Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Cenne odkrycie na ulicy Krakowskiej. To może być owiana legendą brama

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na przebudowywanej ulicy Krakowskiej odkryto kolejny relikt. Decyzją konserwator zabytków, prace remontowe na obszarze okalającym znalezisko zostały wstrzymane. Na razie nie wiadomo czy odkrycie archeologiczne wpłynie na harmonogram prac na ul. Krakowskiej.

WIDEO: Krótki wywiad

Po przyczółkach Mostu Królewskiego, którego początki sięgają 1335 roku i pozostałościach po piwnicach domu, we wtorek, 22 października pod przebudowywaną ul. Krakowską odkryto kolejny relikt. Według wstępnych hipotez archeologów odkryto średniowieczną kanalizację lub owianą legendą XII-wieczną Bramę Solną, będącą przeprawą porównywalną gabarytowo i dziejowo do Bramy Floriańskiej.

Nie jest więc wykluczone, że kolejne odkrycie może więc wpłynąć na opóźnienia w przebudowie ul. Krakowskiej. W urzędzie wyjaśniają jednak, że na etapie powstawania projektu budowlanego przebudowy ul. Krakowskiej archeolodzy sprawujący nadzór nad pracami nie byli w stanie przewidzieć tego, co dziś odsłoniła ziemia. - Na przestrzeni lat badacze nie mieli możliwości zbadania obszaru przy ul. Meiselsa i zinwentaryzowania tego, o czym mówiły podania - przekonują w magistracie.

"Takie informacje są natomiast kluczowe dla wykonawcy i inwestora prac. Dzięki nim, na etapie sporządzania kosztorysu inwestorskiego, można dokładnie oszacować cenę metra prac prowadzonych na tak cennym historycznie obszarze, a dodatkowo zaplanować np. ręczną odkrywkę ziemi oraz termin zakończenia robót" - przyznają urzędnicy.

Małopolska konserwator zabytków wyznaczyła archeologom czas na stworzenie programu badawczego w celu zidentyfikowania charakteru odkrytego reliktu. Niezwłocznie po zatwierdzeniu programu prac, przy ul. Meiselsa rozpoczną się badania archeologiczne.

Jak podają historyczne opracowania, ul. Krakowska została wytyczona w ramach planu lokacyjnego Kazimierza w 1335 r. Był to prastary szlak handlowy tzw. droga solna wiodąca przez Wieliczkę i Bochnię na Węgry. Początkowo północny odcinek nazywano Glinianą lub Szewską, środkowy – od początku Krakowską, zaś południowy – Solną. Była osią i najbardziej reprezentatywną ulicą miasta Kazimierz od XIV wieku i zamknięta z dwóch stron bramami: Glinianą i Solną.

Roboty budowlane związane z przebudową ul. Krakowskiej na pozostałym obszarze, czyli od naroża ul. Meiselsa do skrzyżowania z ul. Dietla, zostały wznowione.

Deklarowany przez wykonawcę termin zakończenia prac związanych z przebudową ulicy Krakowskiej to drugi kwartał 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Cenne odkrycie na ulicy Krakowskiej. To może być owiana legendą brama - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto