Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Brak przejść dla pieszych i pasów ruchu na ul. Olszanickiej. Mieszkańcy alarmują

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Miejsce, w którym brakuje przejścia dla pieszych
Miejsce, w którym brakuje przejścia dla pieszych fot. Pan Wojciech
Mieszkańcy ul. Olszanickiej w Krakowie donoszą, że przy przystanku na żądanie Raczkiewicza do dziś nie wyznaczono przejść dla pieszych. Jakby tego było mało, przy tak ruchliwej ulicy brak jest pasów wytyczających ruch i uniemożliwiających wyprzedzanie. O komentarz poprosiliśmy urzędników z Wydziału Inżynierii Ruchu i Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

FLESZ - Remonty drożeją, ciężko o fachowców

od 16 lat

Napisał do nas Pan Wojciech, mieszkaniec ul. Olszanickiej, z prośbą o interwencję w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ulicy. Jak możemy się dowiedzieć przystanek, MPK Raczkiewicza przy ulicy Olszanickiej do tej pory pozostaje bez przejścia dla pieszych, o czym Pan Wojciech informował kilkukrotnie m.in. Wydział Inżynierii Ruchu UMK.

- Mamy ogromną trudność, by przejść przez ulice. Musimy wymuszać na pojazdach, by nas przepuściły na drugą stronę jezdni - mówi nam mieszkaniec.

Wydział Inżynierii Ruchu UMK tłumaczy, że wyznaczenie bezpiecznego przejścia dla pieszych w omawianej lokalizacji wymaga nie tylko odsunięcia przystanku, ale również uzupełnienia niezbędnej infrastruktury (brak chodnika po drugiej stronie, brak odpowiedniego oświetlenia). Wyznaczenie przejść dla pieszych w miejscach, w których brakuje właściwej infrastruktury, mogłoby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - twierdzą urzędnicy.

Jak mówi nam Pan Wojciech w WIR nie mieli jednak problemu z tym, by podobne przejście zrobić przy skrzyżowaniu ulicy z rondem Chełm i ulicą Chełmską.

Urzędnicy tłumaczą, że w przypadku tego miejsca występuje podstawowa infrastruktura umożliwiająca wyznaczenie przejścia, tj. obustronne chodniki, wobec czego zostało ono wyznaczone.

W sprawie realizacji przejścia dla pieszych w rejonie przystanku MPK Raczkiewicza WIR jest w kontakcie z Radą Dzielnicy Zwierzyniec.

- Rada Dzielnicy zabiega o wyznaczenie przejścia w tym rejonie. Trzeba mieć na uwadze, że wymaga to przebudowy tego miejsca. Przejście nie może wejść na wjazd do domu, krawężniki muszą być obniżone, muszą być zachowane ich parametry. Mając wiedzę o tym, jakich zmian musimy dokonać w tym miejscu, będziemy je realizować, co potrwa około 2 lat – komentuje Przewodniczący Rady Dzielnicy Szczęsny Filipiak.

Realizatorem zadania pt. Budowa chodnika oraz przebudowa peronu przystankowego MPK Raczkiewicza przy ul. Olszanickiej jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Z informacji przekazanych nam przez urzędników wynika, że w ramach Budżetu Obywatelskiego na inwestycję przeznaczono kwotę 124 tys. złotych.

- 10 czerwca br. podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej (dla dobudowy chodnika oraz przebudowy peronu przystankowego MPK Raczkiewicza przy ul. Olszanickiej). Trwa projektowanie. Umowa została zawarta na okres 6 miesięcy – mówią nam urzędnicy ZDMK.

Inną kwestią podnoszoną przez mieszkańca jest brak linii oddzielającej pasy ruchu.

- Ulica jest ruchliwa, często jestem świadkiem gwałtownych hamowań i nagłego wyprzedzania, co szczególnie w tak newralgicznym punkcie jak Rondo Chełm - gdzie samochody na zakręcie wyprzedzają stojące na przystanku autobusy - stwarza niebezpieczeństwo wypadku – mówi nam Pan Wojciech. Urzędnicy Wydziału Inżynierii Ruchu UMK informują, że pasy ruchu są, ale... przytarte, w związku z czym w tym roku miasto zabrało się za ich odnowienie. Na prace przeznaczono 1,5 mln złotych. Potrwają one do jesieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Brak przejść dla pieszych i pasów ruchu na ul. Olszanickiej. Mieszkańcy alarmują - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto