Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Część budynków przy Wesołej zostanie rozebranych. Miasto zapowiada, że plan zagospodarowania dla tych terenów jest na ukończeniu

PD
Andrzej Banaś / Polskapress
Krakowscy urzędnicy zapowiadają, że prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Wesołej zbliżają się do końca. Dokument ma być gotowy na przełomie lipca i sierpnia br. Wówczas ma się również odbyć publiczna dyskusja na jego temat.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Temat wykupu Wesołej pojawił się w 2018 roku, przed wyborami samorządowymi. Do transakcji doszło rok później w listopadzie. Kraków ostatecznie zapłacił za ten zakup ponad 283 mln zł. Kwota ta została podzielona na 10 rat, wypłacanych co roku do 2028 r. Wykupione tereny zajmują ok. 9,13 ha, na których znajduje się 17 zabytkowych budynków oraz rozległe tereny zieleni (w tym pomniki przyrody).

Od momentu przejęcia terenów miasto informowało, że trwają pracę nad projektem miejscowego planu zagospodarowania dla tych terenów. Do tej pory nie podawano jednak konkretnej daty kiedy dokument zostanie przedstawiony. Kilka dni temu urzędnicy zadeklarowali, że plan jest już na ukończeniu. W tej chwili jest aktualizowany o wytyczne konserwatorskie, a jego przedstawienie urzędnicy miejscy szacują na przełom lipca i sierpnia. Wówczas ma się również odbyć publiczna dyskusja na jego temat.

Zgodnie z jego założeniami na Wesołej miałyby zostać odtworzone ogrody renesansowe, a w centralnej części – w sąsiedztwie byłego szpitala zakaźnego – powstać rynek wielkością zbliżony do placu Wolnica. Jego koncepcja ma się wykluć w konkursie architektonicznym, który będzie ogłoszony po uchwaleniu planu.

Równolegle miasto chce przystąpić do porządkowania terenu ze zbędnych obiektów, które nie figurują w ewidencji lub rejestrze zabytków i na których likwidację zgodziła się wojewódzka konserwator zabytków. W sumie ma zostać wyburzonych 14 budynków. Urzędnicy precyzują, że rozbiórce zastaną poddane tylko obiekty o charakterze technicznym, takie jak: garaże, stolarnie czy magazyny. Dodają, że nie mają one żądnych walorów architektoniczno-historycznych.

Jednym z wyburzonych budynków ma być ten znajdujący się pod adresem ul. Kopernika 19E. Do właścicieli, których nieruchomości są położone w jego sąsiedztwie została już wysłana przez miasto informacja o jego planowym wyburzeniu.

Dokumentację formalno-prawną niezbędną do przeprowadzenia takich rozbiórek przygotuje spółka ARM Inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto