń edukacyjnych.

- W Krakowie pokażemy efekty rezydencji artystycznej twórców i twórczyń z Białorusi, wspólnie z kolektywem Sputnik Photos i Galerią Promocyjną oraz wystawę artystów z Ukrainy, którzy pokażą swoje prace wspólnie z członkami kolektywu Czwartek - mówi Tomasz Gutkowski. - Celem jest przypomnienie dramatycznej sytuacji represjonowanych Białorusinów, a także wsparcie dla artystów z Ukrainy.

Jednym z wydarzeń weekendu otwarcia będzie organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie konferencja towarzysząca premierze publikacji “WELCOME”, której Miesiąc Fotografii jest współwydawcą. Zaproszenie do udziału przyjęli między innymi Anda Rottenberg i Zbigniew Mikołejko.

Program 20. edycji Miesiąca Fotografii uzupełniają wystawy gościnne, organizowane przez Dom Norymberski, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz blok wydarzeń przygotowany przez Muzeum Fotografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dlaczego obrazy? Jubileuszowa edycja Miesiąca Fotografii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto