Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Błonia wciąż nie wróciły do miasta

Piotr Ogórek
Tak wczoraj wyglądały Błonia od strony alei 3 Maja, gdzie stał olbrzymi ołtarz polowy
Tak wczoraj wyglądały Błonia od strony alei 3 Maja, gdzie stał olbrzymi ołtarz polowy Anna Kaczmarz
Nie w sierpniu, a w połowie września miasto ma odzyskać Błonia po Światowych Dniach Młodzieży. Powodem opóźnienia była pogoda. Dopiero dziś powinny zacząć się prace rekultywacyjne na łące.

Najpierw 11 sierpnia, potem koniec miesiąca, a teraz 15 września. Tak przesuwał się termin, w jakim Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży miał zwrócić miastu Błonia - w takim stanie, w jakim je przejął. Prace rekultywacyjne nie mogły się zacząć m.in. ze względu na opady deszczu. Dlatego władze Krakowa zgodziły się na przedłużenie terminu bez naliczania kar. Nowy to połowa września.

Błoto, koleiny po przejeździe ciężkiego sprzętu i zalegająca woda. Tak wciąż wyglądają Błonia. Największe zniszczenia są od strony alei 3 Maja, czyli tam, gdzie postawiono ogromny ołtarz.

- No, trochę nieładnie to wygląda. Mam nadzieję, że w końcu Błonia wrócą do pierwotnego wyglądu. Bardzo lubię przychodzić tu na spacery - mówi pan Henryk, który z wnukiem przechadzał się wzdłuż alei 3 Maja.

Pierwotnie strona kościelna, która Błonia przejęła nieodpłatnie, miała cały teren w nienaruszonym stanie zwrócić do 11 sierpnia. Dzień później do miasta powinien wrócić Park Jordana, gdzie podczas ŚDM była strefa spowiedzi. Te daty są już nieaktualne.

Błonia wrócą 15 września?

- Termin został przesunięty ze względu na ulewne deszcze, które uniemożliwiały przeprowadzenie prac i wjazd ciężkiego sprzętu. Organizator nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów, gdyż warunki pogodowe nie były zależne od niego - tłumaczy Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Nowy termin dla Błoń to 15 września. Tym samym pieczę nad terenem oficjalnie wciąż sprawuje kuria krakowska. Do tej pory usunięto wszelkie konstrukcje, które postawiono na ŚDM, na czele z ołtarzem i towarzyszącym mu krzyżem. Umowa z miastem jasno mówi, że Błonia i Park Jordana mają wrócić w takim stanie, w jakim Kościół je wypożyczył. A tak się wciąż nie dzieje.

- Organizator zatrudnił firmę Greengrass, która od dzisiaj rozpoczyna prace związane z rekultywacją. Liczymy, że zostaną one zakończone wcześniej niż w połowie września - zaznacza Machowski.

W ramach rekultywacji cały teren ma być uporządkowany, wyrównany, a trawa zasiana.

- Ocena jakości rekultywacji należy do nas. Jeśli coś będzie nie tak, to wezwiemy do poprawek. Nasz inspektor ma blisko na Błonia, więc co chwilę monitoruje sprawę - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej, który ma siedzibę na stadionie Wisły Kraków.

Park prawie gotowy
Lepiej wygląda natomiast sytuacja z Parkiem Jordana, ale tu również nie ma ostatecznego odbioru.

- Teren parku został przywrócony do stanu poprzedniego. Odbiór nastąpi do końca miesiąca. W tym czasie odbędzie się jeszcze jedna wizja lokalna - zaznacza Jan Machowski. Inspektor ZZM odpowiedzialny za park wskazał jeszcze kilka drobnych poprawek. Teraz jednak jest na urlopie, więc odbiór się opóźnił.

Próbowaliśmy się dowiedzieć od strony kościelnej, ile będą kosztować prace rekultywa-cyjne, ale przez cały dzień nikt nie odbierał telefonów. Rzecznik kurii jest na urlopie, a Komitet Organizacyjny ŚDM praktycznie już nie funkcjonuje, choć w teorii ma działać do końca sierpnia.

O to, żeby prace rekulty-wacyjne zrealizować jak najszybciej aperluje radna miejska Anna Szybist.

- Wiadomo, że pogoda czasami nie dopisuje, ale trzeba się śpieszyć, bo lato wkrótce się skończy. Poza tym, jeśli miasto przed ŚDM zrobiło wszystko, co w jego mocy, aby ta impreza się udała, to teraz strona kościelna powinna się szybko wywiązać ze swoich zobowiązań - kwituje.

Błonia w ostatnich latach były niszczone podczas organizacji strefy kibica na Euro 2012 i festiwalu Selector w tym samym roku oraz w trakcie jubileuszowego zlotu na stulecie harcerstwa w 2010 r. W dwóch pierwszych przypadkach ich rekultywacja kosztowała 34 tys. i 40 tys. zł, a po zlocie 260 tys.

Zobacz też:

Źródło: Agencja TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto