Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Cystersi z Mogiły otworzyli muzeum, w którym opowiadają historię opactwa [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Gromadzone przez wieki księgi, rękopisy, starodruki, bogato zdobione szaty liturgiczne z końca XVII wieku - m.in takie eksponaty można oglądać w otwartym w sobotę Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów i ogólnodostępnej bibliotece w mogilskim klasztorze. Na razie obiekt dostępny jest dla grup zorganizowanych. Wkrótce będzie można go zwiedzać indywidualnie. Otwarcia i poświęcenia muzeum dokonał kardynał Stanisław Dziwisz.

FLESZ - Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych

od 16 lat

Jak podkreśla o. Wincenty A. Zakrzewski – przeor administrator - muzeum to efekt realizowanego od 2014 roku projektu utworzenia muzeum zakonu, które pozwalałoby zainteresowanym korzystać nie tylko z posiadanych od lat gromadzonych wydawnictw ale również archiwaliów.

- Po prawie siedmiu latach możemy uznać nasz projekt za ukończony - mówi o. Zakrzewski.

Muzeum mieści się będzie w skrzydle południowym klasztoru, w domu opata i w dawnym przeoracie, w których zakończono prace budowlane i konserwatorskie.

- W salach, w których dziś są eksponowane zbiory wcześniej były salki katechetyczne, punkt charytatywny, magazyn sklepiku klasztornego, a po wojnie w kaplicy akademickiej składano ziemniaki i jabłka na zimę. Muzeum ma za zadanie pokazać całą historię cystersów na tle opactwa mogilskiego - od wspomnienia życia św. Bernarda i pierwszych pustelników, przez piętnastowieczny brewiarz, który przepisywany był przez tutejszych mnichów, po najnowsze odkrycia na terenie klasztoru - mówi o. Mateusz Kawa.

Nie tylko historia

W salach muzealnych pokazana jest nie tylko historia zakonu Cystersów na świecie, ale przede wszystkim w kraju zwłaszcza w Mogile. Zakon w przyszłym roku obchodzić będzie 800 lat osiedlenia przez Iwo Odrowąża. Z niebywale bogatej cysterskiej biblioteki oraz archiwum zaprezentowane zostały gromadzone przez wieki księgi, rękopisy, starodruki. Obok sztuki złotniczej pokazano szaty liturgiczne z końca XVII wieku, które według tradycji klasztornej są darem króla Jana III Sobieskiego.

Eksponaty, jakie znajdziemy w nowym muzeum, to m.in. dokumenty klasztorne sprzed około 800 lat, starodruki, inkunabuły, „Agenda” opatów mogilskich, iluminowana w 1531 r. przez Stanisława Samostrzelnika, oryginalne kafle renesansowe z przedstawieniami Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki, szaty i naczynia liturgiczne czy obrazy. Najstarszym pokazywanym eksponatem jest skrzynia drewniana, okuwana, z początku XIII wieku.

Zabytkowe kafle i fragmenty podług

Na nowej ekspozycji pokazane są również dawne instalacje jak piec, który służył do ogrzewania dzięki kanałom w podłodze i w ścianach pomieszczeń oraz obudowanej Młynówki, przepływającej przez dom Opata, która nie tylko napędzała pobliski młyn i kuźnie, ale służyła także do czyszczenia sanitariatów.

Na ekspozycji nie zabrakło wydobytych w czasie prowadzonych prac budowlanych okrytych zabytkowych kafli i fragmentów podłóg.
Uzupełnieniem eksponatów jest prezentacja multimedialna.

Ekspozycja muzealna kończy się na historii kultu mogilskiego Krzyża, wizycie w 1979 r. w Mogile Ojca Świętego Jana Pawła II.

Msza święta i koncert

Przed otwarciem muzeum odprawiono mszę świętą w intencji osób, które przyczyniły się do powstania tego obiektu. Później wysłuchano koncertu, podczas którego zaprezentowano utwory w wykonaniu Męskiego Kwartetu Wokalnego Triplum oraz zespołu instrumentalnego Clara Tumba.

Prace budowlane rozpoczęły się w Mogile wiosną 2017 roku. Oprócz konserwacji i przystosowania istniejących pomieszczeń dla jego potrzeb, konieczne było m.in. osuszenie obiektu na zewnątrz. Została też dobudowana parterowa część wejściowa. Dziedziniec południowy, z którego jest wejście do muzeum, zyskał odpowiednią nawierzchnię, wokół została uporządkowana zieleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Cystersi z Mogiły otworzyli muzeum, w którym opowiadają historię opactwa [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto