Kraków. Ciągle zmiany w ruchu na krakowskich ulicach z powodu inwestycji. Nadchodzą kolejne

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Udostępnij:
Od 31 stycznia do 4 lutego pojawią się kolejne zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego. Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, tym razem roboty sieciowe - w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej - będą prowadzone od strony ulicy Bratysławskiej. Ale to nie jedyne zmiany w Krakowie w nadchodzących dniach...

FLESZ - UE. Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu ul. Bratysławskiej i Wybickiego

W tym okresie wykonawca będzie sukcesywnie zajmował niewielkie fragmenty skrzyżowania od strony ul. Bratysławskiej, poczynając od strony północnej.

Najpierw prace prowadzone będą na chodniku i fragmencie jezdni pomiędzy torowiskiem a wjazdem na stację paliw. W kolejnych dniach roboty będą posuwały się w kierunku południowym skrzyżowania. Przez czas trwania robót skrzyżowanie będzie przejezdne, jednak kierowcy muszą się liczyć z zawężeniami pasów ruchu w poszczególnych etapach prac.

Królowej Jadwigi

W najbliższy poniedziałek, 31 stycznia, wykonawca przebudowy ul. Królowej Jadwigi rozpocznie prace na kolejnym, 150-metrowym odcinku tej ulicy – bliżej ul. Wyrwy-Furgalskiego. Ruch pojazdów będzie odbywał się tak, jak dotychczas – wahadłowo. Zgodnie z zapowiedzią wykonawcy, roboty na tym fragmencie potrwają do końca lutego br.

Grzegórzecka

W poniedziałek, 31 stycznia, zmieniła się organizacja ruchu na ul. Grzegórzeckiej. Do tej pory ruch pieszych i samochodów był niemożliwy z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego, prowadzonej przez PKP PLK w ramach modernizacji linii kolejowej E30.

Organizacja w tym rejonie miasta zmieniła się w następujący sposób:

 • przywrócony zostanie ruch samochodów w kierunku ul. Dietla
 • piesi i rowerzyści ponownie będą mogli przemieszczać się pod obiektem po stronie północnej
 • utrzymane zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych na wysokości Hali Targowej i ul. Zyblikiewicza.

Przebudowa skrzyżowania Telekiego-Strumienna-Tarnobrzeska-Pierzchówka

Pod koniec stycznia ruszą prace związane z przebudową układu drogowego w rejonie ulic: Telekiego, Strumiennej, Tarnobrzeskiej i Pierzchówka. Roboty realizowane będą przez dewelopera w ramach inwestycji niedrogowej. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

W ramach inwestycji niedrogowej deweloper przebuduje skrzyżowanie Telekiego, Strumiennej, Tarnobrzeskiej i Pierzchówka, wybuduje nowe chodniki i przejścia dla pieszych, przebuduje sieci podziemne (w tym elektryczną i kanalizacyjną).

W poniedziałek, 31 stycznia skrzyżowanie ulic: Telekiego-Strumienna-Tarnobrzeska-Pierzchówka zostanie zamknięte dla ruchu ogólnego. Dojazd do posesji przy ul. Strumiennej będzie zachowany (od strony ul. Telekiego). Podobnie – zapewnione będzie przejście dla pieszych w rejonie prac. Dla ruchu ogólnego wyznaczono objazdy:

– od strony ul. Turowicza: Turowicza, Herberta, Bujaka, Halszki, Beskidzką do Tarnobrzeskiej lub Malwową do Pierzchówka;

– od strony ul. Beskidzkiej: Beskidzką, Halszki, Bujaka, Herberta, Turowicza do Telekiego.

Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca br.

Od lutego ograniczony ruch na wiadukcie nad al. 29 Listopada

Przegląd techniczny estakady nad al. 29 Listopada, w ciągu ulic Lublańskiej i Opolskiej, wykazał pęknięcia wiaduktu. Na podstawie zleconej po tym przeglądzie ekspertyzy, Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował ograniczyć tonaż pojazdów przejeżdżających po estakadzie. Zmiany zaczną obowiązywać od wtorku, 1 lutego.

W trakcie przeprowadzanego w styczniu przeglądu technicznego, inspektorzy zwrócili uwagę na pęknięcia na jednej ze ścian estakady. Zlecono więc ekspertyzę, która miała określić, czy możliwa jest dalsza eksploatacja obiektu. Jej wyniki wykazały, że z wiaduktu można korzystać, ale konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu oraz wykonanie w ciągu najbliższych dwóch lat napraw.
Zgodnie z zaleceniami, od wtorku, 1 lutego, przez najbliższych kilka miesięcy obowiązywać będzie następujące ograniczenie:

 • w kierunku Nowej Huty z estakady będą mogły korzystać jedynie samochody osobowe oraz autobusy komunikacji miejskiej – pozostałe pojazdy będą kierowane na jezdnię na poziomie 0
 • w kierunku granic miasta ruch będzie przebiegał bez ograniczeń

ZDMK przygotowuje się do zlecenia opracowania robót naprawczych. Zgodnie z założeniami, ich realizacja będzie możliwa jeszcze w tym roku.

Korekta ruchu na ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej

Od wtorku, 1 lutego, od godz. 7.00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej na wysokości budowanego torowiska.

Roboty związane z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej przeniosą się na jezdnię południową ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Część tej ulicy, na wysokości budowanego torowiska, będzie zwężona. Ruch pieszych zostanie przeniesiony na stronę północną ulicy.

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu ul. Bratysławskiej i Wybickiego

Do 4 lutego obowiązują kolejne zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego. Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, tym razem roboty sieciowe w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej są prowadzone od strony ulicy Bratysławskiej.

W tym okresie wykonawca będzie sukcesywnie zajmował niewielkie fragmenty skrzyżowania od strony ul. Bratysławskiej, poczynając od strony północnej.

Najpierw prace prowadzone będą na chodniku i fragmencie jezdni pomiędzy torowiskiem a wjazdem na stację paliw. W kolejnych dniach roboty będą posuwały się w kierunku południowym skrzyżowania. Przez czas trwania robót skrzyżowanie będzie przejezdne, jednak kierowcy muszą się liczyć z zawężeniami pasów ruchu w poszczególnych etapach prac.

Rozbudowa 29 Listopada: drugi etap prac na skrzyżowaniu ks. Meiera i 29 Listopada

Od 7 lutego od godz. 07:00 do 18 lutego do godz. 17:00 prowadzone będą roboty związane z budową kanalizacji deszczowej w ramach drugiego etapu prac w rejonie skrzyżowania ul. ks. Meiera z al. 29 Listopada (na wysokości ul. Banacha).

W celu wykonania kanalizacji deszczowej w ramach rozbudowy al. 29 Listopada na kilkanaście dni (od 7 do 18 lutego) nastąpi zajęcie całej szerokości ul. ks. Meiera, chodnika oraz zieleńca (na wysokości ul. Banacha). Przejazd ul. ks. Meiera dla samochodów i autobusów będzie się odbywał po utwardzonej nawierzchni powyżej zamkniętej jezdni.

Rozbudowa ul. Jakubowskiego: od 7.02 zmiany w organizacji ruchu

Od poniedziałku, 7 lutego wprowadzony będzie jeden kierunek na ul. Jakubowskiego. Zmiana organizacji ruchu ma związek z rozbudową tej ulicy.

Roboty obejmą południową jezdnię ulicy od skrzyżowania z ul. Kostaneckiego do wjazdu na teren Szpitala UJ na wysokości ul. dr Marii Orwid. W związku z tym na tym odcinku wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy – kierowcy będą mogli dojechać do placówek szpitalnych od strony ulicy Kostaneckiego. Natomiast wyjazd do ul. Wielickiej będzie zapewniony z wykorzystaniem ul. dr Marii Orwid.

Zmiany będą dotyczyć także pieszych. Z użytkowania wyłączony będzie chodnik po stronie południowej. Na ul. Jakubowskiego będzie obowiązywał zakaz parkowania.

Z kolei na niedawno oddanej do użytku po przebudowie ul. Kostaneckiego zostanie utrzymany ruch dwukierunkowy. Niemniej na wysokości ul. Jakubowskiego wprowadzone będą lokalne zawężenia.

Inwestycje, które spowodują problemy w tym roku

"Na posiedzeniach zespołu ds. koordynacji działań podejmowanych w obszarze dróg publicznych, celem zapewnienia płynności ruchu drogowego, na bieżąco omawiane są plany działań dotyczące remontów oraz największych inwestycji, jakie będą realizowane w 2022 r." - podali urzędnicy miejscy.

W styczniowym spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Inwestycji Miejskich, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Powiatu Dróg Krakowskich, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A., Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Wśród omawianych inwestycji były m.in.:

 • prace PKP na terenie Gminy Miejskiej Kraków (m.in. Powstańców Wielkopolskich, Grzegórzecka, Podgórska, Dekerta, Zabłocie itp.)
 • S52 – Północna Obwodnica Krakowa
 • KST Krowodrza Górka – Górka Narodowa
 • Zachodnia Obwodnica Zielonek – Trasa Wolbromska
 • al. 29 Listopada – przebudowa
 • ul. Powstańców – Batowice-Dziekanowice – przebudowa układu drogowego
 • S7 – Kraków-Widoma
 • remonty nakładkowe

"Większość wspomnianych inwestycji będzie wiązać się z przejściowymi utrudnieniami dla użytkowników dróg. Miejskie jednostki (Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego) oraz Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK ustalili, że wspólnie z wykonawcami będą starali się tak prowadzić działania, aby były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców" - zapewniają urzędnicy.

Kostaneckiego

Od piątku, 28 stycznia od godz. 7.00 przywrócony został docelowy ruch na ul. Kostaneckiego. Oznacza to, że zakończyła się kompleksowa przebudowa jednej z ulic dojazdowych do placówek szpitalnych w Prokocimiu.

Przypomnijmy: roboty związane z przebudową ul. Kostaneckiego na odcinku od ul. Wielickiej do ul. Medycznej trwały od marca zeszłego roku. W ramach zadania, zostały wymienione instalacje podziemne, przebudowane chodniki, a po stronie zachodniej powstała ścieżka rowerowa. Pas drogi został poszerzony, by umożliwić powstanie drogi dla karetek i komunikacji autobusowej. Ułożono nową nawierzchnię asfaltową, a wszystkie przejścia dla pieszych zyskały specjalne oświetlenie w celu poprawy bezpieczeństwa. W ramach zadania przewidziano też nasadzenia: ponad 3 tys. krzewów róż oraz łącznie 30 drzew.

Wykonawcą zadania była firma Colas Polska Sp. z o.o. Wartość kontraktu to niecałe 6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ciągle zmiany w ruchu na krakowskich ulicach z powodu inwestycji. Nadchodzą kolejne - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
LidJA
Mam wrażenie, że Kraków to obudził się z jakiegoś snu zimowego ;) Inwestycja pogania inwestycję ! Mieszkam na Prądniku i najbardziej ciesz się, że niedługo uruchomią u nas tramwaj i ogarniają 29 Listopada! To naprawdę dużo tutaj zmieni.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie