Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Deweloper stawia ogrodzenie na granicy dwóch dzielnic. Nielegalnie? Interweniował PINB, deweloper tłumaczy, że zaszła pomyłka

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Budowa nielegalnego ogrodzenia przy blokach Lema 5, koło pętli tramwajowej
Budowa nielegalnego ogrodzenia przy blokach Lema 5, koło pętli tramwajowej Piotr Ogórek
Przy nowych blokach, które znajdują się tuż przy pętli tramwajowej Wieczysta, zaczęło się pojawiać ogrodzenie. Nadzór budowlany twierdzi, że jest ono nielegalne. Od lipca zeszłego roku obowiązuje uchwała krajobrazowa, która zakazuje grodzenia osiedli wielorodzinnych. W tym przypadku jest to próba odgrodzenia placu zabaw przy blokach, od sąsiadujących z nimi ogródków działkowych. Deweloper zapewnia, że doszło do pomyłki i wygrodzony ma być tylko plac zabaw przy osiedlu.

FLESZ - AstraZeneca wraca do łask

Dwa bloki pod adresem Lema 5 powstały w zeszłym roku. To, co rzuca się w oczy, to bardzo bliska odległość budynków od pętli tramwajowej Wieczysta. Balkony jednego z budynków znajdują się praktycznie nad pętlą. Choć z pętli Wieczysta aktualnie nie korzystają żadne linie tramwajowe. To pętla awaryjna.

Teraz w rejonie osiedla zaczęło się pojawiać ogrodzenie, na co zwróciła uwagę m.in. Rada Dzielnicy XIV Czyżyny. Tyle że od lipca zeszłego roku obowiązuje w Krakowie uchwała krajobrazowa, która zabrania grodzenia osiedli. Oba bloki mają wytyczone niewielkie ogrodzenia, ale ich budowa była możliwa, bo pozwolenie na budowę osiedla wydano w 2018 r., przed uchwałą krajobrazową.

Nowe ogrodzenie nielegalne?

Natomiast nowe grodzenie to już osobna kwestia. Jak informuje Rada Dzielnicy XIV, jest ono nielegalne. Taką informację przekazał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Paliki pod ogrodzenie zamontowano pomiędzy istniejącym placem zabaw przy osiedlu a sąsiadującymi z nimi zabudowaniami w stylu ogródków działkowych, które są dość mocno podniszczone.

O grodzenie pytamy dewelopera, który budował budynki przy Lema 5. - Grodzony będzie tylko i wyłącznie plac zabaw o wymiarach 10 na 10 metrów – mówi nam Piotr Sieran, wiceprezes grupy Matejek.

Jak dodaje deweloper, ogrodzenie placu zabaw jest elementem pozwolenia na budowę z 2018 roku. Skąd zatem stwierdzenie PINB, że powstaje nielegalne ogrodzenie? Według Piotra Sierana mogło chodzić o fragment ogrodzenia, który wyszedł poza plac zabaw i miał odgrodzić teren od zejścia z pętli tramwajowej. Słupki, które tam stały, już zniknęły. Najpewniej była to inicjatywa wspólnoty mieszkaniowej, ale jak wspomnieliśmy, słupków w tym miejscu już nie ma.

Tym samym wygrodzony ma być tylko plac zabaw, ogrodzeniem wysokim na 1,1 metra. Do placu ma być swobodny dostęp, a wokół ma być swobodne przejście.

Co ciekawe, ogrodzenie powstaje na granicy między Prądnikiem Czerwonym (to w tej dzielnicy znajduje się pętla tramwajowa), a Czyżynami, gdzie znajdują się bloki i plac zabaw.

Inwestycja w rejonie Lema i al. Jana Pawła II jest możliwa zgodnie z zapisami planu miejscowego "Lema - Park Lotników Polskich" uchwalonym w 2017 roku. Plan budził kontrowersje, bo dopuścił zabudowę mieszkaniową na tzw. przedpolu parku Lotników. O włączenie tych terenów do pobliskiego parku przez lata zabiegali mieszkańcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto