Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej: wykonano około 95 procent prac. W lipcu planują otwarcie drogi

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W lipcu kierowcy, pasażerowie komunikacji miejskiej, rowerzyści oraz piesi mają zacząć korzystać z Trasy Łagiewnickiej i powstałej w jej ramach nowej linii tramwajowej. Tak zapowiada odpowiedzialna za przedsięwzięcie spółka Trasa Łagiewnicka.
W lipcu kierowcy, pasażerowie komunikacji miejskiej, rowerzyści oraz piesi mają zacząć korzystać z Trasy Łagiewnickiej i powstałej w jej ramach nowej linii tramwajowej. Tak zapowiada odpowiedzialna za przedsięwzięcie spółka Trasa Łagiewnicka. Marcin Banasik
W lipcu kierowcy, pasażerowie komunikacji miejskiej, rowerzyści oraz piesi mają zacząć korzystać z Trasy Łagiewnickiej i powstałej w jej ramach nowej linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Tak zapowiada odpowiedzialna za przedsięwzięcie spółka Trasa Łagiewnicka.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

- Prace związane z budową Trasy Łagiewnickiej są zaawansowane na około 95 procent. Plany wcześniejszego zakończenia prac pokrzyżowała najpierw pandemia, a później ulewne deszcze, które doprowadziły do zalania placu budowy. W zależności od dnia na placu budowy pracuje 160-180 osób - informują w spółce Trasa Łagiewnicka.

- Układ drogowy, który będzie tworzył Trasę Łagiewnicką jest już na ukończeniu. Wykonawca musi położyć nawierzchnię i wykonać prace wykończeniowe. Do wykonania pozostały też ostatnie elementy w tunelach oraz – w porozumieniu z Zarządem Dróg Miasta Krakowa – układy dróg lokalnych. Równolegle wykonawca inwestycji przygotowuje tereny, które będą służyły okolicznym mieszkańcom do rekreacji i uprawiania sportu - dodają w spółce Trasa Łagiewnicka.

Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

W ramach zadania powstały tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

W ramach zadania powstała linia tramwajowa z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Ta trasa dla tramwajów jest już gotowa, ale na otwarcie musi poczekać do zakończenia robót w części drogowej. Tak dla odcinka drogowego jak i tramwajowego zaplanowano bowiem wspólny system bezpieczeństwa w tunelach samochodowym i tramwajowym między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II.

- Na budowie linii tramwajowej zakończyliśmy układanie torowiska, gotowe są systemy zabezpieczenia ruchu i trwają ostatnie prace związane z montażem smarownic oraz sieci trakcyjnej. Korzystanie z nowej linii będzie możliwe, gdy zakończą się wszystkie prace związane z układem drogowym Trasy Łagiewnickiej - informują w spółce Trasa Łagiewnickiej.

W ramach inwestycji, w rejonie ulic Zbrojarzy i Turonia, wzniesiono też kładkę pieszo-rowerową nad Trasą Łagiewnicką, łączącą ulice Ruczaj i Pszczelną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej: wykonano około 95 procent prac. W lipcu planują otwarcie drogi - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto