Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków bez wypadków śmiertelnych na drogach. Czy taka wizja jest możliwa? Debata policjantów i ekspertów

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
14-15 marca w Komenda Miejska Policji w Krakowie zorganizowała "Czy wizja zero jest możliwa"
14-15 marca w Komenda Miejska Policji w Krakowie zorganizowała "Czy wizja zero jest możliwa" KMP w Krakowie
Kraków bez wypadków śmiertelnych na drogach - czy taka wizja jest możliwa? Na ten temat rozmawiano podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Komendę Miejska Policji. W jej trakcie przedstawiciele służb mundurowych oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na krakowskich drogach przedstawiali zmiany w przepisach i analizowali dane.

- Ze statystyk wynika, że Kraków pod kątem bezpieczeństwa na drogach poczynił ogromny postęp. Liczba wypadków, także tych śmiertelnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie się zmniejszyła - mówił insp. Zbigniew Nowak, komendant miejski policji w Krakowie.

Następnie podinsp. Tomasz Jemczura, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie przedstawił statystykę, która obrazowała stan bezpieczeństwa na krakowskich drogach na przestrzeni wielu lat. Podkreślał zarazem, jak bardzo w przeciągu kilku, a nawet kilkunastu lat ten stan uległ poprawie. Podinsp. Jemczura zaznaczył, że z roku na rok spadła nie tylko ilość zdarzeń drogowych, ale przede wszystkim liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

- W 2010 roku na terenie Krakowa odnotowano 1200 wypadków, natomiast w roku ubiegłym poniżej 800. Zmalała również liczba ofiar śmiertelnych . W 2010 roku na krakowskich drogach zginęło 21 osób, w 2015 roku 15 osób, natomiast w ubiegłym roku w wypadkach drogowych śmierć poniosło 5 osób - przedstawiał naczelnik WRD.

Mł. insp. Maciej Rymar, naczelnik WRD Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z kolei przedstawił, jak te dane kształtują się na terenie całej Polski i województwa małopolskiego.

Zmiany w przepisach i działania podejmowane przez inne jednostki

Podczas konferencji nie mogło również zabraknąć informacji o zmianach w przepisach, które nastąpiły w ciągu ostatnich lat. O tym jaki mają wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mówił Marek Dworak, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Ruchu Rowerowego i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Z kolei przedstawiciele MPK S.A. w Krakowie oraz Służby Ochrony Kolei omawiali stan bezpieczeństwa i podejmowane działania w ich jednostkach, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej jak również w ruchu kolejowym.

Przedstawiciel Miejskiego Inżyniera Ruchu poruszył także kwestie związane ze zmianą organizacji ruchu i inwestycjami prowadzonymi w ostatnich latach, mającymi poprawić bezpieczeństwo na krakowskich drogach. O szeroko pojętym ratownictwie wypowiadali się reprezentanci Straży Pożarnej i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Profilaktyka od najmłodszych lat

W drugim dniu konferencji uczestnicy skupili się przede wszystkim na omówieniu zagadnień związanych z profilaktyką. Policjantka Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie przedstawiła działania prewencyjne prowadzone przez drogówkę dla dzieci, dorosłych, a także seniorów. Temat bezpieczeństwa bardzo często pojawia się w przestrzeni szkół o czym zapewniał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie. O działaniach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na miejskich ulicach, można było usłyszeć od przedstawiciela Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Reprezentant Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie przedstawił temat szkoleń na kursach prawa jazdy, egzaminowania oraz działalności edukacyjnej w wybranych krajach Unii Europejskiej. Podczas konferencji podjęto także temat wypłaty odszkodowań z tytułu ubezpieczeń.

Kom. Łukasz Stankiewicz, I zastępca komendanta miejskiej policji w Krakowie podsumował, że „wizja zero” czyli brak wypadków ze skutkiem śmiertelnym na krakowskich drogach jest możliwy, jednak wymaga nie tylko dobrej współpracy wielu instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale przede wszystkim świadomych kierowców, przestrzegających zasad i przepisów drogowych.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto