Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz gorsza sytuacja w szpitalach. Co ze szpitalem tymczasowym w hali EXPO?

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kolejka karetek przed SOR w szpitalu Narutowicza
Kolejka karetek przed SOR w szpitalu Narutowicza Aneta Żurek
Kolejka karetek przed SOR-em, chorzy odsyłani do domu z powodu likwidacji oddziałów, pacjenci covidowi mieszają się z niecovidowymi - tak wygląda codzienność w krakowskich szpitalach. W placówce miejskiej im. Gabriela Narutowicza pacjentka z chorym sercem dwukrotnie trafiła na SOR i mimo, że powinna zostać przyjęta do szpitala, odesłano ją do domu, bo oddział kardiologiczny przestał istnieć, a łóżka zamieniono na covidowe. Kiedy pacjentka poszła do lekarza w godzinach jego pracy, ten odesłał ją na SOR, twierdząc, że ma długą kolejkę pacjentów covidowych. - To spychologia i zwykłe draństwo, bo lekarz doskonale wie, że na SOR-ach sytuacja jest dramatyczna - mówi lekarka jednego z krakowskich szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Z danych przekazanych przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wynika, że łóżka covidowe w krakowskich szpitalach zajmują już niemal 21 proc. wszystkich łózek.

- Niestety, przy tak narastającej liczbie zakażonych nie ma innego wyjścia, jak zwiększanie liczby łóżek dla chorych na COVID-19. Dyrektorzy szpitali zapewniają mnie, że ich placówki działają bez większych problemów, a planowe operacje odbywają się. Nowe łóżka covidowe muszą powstawać kosztem oddziałów specjalistycznych. Z uwzględnieniem wyłączeń obszarów najbardziej newralgicznych (takich jak neorochirurgii, neonatologii, pediatrii, onkologii, terapii udarów itp.) – stopniowo osiągamy poziom 25 proc, czyli jedna czwarta wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach jest przeznaczona dla pacjentów z COVID-19 - dodaje Łukasz Kmita.

Konieczne czekanie w kolejce

W Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie przekształcono dwa oddziały do leczenia pacjentów z COVID-19: Oddział Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc oraz Oddział Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wydzielono jedno łóżko do leczenia pacjenta na COVID-19, a w ramach SOR utworzono 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem tej choroby.

- W poradni kardiologicznej przyjmowani są wszyscy pacjenci, którzy mają ustalony termin wizyty na konkretny dzień. Leczenie pacjentów chorych na COVID-19 odbywa się w oddziałach covidowych, a pacjenci podejrzani o COVID-19 są izolowani w izolatkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub oddziału na którym są hospitalizowani. Liczba karetek przyjeżdżających do SOR jest różna w odniesieniu do dni i pory dnia, często jest ich bardzo dużo i konieczne jest czekanie w kolejce – mówi Agnieszka Marzęcka – Wójcik, rzecznik prasowa Narutowicza.

Z kolei szpital Rydygiera na początku tygodnia uruchomił kolejne łóżka dla chorych z COVID-19. Tym razem przekształcono 22 łóżka z Oddziału Ortopedii, a od 1 grudnia do covidowych łóżek respiratorowych zostało dołożonych kolejnych pięć z oddziału intensywnej terapii (razem już 10). Wcześniej szpital przekształcił 22 łóżka "kardiologiczne" i 40 "rehabilitacyjnych". Oznacza to, że od grudnia Rydygier dysponuje 84 łóżkami covidowymi plus 10 łóżek z respiratorami.

- Dla osób mających problemy z sercem oznacza to, że muszą szukać pomocy w innych szpitalach. Z kolei coraz więcej łóżek z respiratorami w oddziałach covidowych oznacza, że trzeba będzie rezygnować z zaplanowanych operacji – mówi Edyta Przybylska, rzecznik szpitala Rydygiera.

Co ze szpitalem tymczasowym?

Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być ponowne uruchomienie szpitala tymczasowego w hali EXPO przy ul Galicyjskiej.

Podczas trzech najtrudniejszych miesięcy w szpitalu tymczasowym w hali EXPO było leczonych łącznie ok. 500 pacjentów covidowych. Na początku czerwca tego roku placówka przestała funkcjonować, po tym, jak sytuacja epidemiologiczna poprawiła się.

Wojewoda poinformował jednak, że na razie nie ma szans na ponowne zorganizowanie tam szpitala tymczasowego.

- Skończyła się umowa na wynajem obiektu, a władze EXPO zadeklarowały, że dalej chcą tam prowadzić działalność biznesową - mówił Łukasz Kmita.

Z kolei Grażyna Grabowska prezes Targów w Krakowie twierdzi, że ostatni raz z wojewodą rozmawiała, kiedy w maju likwidowano tymczasowy szpital w hali EXPO. Prezes Targów zauważa, że do tej pory nikt nie wyszedł z inicjatywą ponownego utworzenia tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19.

- Z pewnością byłaby to jednak bardzo droga operacja, ponieważ całą infrastrukturę takiego miejsca trzeba byłoby budować na nowo - mówi Grażyna Grabowska.

Trzy miesiące w hali EXPO

Przypomnijmy, na początku czerwca, po blisko trzech miesiącach działalności, szpital tymczasowy w hali EXPO zakończył swoje funkcjonowanie. W sumie leczono tam około 500 osób chorych na COVID-19. Przy chorych pracowało ponad 140 osób personelu medycznego. Zespół pochodził z różnych szpitali, ale trzon stanowiła kadra szpitalu patronackiego.

Pierwotnie wojewoda chciał, by zarządca targów zgodził się na postawienie części infrastruktury szpitalnej, na wypadek kolejnych fal koronawirusa. EXPO zaproponowało jednak 200 tys. zł miesięcznie za taką możliwość.

- Zaproponowano nam wynajem jednej hali, w miejscu gdzie funkcjonowała intensywna terapia oraz pozostawienie części infrastruktury. Patrząc jednak na koszty uznaliśmy, że nie byłoby to nieracjonalne z punktu widzenia wydatkowania środków publicznych. Podjęliśmy więc decyzję o całkowitej rozbiórce infrastruktury – mówił pod koniec maja tego roku Kmita.

Tymczasem środa przyniosła nam rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 29 tys. zakażeń COVID-19 w Polsce, w tym 2570 w Małopolsce. To rekord czwartej fali pandemii koronawirusa. W ubiegłym tygodniu w środę w skali kraju odnotowano 28 380 zakażeń. Z powodu koronawirusa było też dużo zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło 161 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 409 osób. W Krakowie odnotowano 831 osób zakażonych, w powiecie krakowski, 246, wielickim 183, chrzanowskim 132, wadowickim 106.

FLESZ - Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Coraz gorsza sytuacja w szpitalach. Co ze szpitalem tymczasowym w hali EXPO? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto