Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków czekał na to kilkanaście lat: w tym roku w końcu otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie 52a "Łapianka"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fort "Łapianka"
Fort "Łapianka" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na ten moment Kraków i jego mieszkańcy czekali kilkanaście lat: w tym roku w Forcie 52a "Łapianka" ("Jugowice") w końcu zacznie działać Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Remont zabytkowego obiektu przy ulicy Fortecznej budził kontrowersje ze względu na duże koszty inwestycji. Mówiono, że "Łapianka" to studnia bez dna. Co jednak istotne najwięcej pieniędzy wydano nie na sam remont cennego zabytku, a na budowę zupełnie nowych pomieszczeń, w których odbywać się będą m.in. wystawy, jak również konferencje.

Kraków będzie miał nowe muzeum: w Forcie 52a "Łapianka"

Pomysł, by powstało Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, pojawił się już w 2008 r. Nowy oddział Muzeum Krakowa zacznie działać w br.: 15 lat po tym, gdy zaczęto czynić przymiarki do jego stworzenia. Na uruchomienie Centrum trzeba 250 tys. złotych (to m.in. koszty, związane z przygotowaniem wystaw).

Dużo więcej kosztował remont fortu i budowa nowych pomieszczeń, w których mają się odbywać wystawy i konferencje (powstały obok istniejącego budynku koszar). Koszt inwestycji to ok. 31 mln zł.

- Fort "Jugowice" należał do najbardziej zniszczonych obiektów Twierdzy Kraków - mówią magistraccy urzędnicy. - Na jego terenie przez wiele lat działały zakłady produkcyjne win owocowych. W tym czasie fort poddany został znacznym przekształceniom, zniszczeniu, jak również degradacji - poinformowała nas Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Koszt inwestycji byłby mniejszy, gdyby ograniczono się do samego remontu fortu.

Ale jest zbyt mały, by można tam było uruchomić nowe muzeum. - Posiada stosunkowo niewielką powierzchnię, wynoszącą niewiele ponad 600 m2, w skład której wchodzą jedynie cztery większe sale, a na pozostałą powierzchnię składają się niewielkie pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne. Ta przestrzeń byłaby niewystarczająca dla funkcjonowania nowego muzeum - przekonuje nas Emilia Król.

Nowe pomieszczenia to ponad 3 tys. m2 powierzchni użytkowej, zlokalizowanej na dwóch kondygnacjach. Składają się z przeszklonego od góry hallu, który stanowi łącznik między nowymi pomieszczeniami a istniejącym zabytkowym budynkiem koszar. W nowej części obiektu znajdują się m.in. pomieszczenia, przeznaczone na stałą i czasową ekspozycję muzealną, sale konferencyjne itp.

Urzędnicy wyliczają, że koszty budowy pomieszczeń wyniosły 70 proc. wartości całej inwestycji, czyli około 22 mln zł. Otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego planowane jest na wrzesień 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków czekał na to kilkanaście lat: w tym roku w końcu otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie 52a "Łapianka" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto