Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co po 8 klasie? Nowe zawody w rekrutacji 2022: można zostać specjalistą od stoisk targowych i montowania wielkich scen

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krakowscy urzędnicy wskazują, że krakowskie szkoły kształcą m.in. w zawodach związane z funkcjonowaniem lotnictwa i portów lotniczych. Są to: technik awionik, technik mechanik lotniczy, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik lotniskowych służb operacyjnych - do których rekrutację prowadzą: Technikum Mechaniczne nr 17, Technikum Mechaniczne nr 30 i Technikum Ekonomiczno-Handlowe nr 5.
Krakowscy urzędnicy wskazują, że krakowskie szkoły kształcą m.in. w zawodach związane z funkcjonowaniem lotnictwa i portów lotniczych. Są to: technik awionik, technik mechanik lotniczy, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik lotniskowych służb operacyjnych - do których rekrutację prowadzą: Technikum Mechaniczne nr 17, Technikum Mechaniczne nr 30 i Technikum Ekonomiczno-Handlowe nr 5.
Pięć nowych zawodów znalazło się w tegorocznej ofercie dla uczniów kończących szkołę podstawowa i decydujących o swojej przyszłości. W trwającej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych mogą wybrać np. klasę dla przyszłych techników obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego albo tę, po której zostaną technikami montażu i automatyki stolarki budowlanej. Krakowski magistrat przypomina jednocześnie, że oprócz nowości młodzi ludzie mogą się zdecydować także na atrakcyjne zawody, w których szkoły w stolicy Małopolski już kształcą - np. na te związane z funkcjonowaniem lotnictwa i portów lotniczych.

FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

od 16 lat

Trwa właśnie nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Na tegorocznych ósmoklasistów czeka w sumie ponad 10,4 tys. miejsc w placówkach prowadzonych przez gminę Kraków: liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia. W najnowszej rekrutacji zaproponowano kandydatom kilka nowych zawodów. Są to:

  • technik chłodnictwa i klimatyzacji,
  • technik izolacji przemysłowych,
  • technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
  • monter konstrukcji targowo-wystawienniczych.

Rekrutację do klas pierwszych, w których młodzi ludzie będą się uczyć tych zawodów, prowadzi Technikum Budowlane nr 1 i Branżowa Szkoła I stopnia nr 1, wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.

- Jesteśmy szkołą stricte budowlaną, a skoro pojawiły się w styczniu tego roku w wykazie zawodów szkolnictwa branżowego nowe zawody z tej dziedziny, uważaliśmy, że powinniśmy je mieć w swojej ofercie. Te zawody nie pojawiły się znikąd, tylko na wniosek pracodawców, wzięły się z potrzeb rynku pracy. Dlatego pozyskaliśmy wszystkie potrzebne zgody, akceptacje odpowiednich urzędów i uruchomiliśmy nabór - mówi nam Sławomir Zbylut, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr 1.

Jak zwraca uwagę dyr. Zbylut, jeśli chodzi np. o przemysł targowo-wystawienniczy, niestety jest tam wiele działania po amatorsku, a w efekcie nie brak wypadków wśród osób pracujących w tej branży.

- Dzisiaj tymczasowe konstrukcje nie zawsze są małogabarytowe, buduje się przecież ogromne sceny na potrzeby koncertów, różnych wydarzeń. Tymczasem można usłyszeć opinie, że to nic wielkiego nauczyć się skręcania konstrukcji. Tak, tylko żeby było od kogo się uczyć - a póki co nie ma od kogo, są tylko ludzie, którzy zdobywali umiejętności, ucząc się na własnych błędach. W nauce tych wprowadzanych nowych zawodów bardzo ważnym aspektem będą przepisy bhp, bo budownictwo jednak wciąż jest na drugim miejscu pośród najbardziej wypadkowych branż - mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr 1.

Szkoła planuje przyjąć po maksymalnie 20 osób, które kształciłyby się w wybranym nowym zawodzie. Do tego klasy dla takich chętnych byłyby tworzone jako dwuzawodowe (tak jak obecnie w jednej klasie w tej szkole łączy się takie zawody, jak np. stolarz i monter zabudowy).

Czym będzie zajmował się np. monter konstrukcji targowo-wystawienniczych? Dzięki nauce tego zawodu posiądzie umiejętności robotnicze, będzie fachowcem od montażu, demontażu i naprawy. Natomiast technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego będzie mógł w tej branży zająć się także projektowaniem, analizami, optymalizacją, kosztorysowaniem itp., a wszystko to z użyciem stosownych programów komputerowych.

- Działka targowa i wystawiennicza zawsze będzie istniała i zawsze tacy pracownicy będą potrzebni. Pandemia praktycznie do zera zdusiła wielkie wydarzenia plenerowe, koncerty itp., ale teraz to wszystko się odbudowuje. Te zawody są i będą potrzebne, istotne też, żeby zmontowane konstrukcje - np. wielkie sceny - były trwałe i bezpieczne - podkreśla Sławomir Zbylut.

Krakowski magistrat, przekazując informacje o nowych profesjach, które obejmuje tegoroczna rekrutacja, zaznacza, że ciekawą ofertą kształcenia branżowego są także zawody, w których szkoły krakowskie już kształcą. Prezentujemy je na kolejnych slajdach w naszej GALERII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto