Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Choinka pod Oknem Papieskim już po raz piętnasty świeci i cieszy oczy krakowian! W święta dołączy do niej żywa szopka

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Światełka na bożonarodzeniowym drzewku zapalił sam abp. Marek Jędraszewski, który wcześniej złożył krakowianom świąteczne życzenia apelując jednocześnie o to, by jak najlepiej wykorzystali te ostatnie dni Adwentu. Sobotniej uroczystości towarzyszył koncert zespołu Arka Noego, który rozgrzewał zgromadzoną po Oknem Papieskim publiczność oraz wizyta św. Mikołaja, który przyniósł prezenty zarówno mniejszym jak i większym mieszkańcom. To jednak nie koniec świątecznych atrakcji pod papieskim oknem w Krakowie. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią krakowscy franciszkanie - a dokładniej klerycy z II roku zapraszają na Żywą Szopkę. W poniedziałek 20 grudnia rozpocznie się jej montaż oraz montaż zagrody dla zwierząt, które przyjadą z krakowskiego ZOO w Wigilię. W tym roku ze względów pandemicznych, bracia franciszkanie nie organizują Jasełek, będą natomiast tradycyjne koncerty kolęd.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

od 16 lat

Mimo przenikliwego zimna i deszczu, które w sobotę 18 grudnia br. nawiedziły Kraków, pod Oknem Papieskim jeszcze przed godziną 16.00 zgromadziły się tłumy mieszkańców chcących zobaczyć uroczysty moment zapalenia świateł na bożonarodzeniowym drzewku. Oczekiwanie umilał zespół Arka Noego, który ku uciesze publiczności wyśpiewał swoje największe przeboje, jak również kolędy w energetycznych aranżacjach.

Punktualnie o godzinie 17.00 na scenie pojawili się m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita, którzy złożyli krakowianom i Małopolanom świąteczne życzenia. Wcześniej, kilka słów skierował do zgromadzonych metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, który przypomniał, że tradycja umieszczania rozświetlonej choinki oknem papieskim sięga 2006 r. W 1982 r. św. Jan Paweł II poprosił, by na Placu Świętego Piotra stanęła po raz pierwszy choinka.

– Dziękujemy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, że tę tradycję zapoczątkował w Rzymie i właśnie ona została przeniesiona do jego umiłowanego miasta, do Krakowa. Mówiąc o nim kierujemy nasze oczy w stronę Okna Papieskiego – powiedział arcybiskup, dodając, że mówiąc o choince musimy mieć na uwadze również śpiew aniołów spod Betlejem.

- Śpiew, który usłyszeli po raz pierwszy pastuszkowie: "Chwała na Wysokości Bogu, a na Ziemi pokój ludziom dobrej woli". Jeżeli Pan Bóg do nas przychodzi to chcemy na jego miłość odpowiedzieć miłością do siebie nawzajem. Dlatego w trakcie wieczerzy wigilijnej będziemy się w naszych domach dzielić opłatkiem na znak braterstwa i miłości - powiedział i zaapelował do zgromadzonych, by wykorzystali jak najlepiej ostatnie dni Adwentu.

Po słowach metropolity krakowskiego nastąpiła zapowiadana wizyta św. Mikołaja, który w tym roku przygotował paczki nie tylko dla zgromadzonych pod sceną. Tego wieczoru, wolontariusze wyruszyli także do krakowskich domów dziecka, by wręczyć paczki przebywającym tam dzieciom. Gdy zegar wskazał kilkanaście minut po godzinie 17.00 Arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał uroczystego zapalenia światełek na bożonarodzeniowym drzewku, które pod Oknem Papieskim będzie można podziwiać do 3 lutego 2022 roku.

To jednak nie koniec świątecznych atrakcji pod papieskim oknem w Krakowie. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na Franciszkańską wraca Żywa Szopka. W poniedziałek 20 grudnia rozpocznie się jej montaż oraz montaż zagrody dla zwierząt, które przyjadą z krakowskiego ZOO w Wigilię. W tym roku Świętej Rodzinie towarzyszyć będą dwie lamy, osiołek i kuc szetlandzki. Zwierzęta będzie można oglądać zarówno w Wigilię 24 grudnia od godziny 22.30 do północy, jak również w Boże Narodzenie 25 grudnia od godziny 15.00, aż do zakończenia występu zespołu Fioretti, który zacznie się o godzinie 18.00.

Obchody rozpoczną się jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 22.30, kiedy metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, złoży krakowianom świąteczne życzenia. Następnie każdy uczestnik będzie miał okazję, wraz z franciszkańskim zespołem Fioretti, pośpiewać kolędy. Wieczór zwieńczy pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

Boże Narodzenie upłynie pod znakiem wspólnego kolędowania, które rozpocznie „Kwartet C.D.N”. O godzinie 16.30 scenę opanuje zespół „Jakubowe Muszelki”, a na koniec o godzinie 18.00 po raz kolejny zagra grupa Fioretti. Ze względów pandemicznych, w tym roku bracia franciszkanie zrezygnowali z organizowania Jasełek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto