Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bulwary wiślane zostaną zmodernizowane. Wcześniej mieszkańcy wyrażą swoją opinię w sprawie zagospodarowania tego terenu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje się do realizacji projektu "Wisła łączy", w ramach którego zmodernizowane zostaną bulwary wiślane. Najpierw mają się jednak odbyć konsultacje społeczne, by mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie w sprawie zagospodarowania tego atrakcyjnego terenu.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Projekt rewitalizacji Bulwarów Wiślanych jest obecnie na etapie projektu koncepcyjnego i dotyczy zagospodarowania terenu lewego brzegu Wisły od ujścia Rudawy do Wisły do mostu Kotlarskiego. Projekt budowlany będzie możliwy do realizacji dopiero po uchwaleniu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, gdyż obecnie obowiązujący uniemożliwia rewitalizację bulwarów ze względu na bardzo wysoki wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej - nawet obecne zagospodarowanie nie mieści się w dopuszczalnej granicy

- informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

- Niestety projekt nowego miejscowego planu zagospodarowania dla bulwarów został odrzucony przez małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, w związku z czym termin przystąpienia do projektu budowlanego został odsunięty w czasie. Obecnie planujemy przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu bulwarów wiślanych - dodaje Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania bulwarów zaplanowano na początek lutego 2021 r.

W tegorocznym budżecie miasta na projekt "Wisła łączy - nowe bulwary" zarezerwowano 6 mln zł. W ogólnym założeniu to przedsięwzięcie ma na celu m.in. rozszerzenie bulwarów Wisły o jej dopływy oraz nowe zagospodarowanie terenu uwzględniające potrzeby mieszkańców, a także uwarunkowania przyrodnicze, funkcjonalne i historyczne.

- Projekt „Wisła łączy” zakłada także poprawę funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki obecnego zagospodarowania brzegów Wisły poprzez: rozdzielenie ruchu pieszego od rowerowego dzięki wprowadzeniu dodatkowego pasa zieleni, stworzenie nowych miejsc wypoczynku z widokiem na Wisłę oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów podkreślających prestiż tego wyjątkowego miejsca. Przyległe do bulwarów skwery również zostaną poddane analizie i uwzględnione w koncepcji zagospodarowania tworząc z bulwarami spójną i integralną całość - informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji bulwarów wiślanych „Wisła łączy” pierwszy raz został przedstawiony w 2018 r. Informowano już, że w pierwszej kolejności mogłaby zostać odnowiona część bulwaru od mostu Dębnickiego po Grzegórzki.

Projekt zakłada również połączenie bulwarów z jej dopływami. W planach prezentowano m.in. stworzenie tras pieszo-rowerowych oraz kajakowych wzdłuż Rudawy, Wilgi, Prądnika, Białuchy i Dłubni. Ciągłość ma zostać zapewniona też poprzez budowę kilku kładek oraz przystani. Co 500 metrów powstałyby kameralne miejsca do wypoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody.

W ramach zagospodarowania bulwarów miasto przewiduje też budowę kładek nad Wisłą Kazimierz - Ludwinów, Salwator - Dębniki i Grzegórzki - Zabłocie. Mają również powstać mniejsze kładki na rzekach dopływających do Wisły. Powstać ma także kilka stacji rowerowych park&bike.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto