Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czy w stolicy Małopolski naprawdę warto inwestować?

Małgorzata Krysa
Kraków
Kraków Joanna Urbaniec / Polska Press
Kraków znajduje się w czołówce miast w Polsce z najlepszymi wynikami badania Business Environment Assessment Study 2021 z łączną oceną 6,7 w 10-punktowej skali. Sprawdź, jak został oceniony potencjał biznesowy, jakie są silne strony miasta oraz jakie rysują się kierunki rozwoju.

We wtorek (19 października) został przedstawiony raport „Potencjał inwestycyjny Krakowa”, w którym ogłoszono wyniki badania Business Environment Assessment Study (BEAS). Celem badania jest opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy.

- W regionie jesteśmy niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o świadczenie usług dla nowoczesnego biznesu. Myśląc o regionie, nie myślę o Polsce, myślę o Europie i głównie o Europie środkowo-wschodniej. Ponad 250 koncernów, które są zlokalizowane w Krakowie, w których pracuje około 85 tysięcy ludzi. (…) Jeżeli my chcemy dalej jako Kraków utrzymywać tą pozycje miasta, który bardzo liczy się jako dynamiczny rozwijający się ośrodek gospodarczy, to przede wszystkim cały czas musimy podnosić jakość życia mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju, Jerzy Muzyk.

Najwyższe oceny, w 10-punktowej skali, otrzymały aspekty takie jak potencjał edukacyjny (7,9), ocena lokalizacji jako miejsce do życia (7,1) oraz potencjał biznesowy (7,0). Analizie poddano 7 czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy, ocena lokalizacji jako miejsca do życia. W raporcie przeanalizowano także inne czynniki, m.in. koszty życia, poziom wynagrodzeń czy zachęty inwestycyjne.

- Szalenie ważnym elementem jest obecność w najbliższym otoczeniu tych specjalnych stref ekonomicznych. Jeżeli chodzi o Kraków to oczywiście Krakowski Park Technologiczny, który w 2019 roku wydał rekordową liczbę decyzji o wsparciu firm w rozwoju ich biznesu w Krakowie. – mówi team leader IT Services w Antal, Karolina Giza.

Michał Galimski, przedstawiciel firmy Cushman & Wakefield, przybliżył temat dostępność powierzchni biurowych w Krakowie

- Na przestrzeni 10 lat powierzchnia biurowa w Krakowie niemalże czterokrotnie zwiększyła swoją wartość. (…) Kraków nadal jest liderem, jeżeli chodzi o miasta regionalne pod kątem zasobu powierzchni biurowych. W tym momencie 1, 6 mln 2 jest dostępne. – podsumowuje Michał Galimski

Najwyżej został oceniony potencjał edukacyjny i potencjał zatrudnienia w Krakowie (7,9). Liczba studentów w Krakowie to ponad 129 tysięcy, z których najwięcej specjalizuje się w zakresie inżynieryjnym, finansowym oraz w branży IT.

- Stolica Małopolski to potężny ośrodek naukowy. Cztery największe uniwersytety – Uniwersytet Jagielloński będący najstarszym uniwersytetem w Polsce, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska oraz różnorodność kierunków studiów, które nam te szkoły wyższe oferują, stanowią ważny miernik potencjału naukowego naszego miasta. – wyjaśnia ekspertka firmy Engineering & Operations Antal Agnieszka Grzegorczyk.

Coraz bardziej rozwija się również rynek pracy w Krakowie. W dobie pandemii wzrósł znacznie potencjał zatrudnienia specjalistów IT i inżynierii, z obszaru administracji i HR oraz kadry z kompetencjami lingwistycznymi.

– Pandemia zwiększyła w pewien sposób możliwości Krakowa poprzez angażowanie ludzi z regionu pracujących zdalnie. Obecna sytuacja nie wpłynęła znacząco na rozwój współpracy pomiędzy uczelniami, biznesem i miastem. W dalszym ciągu branża IT przyciąga ludzi z całej Europy. Perła Małopolski nieustannie przyciąga inwestorów. Przykładem jest nowa inwestycja z branży Fintech. Firma wywodząca się z Austrii będzie szukać 300 pracowników – wyjaśniała Agnieszka Grzegorczyk.

Ostatni aspekt, który został przedstawiony na konferencji, to aspekt oceny lokalizacji jako miejsca do życia.

- Mówi się, że Kraków do miasto specjalistów i ekspertów, miasto pięknej i wyszukanej kultury nierozerwalnie związanej z bogatą historią miasta. To właśnie wszystko wpływa na to, że inwestorzy zarówno inwestorzy lokali jak i inwestorzy międzynarodowi doceniają urok miasta oraz aspekty turystyczne i chętnie lokują tutaj swoje przedsięwzięcia. – podsumowała starszy konsultant w Antal Barbara Makuła.

Badanie „Business Environment Assessment Study” przeprowadzono wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Czy w stolicy Małopolski naprawdę warto inwestować? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto