Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Bosch rozmawia z Brueglem". Otwarcie wystawy w Centrum Kultury Żydowskiej

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa będzie czynna od 16 czerwca do końca września
Wystawa będzie czynna od 16 czerwca do końca września
"Bosch rozmawia z Brueglem" to wystawa projektów artystycznych zainspirowanych malarstwem renesansowych malarzy niderlandzkich – Hieronima Boscha i Pietera Bruegla Starszego w Centrum Kultury Żydowskiej od 16 czerwca.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Wystawa „Bosch rozmawia z Brueglem” prezentuje efekty dwóch projektów artystycznych zainspirowanych pracami dwóch renesansowych malarzy niderlandzkich – Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich” i Pietera Bruegla Starszego „Świat do góry nogami”.

„Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha lub „Tysiącletnie królestwo” to tryptyk namalowany ok. 1500 roku. Od czasów jego powstania dominuje pogląd, że celem obrazu było potępienie wad i słabości skazujących ludzi na piekielne męki.

„Świat do góry nogami” Pitera Bruegla Starszego jest odzwierciedleniem niderlandzkiego przysłowia: „Nic nie dzieje się tak jak powinno”. Na obrazie zauważono ponad sto przysłów i wyrażeń idiomatycznych, przedstawiających ówczesne społeczeństwo i świat, który zdaniem wielu był wówczas przewróconym do góry nogami.

Artyści z Art Studio „Miodowa” i zaproszeni artyści profesjonalni, interpretowali zawarte w tych obrazach treści. Powstały wielkie obrazy, składające się z połączonych ze sobą płócien o tych samych wymiarach 30×40 cm, tworzące nowy sposób pojmowania dzieł niderlandzkich mistrzów.

- Powstało około stu prac, które odpowiednio połączone, a potem zestawione z pracami z poprzedniego projektu „Rajskie ogrody” doprowadziły do bardzo interesującej rozmowy Boscha z Brueglem, z której mistrzowie są zapewne bardzo zadowoleni – wyjaśnia kuratorka wystawy, malarka Małgorzata Bundzewicz.

Wernisaż wystawy połączony został z inauguracją nowego projektu artystycznego pt. „Wieża Babel”. Projekt nawiązujące do budowli opisanej w Księdze Rodzaju, którą zjednoczona ludzkość wznosiła jako symbol tego, że ludzie „nie rozproszą się”. Jahwe jednak sprzeciwił się tym zamiarom i pomieszał budowniczym języki, dzieląc ludzi na różne narody, uniemożliwiając tym samym dalszą budowę wieży.

- Motyw posługiwania się różnymi językami był pretekstem do nazwania nowego projektu: właśnie „Wieżą Babel” rozumianą jako miejsce spotkania się artystów, którzy poprzez używanie różnorodnego artystycznego języka wspólnie taką wieżę–obraz, będą budować – wyjaśnia kuratorka wystawy.

Podczas zwiedzania wystawy obowiązują zasady reżimu sanitarnego, m.in. używanie maseczek podczas pobytu na terenie wystawy oraz zachowanie bezpiecznego dystansu od innych zwiedzających i personelu.

Wernisaż odbędzie się 16 czerwca o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie przy ulicy Meiselsa 17.
Wystawa „Bosch rozmawia z Brueglem” będzie czynna do końca września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. "Bosch rozmawia z Brueglem". Otwarcie wystawy w Centrum Kultury Żydowskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto