Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czułość tegorocznym mottem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Spektakl "Gracjan Pan" to jedno z przedstawień, które zaprezentowane zostanie podczas tegorocznego festiwalu Boska Komedia
Spektakl "Gracjan Pan" to jedno z przedstawień, które zaprezentowane zostanie podczas tegorocznego festiwalu Boska Komedia Łukasz Giza
Dwadzieścia trzy spektakle, w tym osiem premier będą mogli zobaczyć widzowie w ramach 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który w tym roku odbędzie się w całości online za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 5 do 13 grudnia, a wstęp na wszystkie wydarzenia i spektakle jest bezpłatny.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Hasłem przewodnim 13. edycji festiwalu Boska Komedia jest „czuły narrator” inspirowany mową noblowską Olgi Tokarczuk.

- Czułość to pewien tryb patrzenia na świat w perspektywie współdziałania żyjącego organizmu, który cały czas jest w procesie, dostrzeganie, dzięki tej postawie czułości, kruchości drugiego bytu, tego, że jest nieodporny na cierpienie, na działanie czasu. Jeśli będziemy patrzeć z tej perspektywy, uratujemy coś bardzo wartościowego - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Olga Tokarczuk rozwija także piękną perspektywę patrzenia na rzeczywistość przez wielogłos, rodzaj szerokiego spektrum, w którym eliminuje się próbę supremacji jednego głosu.

Od 5 do 13 grudnia widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwadzieścia trzy spektakle, w tym osiem premierowych. Festiwal rozpoczną „Bieguni” w reżyserii Michała Zadary, będzie to światowa prapremiera spektaklu na podstawie książki noblistki w koprodukcji Teatru Powszechnego i Teatru Łaźnia Nowa.

Wśród tegorocznych wątków festiwalu mocno zaakcentowany zostanie motyw własnego doświadczenia. Własna biografia odzwierciedlająca mechanizmy awansu społecznego („Powrót do Reims” w reżyserii Katarzyny Kalwat), męska historia rodzinna jako determinant życia i śmierci („Autobiografia na wszelki wypadek”, reż. Michał Buszewicz), doświadczenie bycia matką i artystką („Agon” reż. Dominika Knapik). Przyglądanie się temu, co zostawili po sobie nasi przodkowie i co my zostawimy swoim dzieciom („Jak ocalić świat na małej scenie?”, reż. Paweł Łysak), mechanizmy pamięci i wydarzeń, które naznaczają resztę życia („Po prostu”, Weronika Szczawińska).

Czułym spojrzeniem swoich pozasystemowych bohaterów otoczyli Jakub Skrzywanek („Kaspar Hauser”) i Cezary Tomaszewski („Gracjan Pan. Musical”). To tylko kilka tytułów, które będzie można zobaczyć podczas 13. edycji festiwalu.

W tym roku nie odbędzie się konkurs główny wyłaniający najlepsze polskie przedstawienia teatralne. Specjalnie powołane jury (młodzieżowe i profesjonalne) wybierze natomiast najlepsze przedstawienia dla młodego widza. W konkursie Mała Boska Komedia zaprezentowanych zostanie pięć spektakli: „Motyl”, reż. Marcin Liber, „Kosmici”, reż. Jakub Krofta, „Rutka”, reż. Karolina Maciejaszek, „Piotruś Pan i Jakub Hak”, reż. Magdalena Miklasz, „Król Maciuś Pierwszy”, reż. Piotr Sieklucki.

Głos młodych był również impulsem do powołania całorocznej platformy teatru dla młodych.

- Nową formułą festiwalową, którą chcemy realizować dla widzów przez cały rok jest Boska Komedia TV. Będziemy relacjonować polskie życie teatralne, prowadzić rozmowy z artystami, pokazywać dyskusje krytyków. Ponieważ nadajemy z Krakowa, to codziennie o 12:00 zaprosimy Państwa na Hejnał Teatralny, ponadto pół godziny przed emisją każdego spektaklu będzie rozmowa wprowadzająca z twórcami – informuje Bartosz Szydłowski.

Tegoroczna edycja festiwalu w całości odbędzie się online, spektakle można będzie bezpłatnie oglądać w formie streamingu lub zarejestrowanego wcześniej wydarzenia na platformie PLAY KRAKÓW. Dostępne będą na terenie całego kraju, a wybrane sztuki także poza granicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Czułość tegorocznym mottem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto