Kraków. Częściowo podziemny parking przy stadionie Wisły i otwarcie na Park Jordana

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Podczas posiedzenia Komisji Sportu Rady Miasta Krakowa (1 grudnia) podsumowano konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania otoczenia stadionu Wisły. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Sportowej przyznali, że uwzględnili uwagi mieszkańców, które można było zrealizować. Nowa koncepcja zakłada więc, że parking samochodowy na 500 miejsc od strony Błoń będzie miał jedną kondygnację podziemną. Ma też powstać połączenie Parku Jordana z terenem przed trybuną wschodnią, pod którą mogą zostać zlokalizowane kawiarnie z ogródkami.

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

- Wszystkie wnioski w konsultacjach zostały rozpatrzone. Uwzględniliśmy uwagi osób prywatnych i stowarzyszenia kibiców Socios Wisła Kraków. W związku z tym parking od strony alei 3 Maja zostanie obniżony, jedna kondygnacja będzie podziemna, tak by obiekt nie zasłaniał widoku. Powstaną też furty w ogrodzeniu parku Jordana, które połączą go z terenem przylegających do trybuny wschodniej - informuje Krzysztof Dębowski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Pomysł jest taki, by powierzchnie pod trybuną wschodnią wykorzystać np. na kawiarnie z ogródkami na ul. Reymana i w związku z tym stworzyć otwartą przestrzeń na Park Jordana.

Spór o parking na 500 aut przy Błoniach

W ramach konsultacji dotyczących koncepcji zagospodarowania terenu wokół miejskiego stadionu im. Henryka Reymana, na którym mecze rozgrywają piłkarze Wisły, opracowanej przez firmę Archetus, wpłynęło 20 odrębnych merytorycznie wniosków. W ZIS podkreślają, że jeden z nich, powielany w ramach skoordynowanej akcji, został przesłany ze 168 adresów e-mailowych. W ZIS poinformowali, że były to wnioski z postulatami Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. Przedstawiciele TNROP byli przeciwni budowie przy trybunie południowej parkingu na 500 samochodów.

- To absurdalna propozycja, by budować parking na 500 aut przy stadionie od strony Błoń, a więc w sąsiedztwie zielonego, rekreacyjnego terenu. Większość kibiców dojeżdża na stadion od strony ulicy Reymonta. Tam powinno się zaplanować większe parkingi

- przekonuje Mariusz Waszkiewicz, prezes TNROP. - Nie wysłaliśmy 168 egzemplarzy wniosku z różnych adresów. To było 168 pism mieszkańców, którzy popierali nasze uwagi. Powinny więc być rozpatrzone jako 168 uwag, a nie jako jedna - dodaje.

Wicedyrektor Krzysztof Dębowski wyjaśnia: - Parking od strony południowej jest konieczny, bowiem ma obsługiwać kibiców gości - to wymóg Polskiego Związku Piłki Nożnej. Aby ten obiekt był mniej widoczny jest zgoda na to, by jedną jego kondygnację schować pod ziemią.

Zdaniem prezesa Mariusza Waszkiewicza parking od strony Błoń powinien być ograniczony do minimalnej ilości miejsc dla obsługi strefy mediów oraz dla kibiców przyjezdnych. - Ponadto taki obiekt powinien być wykorzystywany jedynie w dni meczowe - komentuje prezes Mariusz Waszkiewicz.

Przy stadionie powstanie pomnik Henryka Reymana

W ramach rozpatrywania uwag uwzględniono wnioski Socios Wisła Kraków, by przy stadionie powstał pomnik Henryka Reymana, a także by parkingi od strony północnej (od ul. Reymonta) rozbić na dwa oddzielne obiekty, pomiędzy którymi prowadzić będzie główny trakt wejściowy na stadion.

- Dyskusja w sprawie zagospodarowania stadionu Wisły zmierza w dobrym kierunku, związanym z tym, by obiekt był funkcjonalny nie tylko dla kibiców, ale też dla mieszkańców. To spowoduje, że ta okolica będzie jeszcze bardziej atrakcyjna pod względem rekreacyjnym - zaznacza Stanisław Moryc, przewodniczący Komisji Sportu RMK. - Do tematu zagospodarowania stadionu wrócimy, kiedy powstaną pierwsze plansze dotyczące rozwiązań architektonicznych i zostaną określone pierwsze szacunki związane z kosztami przedsięwzięcia - dodaje.

Od strony ul. Reymonta zaplanowano Aleję Wiślackich Gwiazd

Przypomnijmy, że projekt stadionu Wisły z 2009 r. zakładał budowę przy tym obiekcie dwóch parkingów podziemnych na 600 miejsc każdy - od strony al. 3 Maja i ul. Reymonta. Były prezentowane wizualizacje, na których widać było nad parkingami treningowe boiska piłkarskie. Ta wizja nie została zrealizowana z powodu zbyt dużych kosztów. Obecnie budowa takich parkingów szacowana jest na ok. 176 mln zł. Powstała więc wizja budowy parkingów naziemnych, tak by pomieścić wymaganą liczbę 1200 aut.

Koncepcję zagospodarowania otoczenia stadionu Wisły spółka Archetus przygotowała w ramach umowy z kwietnia tego roku, na mocy której, za 9,7 mln zł, ta firma przekazuje miastu prawa autorskie do projektu stadionu Wisły i opracowuje koncepcję modernizacji obiektu oraz przylegających terenów.

Dokument zakłada, że od strony al. 3 Maja oprócz parkingu na ok. 500 pojazdów powstanie boisko z trybuną (ma przylegać do parkingu).

Od strony ul. Reymonta zaplanowano Aleję Wiślackich Gwiazd, skwer z pomnikiem Henryka Reymana oraz budynek Muzeum Wisły Kraków, do którego przylegałby parking naziemny na ok. 100 aut - obiekty otaczałaby zieleń. Trzeci parking na ok. 400 samochodów zaplanowano bliżej hali TS Wisła. Pozostałby natomiast jednopoziomowy, naziemny parking dla VIP-ów na 200 pojazdów za trybuną zachodnią.

Stadion Wisły za 640 mln zł, a będzie jeszcze drożej

Stadion Miejski im. Henryka Reymana został zgłoszony jako jedna z aren planowanych na 2023 rok Igrzysk Europejskich. W przypadku otrzymania przez miasto dotacji z budżetu centralnego, ZIS przewiduje przystosowanie stadionu do potrzeb wynikających z organizacji tej imprezy. Same wykonanie prac remontowych piłkarskiego obiektu szacuje się na ok. 20 mln zł, a zagospodarowanie terenów wokół niego i budowę parkingów naziemnych na 40-60 mln zł (środki będą pochodzić z budżetu miasta, ale ZIS będzie również starać się o dotację z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Sportu). Dotychczas budowa stadionu przy ul. Reymonta (powstał w latach 2004-2011) kosztowała miasto ok. 640 mln zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Częściowo podziemny parking przy stadionie Wisły i otwarcie na Park Jordana - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie