Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków chce być jak Wrocław? Zamiast krasnali w mieście pojawią się smoki

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim zwyciężył projekt stworzenia toalet przy placach zabaw w każdej dzielnicy.
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim zwyciężył projekt stworzenia toalet przy placach zabaw w każdej dzielnicy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Znane są już wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Krakowa. Zgodnie z projektami, które zyskały największe powodzenie wśród mieszkańców, w trzech dzielnicach miasta powinien pojawić się smoczy szlak wzorujący się na wrocławskich krasnalach. Więcej też będzie się działo na Rondzie Mogilskim, gdzie autorzy zwycięskich projektów zaproponowali koncerty i zajęcia z jogi. To tylko nieliczne ze 180 wybranych wniosków. Jak wynika z dokumentu przedstawionego przez miasto, najchętniej wybierane były zadania dotyczące zieleni i ochrony środowiska - 39 proc, a także kultury - 17 proc. oraz sportu i infrastruktury sportowej - 14 proc.

FLESZ - Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

od 16 lat

Najwięcej głosów krakowianie oddali na projekt "Toalety przy placach zabaw w każdej dzielnicy". Ten ogólnomiejski wniosek zdobył poparcie dokładnie 16 336 osób. Niewiele mniejszą popularnością cieszył się pomysł zasadzenia Lasu Krakowian (ponad 15 tys. głosów) oraz zadanie "Zielone Płuca Krakowa - zielona każda dzielnica" (ponad 13 tys. głosów). Pierwsze dwa projekty na realizację otrzymały po milionie złotych, trzeci - 1 mln 350 tys. Na projekty ogólnomiejskie w tym roku przeznaczonych było 7 milionów. Największe sumy zgarnęły wnioski, które znalazły się na czwartym i piątym miejscu, czyli "Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce! Nowy etap" oraz "Lodowisko dla krakowian". Oba otrzymały 1 mln 400 tys. zł

Pozostałe zwycięskie projekty ogólnomiejskie to:

  • Rehabilitacja w Schronisku dla Zwierząt - 150 tys. zł
  • Strażacka Mobilna Izba Przyjęć - etap II - 240 tys. zł
  • Kraków zrywa z betonem - 150 tys. zł
  • Stop Dzikim Wysypiskom Śmieci! - 33 tys. zł
  • Strefa relaksu na Podgórzu - 40 tys. zł
  • Mobilne zestawy ratujące życie z AED dla Straży Miejskiej - 70 tys. zł
  • KOMPUTEROWY KURS Z KLUBEM HERKULES - 33 tys. zł
  • Wielofunkcyjne stóły do gry Teqball w Nowej Hucie - 33 tys. 600 zł

Krakowianie rokrocznie stawiają na projekty zielone, infrastrukturalne i kulturalne i ten trend w budżecie obywatelskim utrzymuje się również w tym roku - prawie 40 proc. wybranych projektów wiąże się z zielenią i ochroną środowiska. Dotyczy to także projektów dzielnicowych. W niemal każdej części Krakowa wygrały wnioski o ochronę lub posadzenie nowych drzew. Poza tym krakowianie wybrali także Rewitalizację Parku Wyspiańskiego, utworzenie parków i ogrodów sąsiedzkich w Krowodrzy, kontynuację tworzenia zielonej ściany przy Młynówce Królewskiej, park kieszonkowy na osiedlu Złocień czy prace nad płaszowskimi Bulwarami Wiślanymi.

– Cieszy nas coraz większe zainteresowanie mieszkańców projektami ekologicznymi. Ta tendencja się zmieniła na przestrzeni lat. W pierwszych edycjach budżetu obywatelskiego chętniej były wybierane projekty infrastrukturalne

– mówi wiceprezydent Andrzej Kulig.

W sumie pod głosowanie zostało poddanych 596 zadań, w tym 99 ogólnomiejskich i 497 dzielnicowych. Dopisała także frekwencja - oddano ponad 51 tys. ważnych głosów, czyli o blisko 6,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Ponad połowa wszystkich głosów została oddana przez mieszkańców wieku od 26 do 45 lat.

W Budżecie Obywatelskim zwyciężył także projekt z pogranicza turystyki i kultury - dotyczący umieszczenia w różnych częściach miasta miniaturek smoków. Taki pomysł zwyciężył w trzech dzielnicach – na Starym Mieście, Grzegórzkach i w Podgórzu. Tam zaproponowano stworzenie podgórskiego szlaku Smoków wzorowanego na wrocławskich krasnalach.

Na terenie dzielnicy w różnych – ciekawych turystycznie miejscach ukrytych byłoby 10 niewielkich (0,2-0,5 m) rzeźb smoków nawiązujących swoim wyglądem (ubiorem, atrybutami) do lokalizacji w których byłyby one posadowione. Wybór lokalizacji dla Smoków miałby nastąpić w toku współpracy przy realizacji projektu miejskiej jednostki realizującej, wnioskodawcy oraz właściwej Rady Dzielnicy. Projekt zakłada również wyposażenie smoków w kod QR umożliwiający pozyskanie przez przechodniów informacji o kontekście historycznym i kulturowym miejsca oraz rzeźby

- czytamy w projekcie.

Inicjatorzy ustawienia smoków w Krowodrzy zaplanowali z kolei osiem rzeźb, które miałyby być ukryte w często odwiedzanych miejscach i prowadzić przez najciekawsze miejsca dzielnicy. Natomiast projekt, który wygrał w dzielnicy Zwierzyniec, przewiduje stworzenie ok. 21 rzeźb smoków na szlaku ze Starego Miasta do Podgórza.

Jak co roku głosy zdobyły także projektu z obszaru samej kultury. Wśród nich wspomniane wcześniej koncerty na Rondzie Mogilskim, Kino pod gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy zakupy nowych książek do Filii nr 17 Biblioteki Kraków na Prądniku Białym. Środki z Budżetu Obywatelskiego będą również przekazane na bilety dla seniorów do krakowskiego kina Paradox oraz na stworzenie kina na Plaży w Podgórzu. Poparcie krakowian zyskał również wniosek o zorganizowanie Festiwalu bardów inspirowanego twórczością Jacka Kaczmarskiego. Projekt ten wygrał Dzielnicy II Bieżanów-Prokocim i odbywałby się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Na Wrzosach 57.

W tym roku najbardziej aktywną w głosowaniu była dzielnica Dębniki, następnie Podgórze i Nowa Huta. Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w Podgórzu, Nowej Hucie, Prądniku Białym i w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków chce być jak Wrocław? Zamiast krasnali w mieście pojawią się smoki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto